اگر نگاهی به تاریخچه حفاری بیندازید متوجه خواهید شد که فرآیند حفاری برای اولین بار به جهت دسترسی به آب های زیرزمینی صورت گرفت. امروزه روز دستگاه های حفاری مختلفی مورد استفاده هستند که تعداد زیادی از آن ها به منظور حفاری چاه های زیرزمینی استفاده می شوند. دستگاه حفاری روتاری یکی از دستگاه هایی است که از جمله کاربردهای آن می توان به حفاری چاه های آب زیرزمینی اشاره کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا کاربرد دستگاه حفاری روتاری را مورد بررسی قرار دهیم.

برای اجاره دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

دستگاه حفاری روتاری چیست؟

دستگاه حفاری روتاری را با نام دستگاه حفاری چرخشی نیز می شناسند. این دستگاه به صورت چرخشی عمل کرده و با وارد کردن سوزن یا مته حفاری به زمین فرآیند حفاری را صورت می دهد. در واقع مته حفاری در عین چرخش با نفوذ به عمق زمین منجر به پدید آمدن چاه آب خواهد شد. در سیستم حفاری روتاری از ماده ای تحت عنوان گل حفاری استفاده می شود. بجای گل حفاری ممکن است از یک فوم مخصوص نیز استفاده شود.

برای اجاره جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

گل حفاری یا فوم مخصوصی که از آن یاد کردیم در حین حفاری از مته خارج شده و کف چاه سرازیر می شود. سپس از دهانه چاه خارج خواهد شد. نقش اساسی این ماده را می توان خنک کنندگی مته در حین اجرای عملیات حفاری دانست. از طرفی خرده های سنگ و خاک های حفاری شده توسط این فوم از چاه خارج می شوند و فضا برای حفاری مته مهیا خواهد شد.

برای خرید دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

استفاده از گل حفاری در حفاری روتاری از ریزش دیواره های چاه نیز جلوگیری می کند چرا که دارای فشار بسیار بالایی می باشد. در نهایت بعد از اینکه از دستگاه حفاری روتاری جهت حفر چاه آب استفاده شد به منظور خارج نمودن بقایای گل حفاری و ته مانده های خرده سنگ ها، اقدام به شستشو دادن دیواره های چاه می نمایند.

استفاده از دستگاه حفاری روتاری در پروژه های حفاری چاه آب و سدسازی

اولین کاربرد دستگاه های حفاری در تاریخ با هدف حفاری چاه آب شکل گرفت. با این حال دستگاه حفاری روتاری در آن زمان هنوز طراحی نشده بود. با روی کار آمدن دستگاه های پیشرفته، روش های قدیمی دیگر کاربردی نداشتند. دستگاه حفاری روتاری یکی از دستگاه هایی است که چند دهه از اختراع آن می گذرد و از جمله کاربردهای متداول و مرسوم دستگاه حفاری روتاری باید به حفاری چاه آب اشاره کرد.

برای فروش دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

دستگاه TBM و حفاری تونل ها
ادامه مطلب

دستگاه حفاری روتاری نوعی دستگاه حفاری چرخشی است که توسط آن می توان علاوه بر حرکت چرخشی مته، حرکت عمقی رو به پایین ایجاد نمود و چاه آب را حفر کرد. در واقع سر مته با قرار گرفتن در انتهای میله و چرخش روش سنگ یا خاک، حفره عمیقی ایجاد می کند. چنانچه حفاری چاه در زمینی با خاک خشک و معمولی انجام شود نیاز به مته نیست و فشار دستگاه برای حفر چاه کافی ست.

برای تعمیر دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

استفاده از دستگاه حفاری روتاری برای حفر چاه آب جهت فعالیت هایی مانند کشاورزی و احداث سد آن هم در کشورهایی که با خشکسالی روبرو هستند می تواند بسیار مفید فایده باشد. چاه های آب را می توان به صورت دستی نیز حفر کرد با این حال دستگاه حفاری روتاری هیچ محدودیتی در عمق چاه ندارد و می توان چاه هی عمیق را توسط آن حفاری نمود.

