هوزینگ حفاری که به آن Water Swivel هم گفته می شود یکی از کلیدی ترین تجهیزات حفاری برای هدایت کردن آب و گل حفاری به داخل لوله ها می باشد. از گل حفاری برای تمیز کردن ته چاه و انتقال مواد حفاری شده به سطح زمین، خنک سازی مته و لوله های حفاری، روانکاری مته و لوله حفاری و کنترل فشار زیر زمینی و مستحکم سازی دیواره ها استفاده می شود.

برای خرید قطعات دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

هوزینگ حفاری که به آن Water Swivel هم گفته می شود یکی از کلیدی ترین تجهیزات حفاری برای هدایت کردن آب و گل حفاری به داخل لوله ها می باشد.

استفاده از گل حفاری منجر به خنک سازی مته و بالا رفتن طول عمر مفید آن می شود. گرمایی که در عمق حفاری ایجاد می شود به کمک گل حفاری به سطح زمین انتقال پیدا می کند. بنابراین بسیار مهم است که از دستگاه هوزینگ حفاری در طی فرآیند حفاری استفاده شود. در واتر سویل یا همان هوزینگ حفاری، آب و گل حفاری توسط یک پمپ که دارای قدرت پمپاژ بسیار بالا می باشد از طریق لوله های خرطومی یا لوله های ساده واتر سویل می شود. بنابراین گل حفاری وارد لوله های اصلی می شود.

نحوه انتخاب دستگاه هوزینگ حفاری

دستگاه هوزینگ حفاری بنا به نوع پروژه و نیازهای آن بایستی انتخاب شود. این دستگاه دارای سرعت های مختلف می باشد. بنابراین باید در انتخاب دستگاه واتر سویل با سرعت مناسب دقیق عمل کرد. چنانچه پروژه حفاری یک پروژه کوچک است نیاز به استفاده از دستگاه های هوزینگ حفاری با سرعت بالا نیست. با این حال پروژه های حفاری گسترده به دستگاه هوزینگ حفاری با سرعت بالا نیاز دارند.

کاربردهای دستگاه هوزینگ حفاری

همانطور که گفته شد وظیفه اصلی دستگاه هوزینگ حفاری انتقال همزمان باد، آب و گل حفاری به درون چال حفاری می باشد. از این دستگاه باید در حین چرخش چکش، راد یا مته درون چال حفاری استفاده کرد. بدین صورت که همزمان با چرخش مته درون چال و بالا رفتن دمای مته، گل حفاری باید توسط دستگاه هوزینگ حفاری پمپاژ شود تا دمای مته کاهش یافته و بهره وری فرآیند حفاری افزایش پیدا کند.

برای خرید دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

دستگاه حفاری روتاری و کاربردهای آن
ادامه مطلب

بالا رفتن دمای مته در عمق زمین می تواند منجر به آسیب های جبران ناپذیر شود. به همین دلیل از دستگاه هوزینگ حفاری برای پمپاژ آب و گل حفاری به درون چال استفاده می شود. اینگونه می تواند مواد حفاری شده را نیز ساده تر به بیرون هدایت کرد و از شدت حرارت در عمق زمین کاست. با استفاده از پمپاژ گل حفاری دمای شدت یافته در عمق زمین به سطح زمین انتقال پیدا می کند. از طرفی گل حفاری همچون یک لوبریکانت عمل می کند و لوله های حفاری را روانکاری می کند.

برای فروش دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

در بسیاری از مواقع نیز برای پمپاژ کردن گل حفاری به منظور مستحکم سازی دیواره های چاه از هوزینگ حفاری استفاده می شود. با استفاده از گل حفاری می تواند دیواره های سست و نامنسجم چاه حفاری را استحکام بخشید. بنابراین یک لایه گل حفاری در قالب یک دیواره نفوذ ناپذیر روی سطح داخلی چاه ایجاد می شود.

