دستگاه جامبو دریل

جامبو دریل

جامبو دریل ماشین‌های حفاری سنگی مورد استفاده در حفاری کردن هستند. یکی از ویژگی‌های اصلی این ماشین‌های بزرگ, سرعت آن‌ها است. حفره‌های ایجاد شده توسط این دستگاه پر از مواد منفجره هستند. این سنگ‌ها به وسیله عملیات انفجار متلاشی شده‌اند و قطعات حفاری توسط دستگاه‌های حمل و نقل از تونل خارج می‌شوند.جامبو دریل ها معمولاً در هنگام حفاری و انفجار در معادن زیرزمینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر سختی صخره از استفاده از ابزار تونل سازی جلوگیری کند، در تونل سازی نیز  جامبو دریل مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به اهمیت و کاربرد بالای جامبو دریل در حفاری و صنایع مختلف در ادامه جامبو دریل و نکاتی که باید در ارتباط با این دستگاه بدانید را بررسی خواهیم کرد.

دریافت مشاوره خدمات جامبو دریل 
پارس راک برای دریافت خدمات جامبو دریل همراه شما خواهد بود.

دستگاه جامبو دریل حفاری چیست ؟

قابلیت تحرک و جابه جایی جامبو دریل در حین عملیات انفجاری و استخراج مصالح حفاری منجر به استفاده گسترده از این دستگاه در حفاری شده‌است. استفاده از این دستگاه می‌تواند فواید خودش را داشته باشد.

جامبو دریل ماشین‌های حفاری سنگی هستند که در حفاری، خصوصاً در تونل‌ها، تثبیت دیوار، پیچ ، حفر گودال‌های آتش و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از ویژگی‌های اصلی این ماشین‌های بزرگ سرعت آن‌ها است. حفره‌های ایجاد شده توسط این دستگاه پر از مواد منفجره هستند. این انفجار سنگ‌ها را می‌شکند و بقایای حفاری تونل را با ماشین‌آلات حمل و نقل مثل لودر و کامیون حمل می‌کند.

جامبو دریل معمولاً در هنگام حفاری و انفجار در معادن زیرزمینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر سختی سنگ مانع استفاده از ماشین‌های تونل سازی شود، در تونل سازی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

محدودیت‌ها و مزایای استفاده از drills jumbo

هیچ محدودیتی برای استفاده از جامبو دریل در هوای آزاد وجود ندارد، اما در تونل‌ها و گالری‌های، نوع، اندازه و میله استفاده‌شده در هر بازو محدود خواهد بود. با چندین بازو در یک ماشین، سوراخ کردن چند سوراخ به طور همزمان می‌تواند تنها با یک اپراتور انجام شود. قابلیت تحرک و جامبو دریل در حین عملیات انفجاری و استخراج مصالح حفاری منجر به استفاده گسترده از این دستگاه در حفاری شده‌است.

برای دریافت انواع خدمات مربوط به دریل واگن حفاری با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

دستگاه جامبو دریل حفاری

ویژگی‌های جامبو دریل چیست؟

  • دستگاه جامبو دریل با موتور دیزلی با ۳ اسب‌بخار به حرکت در می آیند.

  • سیستم فرمان و حرکت هیدرولیکی با جعبه‌دنده هیدرواستاتیک
  • حجم هوا مورد نیاز برای هر چادر ۲ متر مکعب در دقیقه است.
  • دریل کردن با هوای فشرده با فشار ۲ تا ۳ بار و آب با فشار ۲ تا ۲ بار
  • قابلیت گردش هر بوم تا ٢٧٠ درجه
  • مجهز به سیستم خنثی کننده گازهای سمی اگزوز
  • قابلیت رفت و برگشت دستی و اتوماتیک چکش جامبو دریل
  • توانایی کندن حفره‌هایی در اندازه‌های مختلف
  • سهولت نگهداری

مزایای استفاده از جامبو دریل

– سرعت نفوذ بالای مته دریل

تنظیم سریع بازوها

گستره جابجایی بازو

قابلیت مانور بالای اتومبیل

مصرف انرژی پایین

عمر طولانی سر و میله مته

سر و صدا کم‌تر

– بهبود شرایط محیطی.

