آیا تا به حال موضوع “گل حفاری (Drilling Mud) چیست” به گوش شما خورده است؟ حفاری کردن یکی از کارهای دشوار و تخصصی است. به طوری که تمام مردم دنیا سر این قضیه که کار حفاری سخت ترین شغل دنیا است، متفق القول هستند. به همین دلیل همواره تلاش شده است تا از سختی های این کار طاقت فرسا کاسته شود. این امر باعث شده که دستگاه‌ها و مواد زیادی در حفاری مورد استفاده قرار گیرند.

از انواع دستگاه های حفاری گرفته تا ماشین های سنگین استخراج و حمل کننده مواد، همگی در تلاش است تا سرعت حفاری و استخراج را افزایش و همچنین سختی این کار را کاهش دهند. اما در این قسمت علاوه بر انواع دستگاه ها و ماشین های صنعت حفاری ، مواد مختلفی هستند که به امر روان سازی و راحت تر شدن حفاری کمک می کنند. یکی از این موارد گل حفاری است.

برای “گل حفاری (Drilling Mud) چیست” باید گفت که گل حفاری دارای انواع مختلفی است و در چاه های حفاری متفاوتی استفاده می شود. از این رو سایت پارس راک قصد دارد شما را با موضوع انواع “گل حفاری چیست” و کاربردهای آن آشنا سازد. پیشنهاد می‌شود تا پایان این مقاله را مطالعه کنید که اطلاعات بسیار مفیدی در مورد “Drilling Mud چیست” را کسب خواهید کرد.

برای تعمیر دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

منظور از گل حفاری (Drilling Mud) چیست؟

گل حفاری (به انگلیسی Drilling fluid) در حفاری کردن در چاه های نفت و گاز و کشف کردن این مواد کاربرد دارد. گل های حفاری برای تقویت کردن دیواره و کف چاه های آب نیز کاربرد دارد. سه نوع اصلی گل حفاری (Drilling Mud) چیست؟ برای پاسخ دادن به این سوال باید گفت که این ترکیب به صورت گل پایه آب قابل دیسپرس یا غیر قابل دیسپرس شدن، گل پایه روغنی (غیر آبی) و گل گازی که برای استخراج گاز طبیعی به کار می رود است.

مواد سازنده گل حفاری (Drilling Mud) چیست؟

در ساخت گل حفاری (drilling mud) از ترکیب مواد معدنی نظیر بنتونیت و باریت، مواد شیمیای مانند سود مایع و امولسیفایر و مواد پلیمری استفاده می شود. این ماده، در علم مهندس ژئوتکنیک به مخلوط آب و خاک رس گفته می شود که به کمک آن مواد کشف شده از چاه های زیرزمینی را به سطح زمین منتقل می کنند. 

از دیگر استفاده های گل حفاری چیست؟ می توان به خنک کردن و روان سازی مته حفاری، پاک سازی چاه های احداث شده و بیرون آوردن تراشه های زمین، کنترل فشار و بهبود عملکرد سیمان حفاری و بالا بردن کارایی ابزار در حفره چاه اشاره کرد.

انواع گل حفاری (Drilling Mud) چیست؟

گل حفاری یکی از پرکاربردترین سیالات مورد نیاز حفاری می باشد. ای گل به دو دسته آبی و روغنی تقسیم بندی می شود. 

برای اورهال دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

آشنایی با روش حفاری کرگیری
ادامه مطلب

گل حفاری با پایه آبی

گل های آبی با آب واکنش می دهند. گل ها خاصیت روانکاوی و ضد خورندگی داشته و ph آن ها بین ۷ تا ۹ و نیم است. گل های پتاسیم  را می توان مهم ترین آن ها داده است. انواع گل حفاری و پتاسیم نیست و موارد مختلفی مانند گل بومی، گل کلسیمی، گل های طبیعی ، گل پلیمری و… در این دسته قرار می گیرند. 

گل حفاری (drilling mud) روغنی

اصلی ترین مواد برای ساخت گل حفاری روغنی، نفت می باشد. گل حفاری روغنی توسط نفت ‌و سایر مواد مانند رس ها یا آسفالت های کلوئیدی تشکیل می شود که با اضافه شدن امولسیفایرها، پلیمرها و دیگر افزودنی ها شامل عوامل وزنی می توان ویسکوزیته مطلوب را جهت حفاری ایجاد کرد.

