دریل واگن حفاری چیست

دریل واگن

عملیات حفاری با تاریخ تمدن بشری شکل‌گرفته است و به تدریج با توسعه صنایع و تبدیل شدن به یک صنعت عظیم تکامل‌یافته است. کلمه دریل کردن به معنی نفوذ در سنگ برای ایجاد فضایی استوانه‌ای است. این فضای استوانه‌ای ممکن است برای پرتاب سنگ و حفر سنگ ایجاد شود، که حفاری اکتشافی نامیده می‌شود، یا تنها برای خدمات حفاری فنی انجام می‌شود؛ مانند حفر سوراخ‌های در تونل‌های زیرزمینی برای تزریق سیمان به بلوک و ایجاد یکپارچگی در توده سنگ‌ها یا دریل کردن برای منحرف کردن آب و غیره. به طور کلی، حفاری و دستگاه هایی مانند دستگاه دریل واگن حفاری نقش مهم و منحصر به فردی در معدن، نفت و مهندسی عمران دارد.

امروزه بیش از ۹۵ % حفاری به صورت مکانیکی توسط ماشین های ضربه ای و ماشین های چرخشی انجام می‌شود. در روش مکانیکی، نفوذ در سنگ با انرژی مکانیکی و از طریق کاربرد ضربات متوالی و یا در نتیجه تماس صورت می‌گیرد؛ قطر سوراخ ایجاد شده به طور خودکار بین ۱.۲ اینچ تا ۲۴ اینچ متفاوت است و عمق آن‌ها از چند سانتی متر تا چند هزار متر متغیر است. علاوه بر حفاری مکانیکی، روش‌هایی مانند حفاری دستی، حفاری حرارتی، حفاری لیزری و غیره وجود دارد که حفاری دستی به طور کلی حفاری صنعتی و نیروی انسانی است و روش‌های دیگر عمدتاً تحت تحقیق و توسعه هستند.

دریافت مشاوره خرید انواع دستگاه های دریل واگن حفاری 
پارس راک برای یک خرید مطمئن همراه شما خواهد بود.

انواع دستگاه دریل واگن

دریل واگن یک نوع ابزار حفاری ضربه ای است که در آن، مونتاژ پاورهد از طریق واگن به دکل نصب‌شده و بالا و پایین می‌رود. این تجهیزات در دو نوع  دکل و پاور هد که شامل چرخ شنی و چرخ لاستیکی است، مونتاژ می شود.. این مدل ماشین برای سرعت بخشیدن به اجرای پروژه‌های حفاری انبوه استفاده می‌شود. برای عملیات حفاری در معادن، ساخت جاده، تونل سازی، زمین گرمایی، ساخت سد و … به دلیل عدم نیاز به تعمیر دستگاه بر روی زمین به علت وزن بالای دریل واگن، صرفه‌جویی قابل توجه در طول حفاری به دست آمده است. این دستگاه‌ها در ۲ مدل ساخته و تولید می‌شوند: هیدرولیک و هیدرولیک برقی. دریل واگن هایی که توسط موتورهای هیدرولیکی خودکششی طراحی می‌شوند و تنها زمانی که به چالش کشیده می‌شوند نیاز به کمپرسور هوا دارند.

دریل واگن سیال حفاری، هوای فشرده دارد که مسئول خنک کردن سر مته، تمیز کردن ته حفره از ذرات کوچک و انتقال آن‌ها به سطح زمین بین لوله مته و دیوار حفره با سرعت بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ متر در دقیقه است. این دستگاه توسط یک کمپرسور متصل به این دستگاه حفاری تامین می‌شود و با فشار بین ۳۰ و ۱۱۰ PSI از طریق شلنگ‌های فشار بالا و سپس لوله‌های حفاری، به کف حفره انتقال داده می‌شود. علاوه بر وظایف فوق، هوای فشرده نیز انرژی مورد نیاز برای تاثیر و حرکت دورانی دریل بادی را فراهم می‌کند. افزایش فشار هوای فشرده در یک دامنه خاص، سرعت حفاری را افزایش می‌دهد به طوری که مطابق با اندازه‌گیری‌های تجربی در یک نوع خاص از مته، اگر فشار از مقدار ۹۰ تا PSI برابر شود، نفوذپذیری سنگ تا ۳۸ درصد افزایش خواهد یافت.

پاراوان و نقش آن در دکوراسیون خانه
ادامه مطلب

برای خرید دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

انواع دستگاه های حفاری دریل
قیمت دریل واگن حفاری

قیمت دریل واگن حفاری

دریل واگن با توجه به نو یا دست دوم بودن، مدل و اندازه ، میزان کارایی و سایر ویژگی های خاص با قیمت های مختلفی عرضه می شود. هر چه نوع این دستگاه به روز تر ، کارایی بالاتر و امکانات بیشتری داشته باشد قیمت آن بالاتر می رود. با توجه به افزایش قیمت دریل واگن ها در سال های اخیر برخی از افراد اقدام به خرید دریل واگن های دست دوم می کنند. این دستگاه ها ممکن است دارای نواقص جزئی باشند که بهتر است پیش از خرید به دقت آن ها را وارسی و بررسی کنید تا پس از خرید دچار مشکل نشوید. در حال حاضر برخی از دریل واگن های دست دوم با قیمت 130 میلیون تومان به فروش می رسند و ساخت کشور ژاپن هستند.