انواع دستگاه جامبو دریل 

جامبو دریل چرخ لاستیکی

این نوع از دریل واگن ها برای حفاری تنها به یک اپراتور نیاز دارند. و برای حفر معادن رو باز مانند معادن زغال سنگ از این دریول واگن ها استفاده می شود. نیروی محرک در دریل واگن چرخ لاستیکی هوای فشرده و هیدرولیک است. در این مدل دریل واگن تمام بخش ها به جز مته چکش ته چال با نیروی هیدرولیک فعال هستند به همین دلیل میزان هوای فشرده مصرفی در مقایسه با سایر دریل واگن ها پایین است. در حفاری هایی که نیاز است دریل واگن مرتب جا به جا شود از این نوع دریل واگن استفاده می شود. در دریل واگن چرخ لاستیکی در زمان حفاری چرخ عقب نسبت به حالت معمولی نود درجه چرخانده شده و قفل می شود این امر سبب می شود تا ماشین به سمت عقب حرکت نکند.

حفاری ژئوتکنیک برای تحقیق روی لایه های عمیق زمین
ادامه مطلب

جامبو دریل بر روی چرخ در حال حفاری

دریل واگن یک نوع ماشین دریل کردن ضرب ای چرخشی ه است که از مته و زنجیر چرخشی برای انتقال سر مته به شکل جلو استفاده می کند. . همه این مجموعه بر روی یک شاسی قرار داده می‌شود که می‌تواند چرخ دار یا دارای یک زنجیر باشد، که باعث می‌شود که حرکت این ماشین حفاری در مناطق سخت را آسان‌تر کند.

دریل واگن با زوایای مختلف می‌تواند تونل و چاه  را حفر کند. به طور کلی، سوراخ حفاری با دریل واگن  با سهولت و کیفیت بهتر در مقایسه با انواع مختلف چکش حفاری در شرایط مشابه بر حسب سنگ انجام می‌شود. دریل واگن می‌تواند به عمق ۴۵ متر (۱۵۰ فوت) عمق و عمق ۴.۵ اینچ برای صخره‌های نیمه سخت و سخت استفاده شود، اما حفر سوراخ‌های دریل واگن معمولاً تا عمق ۹ متر (۳۰ متر) حفاری می‌شوند. دریل واگن هایی که بیش از یک چالزن دارند، جامبو دریل نامیده می‌شوند که در سرعت عملیات بسیار موثر هستند. و اغلب در حفر تونل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.در حفاری با دریل واگن ها ، برای اهداف مختلف مته های متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما در حفاری معدنی، استفاده از مته دکمه رایج‌تر است، که یک برآمدگی کروی بر روی یک سطح صاف دارد و مصالح آن‌ها حاوی کربن تنگستن است و بر طبق آن شکل. آن‌ها فرسایش کمتری نسبت به سایر مته های دیگر دارند.

جامبو دریل های top hammer

دریل  واگن های top hammerتا دهه ۱۹۷۰، هنگامی که تکنولوژی مته DTH هنوز کامل نبود، از آن به عنوان یک رقیب در حفاری آتشباری با قطر کم بی‌نظیر بود.مزایای این نوع دریل واگن شامل سرعت حفاری سریع‌تر، استهلاک کم‌تر و تجهیزات حفاری ارزان‌تر است.

جامبو دربل های down the hole hammer

دریل واگن های  DTH در اواسط دهه ۷۰ شروع به به دست آوردن جای پایی در بازار ماشین‌آلات حفاری کردند. این نوع حفاری که توسط شرکت Ingresoland ابداع شد، تا دهه ۱۹۷۰ به دلیل ضعف صنعت کمپرسور هوای دیزل در تولید کمپرسورهای فشار بالا تا آن زمان و همچنین عدم وجود آلیاژ که می‌تواند در طول پالایش مقاومت کند، تا دهه ی هفتاد میلادی جایگاهی در بین دریل واگن های حفاری نداشت. اما پس از آن، به دلیل کارایی بالاتر و قدرت بارگذاری با قطر بیشتر، به سرعت با معدنچیان محبوب شد و در حال حاضر بیش‌ترین فروش را در میان روش‌های مختلف حفاری دارد.

