یکی از کلیدی ترین عناصری که در فرآیندهای ساختمانی و پروژه های عمرانی مورد استفاده قرار می گیرد و یا به نحوی در قسمت های مختلف پروژه با آن سر و کار داریم بتن است. آنچه که تحت عنوان کرگیری شناخته می شود در ارتباط با برش و جدا کردن بخشی از یک مقطع بزرگ بتن و مغزه گیری از بتن معمولی یا تقویت شده می باشد که نمونه نهایی اساسا شباهت زیادی به ساختار یک استوانه دارد. اما برای اینکه بدانید هدف انجام کرگیری چیست اهداف مختلفی ممکن است در پس فرآیند کرگیری وجود داشته باشد همچون نمونه گیری جهت انجام آزمایش روی بتن، تعیین مقاومت فشاری بتن و تعیین میزان تراکم آرماتورها. فرآیند کرگیری روی مقاطع مختلف از جمله فندانسیون، دال، تیر و ستون انجام می شود. کرگیری دارای انواع مختلفی می باشد و کاربردهای مختلفی دارد بنابراین در ادامه با ما همراه باشید تا اهداف کلی از انجام عملیات کرگیری را با هم بررسی کنیم.

برای خرید دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

کرگیری بتن چیست؟

هر پروژه ای که در آن اثری از سازه بتنی به چشم بخورد مطمئنا نیاز به کرگیری بتن دارد. کرگیری بتن در واقع به معنای ایجاد حفره های استوانه ای شکل بر روی دیوار، روی سقف و روی دیوار ها می باشد. در واقع هر سطح مقطع بتنی باید کرگیری شود. کرگیری بتن روی بتن های مسلح و غیر مسلح صورت می پذیرد. کرگیری از بتن مسلح بسیار زمان بر بوده و فرآیند دشواری دارد و علاوه بر این ها برای کرگیری از بتن مسلح روش های کرگیری بسیار محدود است. برای کرگیری بتن از دستگاه های مختلفی استفاده می شود که بسته به هدف کرگیری دارای ابعاد و توان مختلفی هستند. این دستگاه ها با نیروی برق، نیروی هیدرولیکی و یا بنزین کار می کنند و از مته های مختلف با سایز و قدرت متفاوت در آن ها استفاده می شود.

نکاتی در رابطه با حفاری چاه
ادامه مطلب

کرگیری بتن به چه منظور انجام می شود؟

• عبور دادن سیم کشی ها و لوله ها

یکی از اهداف انجام کرگیری بتن می تواند ایجاد مسیر برای عبور لوله و سیم باشد. در واقع با کرگیری بتن و ایجاد فضای خالی می توان فرآیند عبور لوله و سیم ها را به راحتی انجام داد. عبور دادن خطوط تلفن ها، سیم کشی های برق، لوله کشی های ساختمانی، داکت لوله و یا حتی عبور دادن سیستم های اطفا حریق نیاز به کرگیری دارد.

برای فروش دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

• نمونه گیری و انجام آزمایش روی بتن

دیگر هدفی که از انجام کرگیری دنبال می شود نمونه گیری از بتن به منظور انجام آزمایش های مختلف در آزمایشگاه بتن می باشد تا خصوصیات مختلف بتن مشخص شود. بسیاری از مواقع برای ادامه دادن پروژه باید برخی از فاکتورهای مهم بتن را بدانیم بنابراین باید آن را تحت آزمایش قرار دهیم و از آنجایی که این آزمایش در محل سازه ممکن نیست باید کرگیری صورت پذیرد و قطعه ای از بتن به آزمایشگاه برده شود. این آزمایش را در اصطلاح تخصص مغزه گیری بتن می گویند. این آزمایش ها همانطور که اشاره شد در راستای سنجش مقاومت فشاری بتن، مقاومت خمشی بتن، مقاومت کششی بتن و میزان تراکم آرماتورها در فوندانسیون ها، تیرها و دال ها و ستون ها صورت می پذیرد.

