زمانی که ماشین های حفاری در حال اجرای عملیات هستند باید توسط سیستم های کامپیوتری مورد کنترل و نظارت قرار گیرند تا اجرای دقیق حفاری صورت پذیرد. دستگاه های مختلفی در این حوزه طراحی و تولید شده اند که به تیم حفاری در اجرای دقیق عملیات کمک خواهند کرد. این دستگاه ها پیش از اجرای عملیات حفاری و در طی اجرای پروژه مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه قصد داریم تعدادی از این دستگاه های کامپیوتری کنترل حفاری را مورد بررسی قرار دهیم. بنابراین تا انتها همراه ما باشید.

برای خرید دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

معرفی انواع دستگاه های کامپیوتری کنترل حفاری

سیستم VG Drill

سیستم VG Drill یکی از سیستم های کامپیوتری و دیجتال در حوزه کنترل عملیات حفاری می باشد. این سیستم مجهز به GPS می باشد و قادر است به واسطه بهره مندی از این قابلیت دریل های حفاری را به طور اتوماتیک بر اساس مکان و موقعیت تعریف شده به طور دقیق هدایت نماید. مانیتور موجود در این دستگاه کامپیوتری به شما اطلاعات دقیقی در مورد پارامترهای حفاری هر چال ارائه خواهد داد که در انتخاب دستگاه حفاری و تنظیم آن نقش بسیار مهمی اسفا می کند.

سیستم کنترل حفاری Drilling Instruments

این سیستم بخشی از تجهیزات دکل حفاری و تجهیزات کمکی Auxiliaries می باشد که در واقع یک سیستم مجهز می باشد و دارای کلیدهای کنترلی و مانیتور جهت رویت وضعیت و پایش شرایط می باشد. بخش های مختلفی در این سیستم وجود دارد که به ناظران حفاری کمک می کند تا موقیعت دقیق حفاری در چاه، وزن ساقه ی حفاری، فشار پمپ، سرعت دوران و کشش کابل و باقی متغیرهای وابسته را کنترل نمایند.

آشنایی با سیستم گردشی و دورانی در حفاری
ادامه مطلب

برای تعمیر دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

سیستم مانیتورینگ حفاری Drill Watch

مانیتور کرن عملیات حفاری و کنترل آن یکی از مهمترین بخش های این عملیات می باشد که باید با استفاده از دستگاه های کامپیوتری پیشرفته و زیر نظر متخصصین و تکنسین های حرفه ای صورت پذیرد. سیستم های مختلفی در دنیا به منظور این نظارت طراحی شده اند و مورد استفاده قرار می گیرند. سیستمDrill Watch نیز یکی از همین سیستم ها می باشد. این سیستم شامل تعدادی سنسور می باشد و نرم افزارهای کامپیوتری در عملکرد آن نقش دارند. بدین سان که سنسورها روی دستگاه های حفاری نصب می شوند و تمامی اطلاعات استخراج شده را از طریق نرم افزارهای کامپیوتری در اختیار مهندسین ناظر قرار می دهند.

سیستم Drill Watch دارای قابلیت های مهمی می باشد و می توان یکی از قابلیت های جالب توجه آن را بهره مندی از سیستم وایرلس دانست. این سیستم را به همین دلیل می توان در هر شرایط و موقعیتی نصب کرد چرا که نیاز به کابل کشی ندارد. مهندسین ناظر می توانند با استفاده از لپتاپ، تبلت و رایانه های همراه مخصوص این سیستم را کنترل نمایند و مانیتورینگ عملیات حفاری را صورت دهند. مسئولین و ناظرین می توانند از طریق اتصال به اینترنت و اجرای نرم افزار اصلی پارامترهای آپدیت شده ی در دسترس را مورد کنترل و پایش قرار دهند. این دستگاه را می توان روی انواع تجهیزات حفاری نصب نمود و از طریق رایانه اقدام به کنترل و مدیریت پروژه حفاری نمود. لازم به ذکر است که ایران در حوزه تولید این دستگاه بسیار درخشان ظاهر شده و توانسته آن را مطابق با شرایط کشورمان بومی سازی نماید.