برای اورهال دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

انواع قسمت های دستگاه حفاری

دریل واگن ها از هر نوع و مدلی که باشند از بخش های زیر تشکیل شده اند. این بخش ها عبارتند از:

 • دکل حفاری
 • سیستم ضد قفل
 • سیستم جلو برنده ی مته
 • میله حفاری
 • مته حفاری
 • تابلوی کنترل دستگاه
 • فرمان کنترل دستگاه
 • موتور دیزلی
 • الکتروموتور
 • سیستم روشنایی
 • جک هیدرولیکی
 • کمپرسور
 • چرخ های لاستیکی یا چرخ های زنجیری
 • مخزن روغن
 • سیلندرهای هیدرولیکی

به این بخش های تشکیل دهنده در دریل واگن می توان ابزار و تجهیزات مختلفی متصل کرد. مانند دستگاه جمع آوری گرد و غبار ، سیستم انحراف غبار، ضربه گیر و موارد دیگری از این دست. این دستگاه ها را می توان برای حفاری هر نوع سنگی استفاده کرد و در این مورد هیچ محدودیتی در استفاده از دریل واگن ها وجود ندارد. اما اگر می خواهید عمر آن بالا باشد باید برای رسیدن به یک نرخ نفوذ سودمند با توجه به محل حفاری و نوع بستر مته حفاری مناسب را انتخاب و استفاده کنید. استفاده از سر مته های شکننده و ضعیف در بستر های سنگی با مقاومت بالا سبب می شود تا عمر سرمته کاهش پیدا کند. به طور کلی از دریل واگن برای حفاری انواع سنگ ها استفاده می شود اما برخی از آن ها با برقراری سیستم جریان هوا امکان حفاری در بستر خاک را هم فراهم می کنند. در زمین هایی که به صورت شیب دار هستند باید از دریل واگن چرخ زنجیری استفاده کرد.

برای تعمیر دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

دریل واگن 2
راهنمای خرید دریل واگن

کاربردهای دستگاه های دریل واگن

دریل واگن برای انواع حفاری ها به کار برده می شود و با توجه به نوع آن توانایی حفاری سنگ های معدنی ، حفر تونل و و مواردی از این دست را دارد. دریل واگن در واقع نوعی از سیستم های حفاری ضربه ای است که چالزن به کم کتسمه ها به دکل نصب می شود و به شکل خشاب وار روی دکل پایین و بالا می شود. بازوی کشویی و بخش حفاری که با هم روی یک شاسی سوار هستند، دریل واگن را ایجاد میکنند.

عایق کاری ساختمان برای بهینه سازی مصرف انرژی
ادامه مطلب

این دستگاه ها عموما برای حفر چال در معدن های روباز، نصب لوله ها ژئوترمال، سوار کردن اوگر ها، نمونه گیری و خرج گذاری، سر مته تیغ دارد و چکش های ته چال به کار برده می شود. حفاری در دریل واگن ها به کمک انرژی و نیروی هیدرولیکی انجام می شود. در زمان حفر چال گرد و غبار زیادی ایجاد می شود. برای اینکه این امر کنترل شود، برخی از دریل واگن ها دارای دستگاه های جمع آوری گرد و غبار هستند؛ اما به طور کلی این دستگاه یک مته حفاری دورانی ضربه ای است. کل مجموعه ی دریل واگن برای اینکه بتوانند کارایی حرکتی بالایی داشته باشند بر روی یک شاسی سوار هستند. بازوی آن به شکل معمولی است؛ اما برخی از دریل واگن ها دارای بازوی تاشو هم هستند.

برای اجاره دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

دریل واگن گزینه ی خوبی برای حفر چال مورب است. در مقایسه با سایر ابزار های حفاری سبک تر و ارزان تر است و در کنار سرعت بالا در اکثر کارگاه های حفاری مورد استفاده قرار می گیرد. در دریل واگن ها از سرمته های دکمه ای و میله های حفاری شش ضلعی استفاده می شود.  برای بالا و پایین بردن گهواره ی مته از یک چرخ ضامن دار استفاده می شود. خود مته هم می توان را یک موتور هوا به داخل چال وارد کرد. با استفاده از دریل واگن می توان چاه هایی را عمق 100 متر در هر زاویه ای با فشار تغذیه ای بالا ایجاد کرد.

عامل مهم و جدا کننده در دریل واگن های چرخ زنجیری، نوع چکشی است که در آن ها به کار برده می شود. هر زمان که در این دستگاه از چکش دریفتر هیدرولیکی سرچکشی استفاده شود، سرعت حفاری بسیار بالا می رود. نکته مهم در هنگام استفاده از این نوع دریل واگن چرخ زنجیری این است که حداکثر می توان 30 متر عمق را با آن ایجاد کرد. در دریل واگن های چرخ زنجیری تولید ضربه توسط نیروی هیدرولیکی ایجاد می شود و برای خارج کردن خرده های ایجاد شده توسط حفاری از فلاشینگ استفاده می شود.