تفاوت سازه بتنی و فلزی
ادامه مطلب

بومر

Boomer M یک دکل حفاری روبه‌روی قوی برای کاربردهای تونل‌زنی و استخراج معدن با مساحت 65 متر مربع است. یک کابین اختیاری دارای گواهی ROPS/FOPS، محیط کار راحت اپراتور را فراهم می کند. کنترل های ارگونومیک طراحی شده با کاربری آسان، بهره وری اپراتور را افزایش می دهد.

برای اجاره دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

نحوه کارکرد جامبو دریل ها

نحوه ی کارکرد جامبو دریل

بدنه اصلی جامبو دریل دارای دو یا حداکثر دکل‌های حفاری و یک دکه و یک سقف متحرک است که در جهت عمودی حرکت می‌کند و چهار پروانه دارد که در طول حفاری آن را تثبیت کرده و از تغییر زاویه حفاری جلوگیری می‌کند. سیستم حرکتی آن توسط دو محور با چرخ‌های لاستیکی انجام می‌شود.

دکل‌ها عبارتند از ریل و موتور برای حرکت چکش. چکش به صورت هیدرولیکی عمل می‌کند و با چرخش‌های مداوم و ضربات متوالی تمرین می‌کند، که در آن آب با فشار بالا برای پاک کردن خاک از حفاری استفاده می‌شود. طول این تجهیزات متفاوت است و حدود ۳.۵ متر است.یک دکه بر روی تجهیزات برای دسترسی و اندازه‌گیری سوراخ‌های مته و شارژ برای منفجر کردن نصب شده‌است.

همه سیستم‌های حفاری، از جمله چکش و موتور و پروانه مورد استفاده در جامبو دریل، هیدرولیکی هستند. برای انجام این کار، پمپ‌های هیدرولیک استفاده می‌شوند، که تعداد آن‌ها بسته به ابعاد و تعداد دکل‌های دستگاه فرق می‌کند. در جامبو دریل، نیروی محرکه پمپ هیدرولیکی توسط موتورهای الکتریکی و موتورهای دیزلی تامین می‌شود. یک اپراتور ملزم است که دستگاه را با هر تجهیزات هدایت و دریل کند.برای تونل‌ها با درصد بالایی از افت، روش دریل کردن با این دستگاه برای استفاده از روش انفجار مناسب نیست و به جای آن دستگاه‌های دوار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

قیمت جامبو دریل

قیمت جامبو دریل در حال نسبت به گذشته افزایش زیادی داشته است اما این امر نمی تواند مانع از خرید جامبو دریل به دلیل کارایی بالایی که دارد شود، جامبو دریل در حال حاضر با توجه به نوع کاربردی که دارد و تعداد مته هایی که دارد در قیمت هایم ختلفی عرضه می شود و نمی توان قیمت واحدی برای تمام جامبو دریل در نظر گرفت.

 جامبو دریل تونل سازی UJ21 (مته جامبو زیرزمینی) به طور گسترده در توسعه معادن زیرزمینی، تونل زنی کوچک، سوراخ پیچ و سایر پروژه های تقویتی استفاده می شود. ماشین استخراج جامبو UJ21 که به خوبی طراحی شده است، از نظر ظاهر، پیکربندی و کنترل سیستم، تجربه سوراخکاری بهتری را برای مشتریان فراهم می کند. شاسی و سقف ایمنی بالابر این دستگاه مته جامبو بر اساس ملاحظات ایمنی، عبور و پایداری تجهیزات را تضمین می کند، به طوری که اپراتورها همیشه می توانند در موقعیت ایمن برای کار باشند. موقعیت “مستقیم” سیستم بازوی حفاری برای دستیابی به موقعیت حفاری سریع و دقیق. مجهز به قدرت مته سنگ ZY104M تا 18 کیلو وات، فرکانس 60 هرتز آن حفاری سنگ با راندمان بالا است.