انواع گل حفاری (Drilling Mud) چیست

گل آب دریا

این نوع از گل حفاری بر پایه آب است و به دلیل کاربرد زیادی که در حفاری های دریایی دارد، بسیار معروف است. آب دریا نمک کمی داشته در حدود ۳-۴ % دارای سدیم کلرید بوده ولی به خاطر حضور یون‌های منیزیم و کلسیم سختی بالایی دارد، که می‌توان این سختی را با اضافه کردن سدیم هیدروکسید و دی سدیم کربنات و رسوب دادن یون‌های مذکور، حذف کرد. موارد نام برده بخشی از انواع گل حفاری (Drilling Mud) چیست را در بر می گیرند.

برای سرویس نگهداری دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

5 کاربرد گل حفاری (Drilling Mud) چیست؟

علاوه بر موارد نام برده، به نظر شما کاربرد Drilling Mud چیست و در چه شرایطی می توان از آن استفاده کرد؟ در ادامه پارس راک به موضوع کاربرد گل حفاری (Drilling Mud) چیست، خواهد پرداخت.

پاک کردن ته چاه و بالا آوردن مواد کشف شده

زمانی که گل حفاری از نازل مته خارج می شود، به دلیل فوران شدیدی که دارد، کف چاه را تمیز می کند. این عمل موجب افزایش طول عمر مته می گردد و همچنین سرعت حفاری را نیز بیشتر می کند. بنابراین گل حفاری می تواند موجب کاهش سختی حفاری و کاهش هزینه ها گردد. 

خنک کردن مته و لوله های حفاری

در محل مته و جایی که با زمین برخورد دارد دارد گرمای شدیدی تولید می شود، این گرما با برخورد به گل حفاری، با آن ترکیب شده و به کمک آن به سطح می آید و از میزان گرمای محیط حفاری می کاهد. این عمل در اکتشافات مواد سوختی، مانند نفت و گاز، بسیار مهم و موثر است.

روان کردن مته و لوله های حفاری

خاک رس که در بیشتر گل های حفاری پایه آبی مصرف می شود به عنوان یک روان کننده نیز عمل می کند. این گل می تواند با لیز کردن سطح مته، میزان اصطکاک را کاهش دهد و باعث راحت تر انجام شدن عمل حفاری می گردد. حفاری کردن با گل حفاری، به دلیل این خاصیت، بسیار راحت تر از عدم وجود آن است. 

استفاده از گل حفاری برای جلوگیری از ریزش دیوار چاه

یکی از ویژگی های یک گل حفاری خوب، خاصیت چسبندگی آن است. گل حفاری خوب باید بتواند به دیواره ی چاه بچسبد و اگر دیوار چاه سست و نرم است، از ریزش آن جلوگیری کند و همچنین به عنوان یک عایق جلو هرز رفتن گل و صافاب آن به داخل چاه را بگیرد و هم به پایداری و تحکیم سنگ های سازنده دیواره چاه کمک کند و مانع ریزش آنها به داخل چاه شود.

کنترل فشار های زیر زمینی

در حین حفاری ممکن است به لایه آبده و یا pay zone برخورد کنیم که فشار بالایی دارند. گل به واسطه ی وزن خود ناشی از ستون سیال می تواند جلوی این فشار ها را بگیرد.

برای خرید قطعات دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

روش های حفاری اکتشافی با دریل واگن
ادامه مطلب

عملکرد اصلی Drilling Mud چیست؟

گل حفاری یکی از روان کننده های مهم صنعت حفاری محسوب می شود‌. این گل در کنار این کاربرد دارای مزایای زیادی می باشد. شما می توانید با مراجعه به سایت پارس راک، انواع گل حفاری را تهیه نمایید. همچنین می توانید با مراجعه به این سایت راهنمایی های لازم در زمینه انجام پروژه های حفاری را دریافت نموده و پروژه حفاری خود را به این شرکت معتبر بسپارید. این شرکت در کوتاه ترین زمان با کیفیت بالا، کارهای حفاری شما را انجام خواهد داد.