کاربرد دستگاه حفاری روتاری در حفاری اکتشافی

از دیگر کاربردهای دستگاه حفاری روتاری، حفاری اکتشافی می باشد چرا که استفاده از این دستگاه منجر به افزایش سرعت حفاری می شود و علاوه بر این فرآیند حفاری را ساده سازی می کند. به دلیل استفاده از گل حفاری در این روش دیگر نیازی به لوله جداری جهت حفاری چاه های مختلف وجود ندارد. در حفاری اکتشافی نیز نیروی موتور به مته منتقل شده و با حرکت دورانی و چرخشی مته در زمین فرآیند حفاری صورت می پذیرد.

کاربرد دستگاه حفاری روتاری در صنعت نفت و گاز

حفاری چرخشی به واسطه دستگاه حفاری روتاری، یکی از پر کاربردترین روش های حفاری در صنعت نفت و گاز است. برای حفر چاه های عمیق نفت و گاز از دستگاه حفاری روتاری استفاده می شود. هر چند که تا دهه های اخیر چاه های نفت را به شیوه کابلی حفاری می نمودند با این حال چند دهه ای می شود که حفاری چرخشی جایگزین روش کابلی در حفاری چاه های عمیق نفت و گاز شده است. بدین منظور از دستگاه حفاری روتاری استفاده می شود. تجهیزات مورد استفاده در حفاری چرخشی دارای بهینگی بیشتری برای حفر چاه های زیرزمینی عمیق هستند.

برای دریافت انواع خدمات مربوط به دریل واگن حفاری با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

عملیات آتشباری معدن چیست و چگونه انجام می شود؟
ادامه مطلب

مزایای استفاده از دستگاه حفاری روتاری چیست؟

به کار بردن دستگاه حفاری روتاری منجر به بالا رفتن سرعت حفاری به طرز چشمگیری می شود. بنابراین اگر سرعت در اجرای پروژه حفاری حرف اول را بزند استفاده از دستگاه حفاری روتاری راهکاری کلیدی خواهد بود. این دستگاه در خاک های خشک و سنگ های سخت نیز عملکرد ایده آلی دارد و می توان از آن برای حفر سنگ های سخت نیز استفاده کرد.

برای اورهال دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

بالا بودن کیفیت کار و تمیز در آمدن چاه حفاری از دیگر مزایای این دستگاه است. قائم چاه با استفاده از دستگاه حفاری روتاری منحرف نمی شود و حفاری چاه بسیار تمیز در خواهد آمد. از طرفی به دلیل استفاده از گل حفاری برای خارج سازی سنگ های خرد شده از دل چاه، دیگر نیاز به لوله جداری وجود ندارد. و اما مهمترین مزیت دستگاه حفاری روتاری که باید از آن یاد کنیم عدم وجود محدودیت در عمق چاه می باشد. عمق حفاری با استفاده از دستگاه حفاری روتاری هیچ محدودیتی را شامل نمی شود.

بخش های مختلف دستگاه حفاری روتاری

دستگاه حفاری روتاری دستگاهی با ابعاد بزرگ می باشد که دارای قطعات مختلف ثابت و متحرک است. از جمله قطعات تشکیل دهنده این دستگاه می توان به مته، Rotary Table، کمپرسور، ساق حفاری، جعبه قرقره ها، کابل حفاری، سیستم دورانی، موتور، وزنه، سوزن حفاری، هرزگرد، پمپ های دستگاه از جمله پمپ مکنده و پمپ گل، سیستم بهینه سازی گل حفاری و همچنین گل حفاری اشاره کرد.

برای دریافت انواع خدمات مربوط به جامبو دریل حفاری با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

حفاری سنگ های سخت با چه تجهیزاتی انجام می شود
ادامه مطلب

نتیجه گیری در مورد کاربرد دستگاه حفاری روتاری

دستگاه حفاری روتاری یکی از بهترین دستگاه های حفاری برای حفر چاه های آب، حفر چاه های عمیق نفت و گاز و پروژه های حفاری اکتشافی می باشد. سرعت حفاری توسط دستگاه حفاری روتاری به پارامترهایی چون درجه سختی سنگ، نوع مته، اندازه و جنس مته، فشار وارد شده توسط گل حفاری و سرعت چرخش مته بستگی دارد. هر چه خاک زمین نرم تر باشد یقینا سرعت حفاری نیز بالا خواهد رفت. به طور کلی می توان حفاری با استفاده از دستگاه حفاری روتاری را یک روش حفاری پر سرعت و آسان قلمداد کرد.

برای خرید قطعات جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.