در حرفه حفاری کردن مفهوم کلامشل چیست؟ حفاری کردن از گذشته یکی از مشاغل و صنایع مهم برای انسان به شمار می‌رفت و انسان بسیاری از نیازهای خود را از این طریق برطرف می ساخت. حفاری در گذشته برای به دست آوردن مواد معدنی گران قیمت انجام می شد. اما با گذشت زمان، کاربردهای بیشتری پیدا کرد و به سد سازی، ساختمان سازی، صنعت لوله کشی و… نیز راه پیدا کرد. 

این امر موجب گردید که متخصصان، دیگر نتوانند مثل گذشته با بیل و کلنگ حفاری کنند و نیاز به دستگاه های مکانیکی جدید داشته باشند. این نیاز باعث به وجود آمدن دستگاه های زیادی شده است. این دستگاه ها کار را بسیار سریع و آسان کرده اند و محبوبیت زیادی بین افراد شاغل در صنعت حفاری کسب کردند. یکی از این دستگاه ها، دستگاه حفاری کلامشل، می باشد.

کلامشل حجم زیاد کار حفاری را کاهش داده و کمک شایانی به این صنعت نموده است. کلمه شک یکی از پرکاربرد ترین دستگاه هایی است که در صنعت حفاری مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو پارس را ک قصد دارد شما را با موضوع کلامشل چیست و کاربردهای آن و همچنین انواع ماشین کلامشل آشنا سازد. اگر نیاز به گودبرداری و حفاری دارید، بهتر است با این ماشین آشنا شوید و از آن استفاده کنید.

برای دریافت انواع خدمات مربوط به دریل واگن حفاری با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

منظور از کلامشل چیست؟ 

شاید موضوع کلامشل چیست، به گوش شما نخورده باشد و این کلمه برای شما تازگی داشته باشد. در نتیجه بهتر است اطلاعاتی که پارس راک در مورد “کلامشل چیست” در اختیار شما گذاشته است را مطالعه کنید. 

برای تعریف کلامشل چیست باید گفت که این دستگاه یکی از مهم ترین ابزارهای خاکبرداری و گودبرداری می باشد. کلامشل با نام بیل مکانیکی منقاری نیز شناخته می شود. کلامشل ها مانند جرثقیل می مانند و در انتهای آن ها مخزنی مانند چنگک وجود دارد که می تواند در یک مرتبه کار، حجم زیادی از خاک را برداشته و از محل مورد نظر خارج کند.

این ابزار آلات زمانی که بصورت عمودی کار می کنند، بیشترین کارایی ممکن را دارند. با توجه به تعریف ارائه شده به نظر شما منظور از کاربرد “کلامشل چیست؟” برای پاسخ دادن به سوال کاربرد کلامشل چشت می توان گفت که بیشترین میزان کاربرد ماشین کلامشل در عملیات های اجرایی، حفر گودال های عمیق، جهت اجرای دیوارهای حائل (این دیوارها جهت جلوگیری از ریزش خاک در حین عملیات حفاری و … ایجاد می شوند). 

بعنوان مثال برای گود برداری از یک مکان قیف مانند یا صندوقی شکل، برای کندن چاه، پی کنی، انتقال مواد دپو شده در کارگاه و … مورد استفاده قرار می گیرد. کلامشل ها دارای بازوان مکانیکی قدرتمندی هستند. این بازوها شرایط گودبرداری با قدرت بالا را برای این ماشین ها به ارمغان آورده است. در ادامه شما با انواع کلامشل چیست آشنا خواهد شد. 

انواع کلامشل چیست؟

همانطور که می دانید، کلامشل ها دارای کاربردهای متنوعی هستند. از این رو این ماشین ها در انواع مختلفی ساخته شده اند. کلامشل ها بر اساس موارد مختلفی دسته بندی می شوند. این ماشین ها در موارد متعددی با یکدیگر تفاوت دارند که منجر شده است نمونه های مختلفی از آن ها ساخته شود. در ادامه مهمترین انواع “کلامشل چیست” برای شما بیان می شود و شما می توانید با انواع کلامشل آشنا شوید. 

آشنایی با کلامشل چیست؟

کلامشل کابلی

در کلامشل های کابلی، مخزن خاکبرداری به کمک یک سری کابل به ماشین متصل می‌گردد و عمل باز و بسته شدن آن به کمک این کابل ها، توسط اپراتور و یا راننده کلامشل، انجام می گیرد.