• اجرای تجهیزات روشنایی

یکی دیگر از اهداف کرگیری بتن را می توان ایجاد اتصال نگهدارنده ها و تجهیزات روشنایی دانست. اجرای تجهیزات روشنایی نیاز به ایجاد مسیر دارد که با عملیات کرگیری می توان آن را اجرا کرد.

مفاهیم مهندسی در مورد حفاری معدن
ادامه مطلب

از چه تجهیزاتی در فرآیند کرگیری استفاده می شود؟

در فرآیند کرگیری بتن از دریل های مخصوصی استفاده می شود که مختص عملیات کرگیری طراحی شده اند. هر چند استفاده از دریل های مکانیکی این روزها منسوخ شده اما همچنان در پروژه های عمرانی شاهد استفاده از دریل های مکانیکی هستیم. با این حال دریل های مکانیکی مدت هاست که جای خود را به دریل های اتومات و نیمه اتومات داده اند. در این دستگاه های دریل دارای ساختار فولادی هستند و از هسته الماسی در نوک آن ها استفاده می شود چرا که الماس به واسطه سختی بالایی که دارد قادر است بتن را برش دهد.

برای سرویس جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

دریل های مخصوص کرگیری را می توان به انواع الکتریکی، بادی و هیدرولیک دسته بندی کرد. همانطور که گفته شد دریل های امروزی دارای ساز و کار اتومات هستند و تنظیمات آن ها بسیار ساده است. این دریل ها بعد از فیکس شدن در محل کرگیری، قادر به چرخش سیصد و شصت درجه و در آوردن یک قطعه استوانه بتنی از سطح مقطع بتن می باشند. قطر و عمق استوانه یا نمونه در آورده شده به تنظیمات دستگاه بستگی دارد. در مواردی که هدف از کرگیری نمونه برداری است قطر استوانه می تواند بسیار کوچک در حد ده میلیمتر باشد و در مواردی که هدف ایجاد مسیر برای لوله کشی یا سایر موارد است قطر استوانه می تواند در حد دو متر نیز باشد.

در کرگیری به چه نکات مهمی باید دقت کرد؟

• از جمله مهمترین نکاتی که در کرگیری باید به آن توجه شود میزان ایمنی می باشد. بنابراین ایمنی را رعایت کنید.
• سطحی که قرار است کرگیری شود باید سطحی صاف و یکدست باشد.
• جهت فرآیند کرگیری بایستی نسبت به جهت بتن ریزی تعیین گردد.
• کرگیری را باید فقط روی بتن هایی انجام داد که بیش از دو هفته از عمر آن ها گذشته باشد.
• عملیات کرگیری باید دقیقا به صورت عمودی صورت پذیرد.
• در فرآیند کرگیری، نسبت طول به قطر نمونه مغزه نباید از یک کمتر باشد.
• کرگیری را به هیچ عنوان در کنار ترک ها انجام ندهید.

آشنایی با انواع روش های مکانیزه حفاری معادن
ادامه مطلب

برای سرویس نگهداری دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

نتیجه گیری

کرگیری به معنای جدا نمودن مغزه بتن و یا بخشی از یک سطح مقطع بتنی می باشد که با استفاده از دستگاه های مخصوص و با اهداف خاص انجام می شود. عملیات کرگیری ممکن است با اهدافی چون بررسی مقاومت فشاری-کششی و خمشی بتن، حذف بتن اضافی، کاشت بولت، ایجاد بازشو، ایجاد مسیر برای عبور دادن تجهیزات همچون لوله ها، ایجاد مسیر برای سیم کشی ها و خطوط تلفن، بررسی میزان تسلیح بتن، کاشت آرماتور و یا نمونه گیری صورت پذیرد. کرگیری یکی از مهمترین مراحلی ست که در فرآیندهای ساختمانی انجام می شود. عملیات کرگیری باید توسط کارشناسان حرفه ای و با دقت بالا صورت پذیرد چرا که در اثر اجرای غیر اصولی این فرآیند ممکن است سطح مقطع بتن دچار آسیب شود.