کاربردهای جامبو دریل

جامبو دریل حفاری شامل یک، دو یا سه واگن مته سنگ است، گاهی اوقات یک سکو، که معدنچی روی آن می ایستد تا سوراخ ها را با مواد منفجره پر کند، سطح تونل را پاک کند یا در غیر این صورت. اتاقک ها روی شاسی پیچ می شوند که از کابین ماینرها و البته موتور نیز پشتیبانی می کند. جامبوهای حفاری مدرن نسبتاً بزرگ هستند، با این حال انواع کوچکتر برای استفاده در شرایط تنگ وجود دارد. در حالی که جامبوهای مدرن معمولاً با لاستیک‌های لاستیکی و موتور دیزلی نصب می‌شوند، انواعی نیز با چرخ‌های فولادی برای سوار شدن بر روی ریل نیز وجود دارد. انرژی الکتریکی نیز رایج است، جامبوهای قدیمی با هوای فشرده کار می کردند. الکتریسیته و هوای فشرده هیچ گاز خروجی تولید نمی کند، که اگر کار در تونل های کوچکتر انجام شود که تهویه خوب دشوار است، ترجیح داده می شود.

تعمیر جامبو دریل
ادامه مطلب

حامل های مته جامبو به طور خاص برای معادن سنگ آهک و حفاری کارآمد سرفصل هایی با عرض 50-60 فوت و ارتفاع 35 فوت در یک تنظیم طراحی شده اند.این مته‌های جامبو هیدرولیک دیزلی، انعطاف‌پذیری لازم برای رسیدگی به الزامات حفاری پیچ‌های رویی، نیمکت و سقف را فراهم می‌کنند. هر دو مدل تمام سوخت و آب مورد نیاز برای کارکردن یک شیفت کامل 10 ساعته را بدون سرویس حمل می کنند.

 کابین اپراتور به گونه ای ارگونومیک طراحی شده تا کنترل، راحتی و دید بی نظیری را ارائه دهد.تمام کنترل‌های اپراتور برای حفاری و ترامیم یا با شیر برقی 24vdc کنترل می‌شوند و صدا و گرمای تولید شده در کابین را به حداقل می‌رسانند.

تمام سیستم هیدرولیک مته هیدرولیک، بی نهایت متغیر و پاسخگو به سنگ، به دستگاه اجازه می دهد تا با نیازهای حفاری شما مطابقت داشته باشد.هوای شستشو توسط یک کمپرسور هوای پیچی مستقیم درایو داخلی با خروجی 150 psi برای تمیز کردن بهتر سوراخ ها و حفاری کارآمدتر ارائه می شود.

درپوش‌های محفظه موتور به‌صورت لولایی هستند و برای دسترسی بهتر به تعمیر و نگهداری به راحتی باز می‌شوند.

رادیاتور موتور و خنک کننده های هیدرولیک/کمپرسور هوا از راه دور در پشت دستگاه نصب می شوند و برای دسترسی کامل برای تمیز کردن باز می شوند. طراحی کامل ماشین و محل قطعات برای به حداکثر رساندن قابلیت سرویس.

همه ی این موارد باعث می شوند تا جامبو دریل حداکثر کارایی را به همراه داشته باشد و حتی برای تونل سازی هم به کار برده شود. الکتریسیته و هوای فشرده هیچ گاز خروجی تولید نمی کند ، که اگر کار در تونل های کوچکتر انجام شود که تهویه خوب دشوار است، ترجیح داده می شود. پرس مته که به آن دستگاه حفاری نیز می گویند، دستگاهی برای ایجاد سوراخ در مواد سخت است . مته در یک دوک چرخان نگه داشته می شود و به قطعه کار وارد می شود که معمولاً در گیره ای که روی یک میز قرار دارد بسته می شود.

جامبو دریل یکی از دستگاه های مهم برای انجام انواع عملیات حفاری در بخش های مختلف است. در این مقاله جامبو دریل و مواردی که باید در ارتباط خرید جامبو دریلم د نظر داشته باشید را بررسی کردیم. جامبو دریل در حال حاضر در انواع و مدل های مختلفی در کسور عرضه می شود.

برای سرویس نگهداری دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

گالری تصاویر جامبو دریل در پروژه های راه سازی

استعلام قیمت