اگر چکش به کار رفته در این دستگاه از نوع ته چال باشد، می توان تا عمق 100 متری را با آن حفر کرد. علاوه بر موارد فوق دریل واگن های چرخ زنجیری برای حفر چال ها با قطر بالا مفید هستند. هم برای فلاشینگ و هم برای تولید اعمال ضربه در این نوع دریل ها از هوای فشرده استفاده می شود. سرعت حفاری در این صورت پایین است به همین دلیل برای بالا بردن ظرفیت از کمپرسور استفاده کرد. در صورتی که برای حفاری عمق کم مد نظر باشد از دریفتر سرچال استفاده می شود و اگر عمق بالا و چال بزرگ در حفاری مد نظر باشد از چکش ته چال استفاده می شود.

برای خرید قطعات دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

بهترین انواع دریل واگن های حفاری

دریل واگن بر روی چرخ در حال حفاری

دریل واگن یک نوع ماشین دریل کردن ضربه ای چرخشی است که از مته و زنجیر چرخشی برای انتقال سر مته به شکل جلو استفاده می کند. همه این مجموعه بر روی یک شاسی قرار داده می‌شود که می‌تواند چرخ دار یا دارای یک زنجیر باشد، که باعث می‌شود که حرکت این ماشین حفاری در مناطق سخت را آسان‌تر کند.

اجاره دریل واگن
ادامه مطلب

این دستگاه با زوایای مختلف می‌تواند تونل و چاه  را حفر کند. به طور کلی، سوراخ حفاری با دریل واگن با سهولت و کیفیت بهتر در مقایسه با انواع مختلف چکش حفاری در شرایط مشابه بر حسب سنگ انجام می‌شود. دستگاه حفاری می‌تواند به عمق ۴۵ متر (۱۵۰ فوت) عمق و عمق ۴.۵ اینچ برای صخره‌های نیمه سخت و سخت استفاده شود؛ اما حفر سوراخ‌های دریل واگن معمولاً تا عمق ۹ متر (۳۰ متر) حفاری می‌شوند. انواعی که بیش از یک چالزن دارند، جامبو دریل نامیده می‌شوند که در سرعت عملیات بسیار موثر هستند و اغلب در حفر تونل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در حفاری با دریل واگن ها، برای اهداف مختلف، مته های متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ اما در حفاری معدنی، استفاده از مته دکمه رایج‌تر است. این نوع مته یک برآمدگی کروی بر روی یک سطح صاف دارد و مصالح آن‌ها حاوی کربن تنگستن است و آن‌ها فرسایش کمتری نسبت به سایر مته های دیگر دارند.

دریل واگن های top hammer

دریل  واگن های top hammer تا دهه ۱۹۷۰، هنگامی که تکنولوژی مته DTH هنوز کامل نبود، به عنوان یک رقیب در حفاری آتشباری با قطر کم بی‌نظیر بود. مزایای این نوع دریل واگن شامل سرعت حفاری سریع‌تر، استهلاک کم‌تر و تجهیزات حفاری ارزان‌تر است.

دربل واگن های down the hole hammer

دریل واگن های  DTH در اواسط دهه ۷۰ شروع به به دست آوردن جای پایی در بازار ماشین‌آلات حفاری کردند. این نوع دستگاه حفاری که توسط شرکت Ingresoland ابداع شد، تا دهه ۱۹۷۰ به دلیل ضعف صنعت کمپرسور، هوای دیزل در تولید کمپرسورهای فشار بالا تا آن زمان و همچنین عدم وجود آلیاژ که می‌تواند در طول پالایش مقاومت کند، تا دهه ی هفتاد میلادی جایگاهی در بین دریل واگن های حفاری نداشت. اما پس از آن، به دلیل کارایی بالاتر و قدرت بارگذاری با قطر بیشتر، به سرعت با معدنچیان محبوب شد و در حال حاضر بیش‌ترین فروش دریل واگن را در میان آن ها شاهد هستیم.

دریل واگن چرخ لاستیکی

این نوع از دریل واگن ها برای حفاری تنها به یک اپراتور نیاز دارند و برای حفر معادن رو باز مانند معادن زغال سنگ از این دریول واگن ها استفاده می شود. نیروی محرک در دریل واگن چرخ لاستیکی هوای فشرده و هیدرولیک است. در این مدل دستگاه، تمام بخش ها به جز مته چکش ته چال با نیروی هیدرولیک فعال هستند؛ به همین دلیل میزان هوای فشرده مصرفی در مقایسه با سایر دریل واگن ها پایین است. در حفاری هایی که نیاز است دستگاه مرتب جا به جا شود از این نوع استفاده می شود. در دریل واگن چرخ لاستیکی در زمان حفاری چرخ عقب نسبت به حالت معمولی نود درجه چرخانده شده و قفل می شود این امر سبب می شود تا ماشین به سمت عقب حرکت نکند.

دریل واگن تهران
استعلام قیمت