شیوه مراقبت از دستگاه هوزینگ حفاری

نحوه مراقبت از دستگاه هوزینگ حفاری اهمیت بسیار زیادی دارد. این دستگاه باید دائما روانکاری شود. بدین منظور باید این دستگاه را گریس کاری نمود. همچنین باید مراقب باشید که دستگاه هیچ گونه نشتی نداشته باشد بنابراین پکینگ های آب بندی باید دائما چک شوند. شما می توانید با سفت کردن و یا شل کردن پیچ ها اقدام به تنظیم دبی عبوری نمایید. چنانچه بعد از مدتی متوجه شدید که پکینگ های آب بندی دچار فرسودگی شده اند باید سریعا اقدام به تعویض آن ها نمایید.

برای اجاره دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

آشنایی با بیل مکانیکی زنجیری
ادامه مطلب

بسیار مهم است که در زمان چرخش لوله ها، واتر سویل ثابت بماند. به همین جهت از بلبرینگ به منظور فیکس شدن لوله ها و جلوگیری از نشتی آب از واشر پکینگ استفاده می شود. رعایت همین نکات مهم و کلیدی استفاده از دستگاه هوزینگ حفاری را ساده تر می کند.

آشنایی با بخش های مختلف دستگاه هوزینگ حفاری

دستگاه هوزینگ حفاری که به واتر سویل هم معروف است شامل بخش هایی چون محور هوزینگ، بدنه هوزینگ، کمربند و مجموعه از قطعات می شود. محور هوزینگ دارای سه نوع مختلف می باشد. این سه نوع شامل دنده مخروطی، دنده گرد و دنده کبریتی می شوند. از این دستگاه دنده کبریتی در پروژه های حفاری کرگیری یا همان مغزه گیری استفاده می شود.

برای تعمیر دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

بدنه هوزینگ نیز شامل بخش های مختلفی است. پوسته هوزینگ، درپوش انتهایی و درپوش رویی از جمله این بخش ها هستند. و اما کمربند هوزینگ حفاری که به خودی خود دو قسمت اصلی دارد. این دو قسمت را کمربند و پین سرکج تشکیل می دهند. قطعاتی که در بالا به آن ها اشاره شد نیز شامل قطعاتی چون پکینگ آب بندی، کاسه نمد، مهره چاکدار، واشر چاکدار و خارهای فنری و پیچ و مهره ها می شوند.

نتیجه گیری در باب هوزینگ حفاری

دستگاه هوزینگ حفاری که نام دیگر آن Air/Water Swivel می باشد برای انتقال پر قدرت آب و باد به درون چال حفاری استفاده می شود. زمانی که چکش، مته یا راد در حال چرخش در ته چال می باشد دمای آن به شدت بالا می رود و نیاز است که به واسطه گل حفاری، آب یا باد خنک سازی شود. فرآیند انتقال گل حفاری و آب به کمک دستگاه هوزینگ حفاری صورت می پذیرد.

برای اورهال دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

حفاری شستشویی چگونه انجام می‌شود؟
ادامه مطلب

در سیستم های روتاری عمدتا آب با فشار بسیار قوی به درون چال حفاری منتقل می شود و در سیستم های حفاری ضربه ای از باد برای انتقال به لوله های حفاری استفاده خواهد شد. دستگاه هوزینگ حفاری هم در سیستم های حفاری روتاری و هم در سیستم های حفاری چرخشی قابل استفاده می باشد چرا که اساسا قادر به انتقال آب و گل حفاری و باد می باشد.

برای سرویس نگهداری دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

در واقع هدف از بکارگیری دستگاه هوزینگ حفاری بیرون آوردن کاتینگ ها و مواد حفاری شده از ته چال به بیرون می باشد. هدایت کردن مواد حفاری شده و خرده سنگ ها به کمک باد و آب به راحتی صورت می پذیرد. از طرفی گل حفاری و آب به خنک سازی ابزار حفاری یا همان مته کمک فراوانی می کند و منجر به بالا رفتن بهره وری آن می شود. این دستگاه یکی از کلیدی ترین دستگاه های مورد استفاده در فرآیند حفاری می باشد که بدون آن اجرای دقیق و حرفه ای حفاری غیر ممکن خواهد بود.