برای خرید دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

همه چیز درباره روش حفاری Rc
ادامه مطلب

کلامشل هیدرولیکی

این نوع کلامشل نیز مانند قبلی است با این تفاوت که عمل کنترل مخزن خاکبرداری آن، به کمک بازوهای هیدرولیکی صورت می گیرد.

کلامشل با مخزن دندانه دار

شکل آبشش به این صورت است که روی بستن خاکبرداری آن تعداد دندانه قرار دارد. از این روش برای خرد کردن سنگ و جابجایی مواد سخت استفاده می شود. این نوع کلامشل ها اغلب در معادن مورد استفاده قرار می گیرند.

کلامشل بدون دندانه و تیز

نوع دیگری از کلامشل وجود دارد که دارای مخزن خاکبرداری بدون دندانه هستند. این دسته از کلامش ها به دو دسته جداگانه نیز طبقه بندی می شود که در موارد با مخزن تیز و مخزن معمولی تقسیم بندی می شوند. از این نوع مخزن ها برای جابجایی مواد در کارگاه ها و کارخانه ها و همچنین کندن زمین استفاده می شود. 

کلامشل زنجیری

یکی دیگر از انواع کلامشل ها، کلامشل زنجیری می باشد. این نوع کلامشل ها به جای داشتن لاستیک، مانند تانک، زنجیر دارند‌. از این نوع کلامشل ها، در سطوح سخت و غیر صاف و همچنین زمین نرم و فرو رونده، استفاده می شود. 

برای فروش دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

کاربردهای کلامشل چیست؟

در ابتدا مطالب اشاره کوچکی به موضوع “کاربرد کلامش چیست” کرده بودیم، اما اکنون بهتر است اطلاعات وسیعی را در مورد کاربرد کلامشل چیست بدست آورید! کلامشل یک بیل مکانیکی است که بصورت کلی در بخش های مختلف، برای حفاری و جابجایی مواد استفاده می شود. اما در این بخش بطور تخصصی گفته خواهد شد که کلامشل در کدام بخش ها کاربرد دارد. 

  • استفاده در کارخانجات برای جابجایی مواد دپو شده و ارزان قیمت؛
  • حفاری در معادن مختلف به منظور کندن و جابجایی سنگ ها؛
  •  عملیات حفاری قائم در اعماق مختلف مانند دیوارهای حائل، گودال شمع‌ها و پرده‌های آب‌بند؛
  • حمل و جابه‌جانمودن مواد جدا شده و نرم نظیر ماسه، شن، سنگ‌های شکسته و ذغال‌سنگ و بطور کلی مواد معدنی؛
  • انجام عملیات لایروبی در دریاچۀ سدها، کانال‌ها و پایه‌های موج‌شکن؛
  • حمل بار و بلندکردن قائم آن‌ها از یک نقطه به یک  نقطه دیگر نظیر تخلیۀ بار در داخل قیف‌ها و صندوقه‌ها.

نحوه عملکرد کلامشل چیست؟

نحوه عملکرد مخزن خاکبرداری کلامشل های کابلی به این صورت است که مخزن خاک برداری از دو قسمت قرینه و چسبیده به هم تشکیل شده است.  در کلامشل کابلی هنگامی که کابل های بستن مخزن و بالابردن آن فاقد کشش باشند از سربار اضافی موجود در مخزن برای بازکردن آن استفاده می‌شود.

وقتی‌که جام باز باشد، وزن آن بوسیله کابل نگهدارنده تحمل می‌شود و کابل زیرین مخزن که به وسط تیر نگه دارنده متصل شده است، برای جلوگیری از به هم خوردن تعادل مخزن و نوسانات آن، در حین عملیات به‌کار می‌رود.

برای اجاره دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

حفاری تونل با دستگاه tbm چگونه انجام می شود؟
ادامه مطلب

اهمیت کلامش چیست؟

کلامشل یکی از دستگاه های پرکاربرد در صنعت حفاری می باشد و دارای انواع مختلفی متناسب با نوع زمین و نوع حفاری است. شما باید بتوانید متناسب با نیاز حفاری خود، یکی از این انواع را برای کار خود در نظر بگیرید. برای این کار می توانید به سایت پارس راک مراجعه کرده و از طریق مشورت با متخصصان فعال در این سایت، نوع کلامشل خود را انتخاب کنید.

این سایت انواع دستگاه های حفاری مانند کلامشل را موجود دارد و شما می توانید فرآیند حفاری خود را به این شرکت بسپارید. همچنین پارس راک سعی کرده است که در این مقاله در مورد موضوع “کلامشل چیست” اطلاعاتی را برای شما ارائه دهد.