آشنایی با بخشها و اجزای پمپ گل حفاری
ادامه مطلب

 انحراف سنج دیجیتال

انحراف سنج دیجیتال یکی از ابزارهای دقیق حفاری می باشد که می توان آن را روی انواع دستگاه های حفاری نصب کرد. این دستگاه روی ماشین های حفاری همچون سویل مک، دلماگ و کایساگرانده نصب می شود و دیتای مربوط به گمانه های حفاری و انحراف شمع را به ثبت می رساند. این دستگاه قادر است اطلاعاتی پیرامون درجه ی انحراف، میزان انحراف به سانتیمتر، درجه انحراف نسبت به جهات مغناطیسی، درجه انحراف نسبت به نقاط مورد نیاز پروژه و نمودارها و گراف های سه بعدی را ارائه دهد. از این دستگاه می توان در پروژه های مختلف حفاری همچون مترو، پل، زیرگذر، پروژه های عمرانی و آب بندها استفاده کرد.

این دستگاه از نمایشگر لمسی هفت اینچی رنگی بهره مند می باشد و قادر است دیتای مورد نیاز شما را به صورت فایل اکسل در حافظه داخلی خود ذخیره سازی نماید. شما همچنین می توانید وضعیت گمانه را به صورت شبیه سازی شده به شکل سه بعدی در نمایشگر این دستگاه رویت کنید و انواع گراف های سه بعدی را مورد پایش قرار دهید. قابلیت اتصال به دستگاه چاپگر جهت چاپ نمودارها و دیتای دریافت شده در این دستگاه وجود دارد. این دستگاه برای ثبت دیتا و اطلاعات دریافت شده و همچنین ذخیره نمودارها نیاز به دستگاه هایی همچون لپتاپ، کامپیوتر و تبلت ندارد و دارای حافظه داخلی می باشد. این دستگاه از طریق سیستم وایرلس با نمایشگر ارتباط برقرار می کند و می توان با استفاده از باتری و بدون انرژی الکتریکی از آن استفاده کرد.

برای اجاره جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

دستگاه مانیتورینگ آنلاین و کنترل از راه دور پارامترهای آب

این دستگاه برای پایش و مانیتورینگ پارامترهای آب به صورت آنلاین و لحظه ای طراحی شده است. پارامترهای آب به واسطه تجهیزاتی که در چاه آب، دریاچه، گمانه یا رودخانه نصب شده اند به شکل آنلاین در قالب گراف و نمودار به صورت دوره ای ارائه می شوند. این دیتا ها به صورت فایل اکسل ذخیره سازی می شوند و از طریق نرم افزار مربوطه قابل رویت روی کامپیوتر، لپتاپ و سیستم های رایانه ای هستند. از جمله این پارامترها می توان به عمق آب، دبی آب، فشار آب، میزان اسیدیته آب، میزان هدایت الکتریکی، میزان عناصر سنگین و درجه سختی آب اشاره کرد. از این دستگاه در اندازه گیری پارامترهای گمانه های اکتشافی معادن و پروژه های حفاری نفت و گاز استفاده می شود.

مفاهیم مهندسی در مورد حفاری معدن
ادامه مطلب

دستگاه Digital Core Orientation System

از این دستگاه برای جهت یابی دیجیتال نمونه های مغزه گیری شده حفاری در گمانه های زاویه دار و عمودی استفاده می شود. این دستگاه اطلاعات هندسی و جهت یابی را روی مانیتور خود نمایش می دهد و می توان به کسب اطلاعات دقیق در مورد مغزه گیری پرداخت. دیتا بیس به دست آمده از طریق این دستگاه به تیم حفاری کمک می کند تا در موقعیت درست اقدام به حفاری نماید و از هدر رفت هزینه و انرژی جلوگیری می کند.

نتیجه گیری

انجام عملیات حفاری به صورت درست و اصولی و با کمترین میزان تلفات انرژی و هزینه نیازمند استفاده از تکنولوژی های پیشرفته و برتر و دستگاه های کامپیوتری می باشد که در طی فرآیند حفاری و قبل از آن داده های لازم را به تیم حفاری ارائه کند و امکان کنترل حفاری را میسر نماید.

برای فروش دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.