امروزه برای حفاری، تجهیزات گوناگونی وجود دارد که هر کدام از آنها کارکرد خودش را دارد. یکی از این ابزارها و تجهیزات، چکش DTH است. در این مقاله به این پرداخته شده است که چکش حفاری DTH چه کاربردهایی دارد.

برای خرید دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

چکش حفاری DTH چیست؟

DTH مخفف Down the Hole است و چکش DTH ابزاری است که به خوبی می تواند سنگ ها و زمین را سوراخ کند و در انها حفره ایجاد کند. این چکش به انتهای ستون دریل متصل می شود. این چکش با سرعت بالای ضرباتی که وارد می کند می تواند به خوبی سنگ های سخت را بشکند و انها را قطعات کوچک و گرد و غبار تبدیل می کند( که بعدا با یک سیال تخیله می شوند). چکش DTH یکی از سریع ترین راه ها برای دریل کردن سنگ های سخت است. سیستم این چکش توسط استنیوک فرز بلژیکی و اینگرسول رند امریکایی در اواسط 1950 ابداع شد.

به این دلیل این چکش دی تی اچ که مخفف Down the Hole نامیده شده است که برای با دریل کردن به سمت پایین، سوراخ های با قطر بزرگی را ایجاد می کند. ریشه این نام به دلیل همین مکانیسم ضربه زنی چکش است که به خوبی باعث ایجاد سوراخ می شود.

مکانیسم عمل

مکانیسم این دستگاه به این شکل است که چکش( همان سیستم ضربه زنی) درست بالای بیت دریل قرار می گیرد. لوله های دریل، نیروی لازم برای ضربه زنی و چرخش را از طریق سیال( آب، هوا یا سیال دیگر) به چکش و بیت منتقل می کنند تا چکش به کار بیفتد و شروع به سوراخ کردن کند. لوله های دریل به صورت متوالی با عمیق تر شدن سوراخ به رشته دریل( drill string) متصل می شوند.

تجهیزات مناسب حفاری چاه نفت
ادامه مطلب

چکش به طور کامل با سیال کار می کند. در اینجا دو بخش حرکتی وجود دارد: یک دریچه(valve) که کار کنترل سیال را انجام می دهد و و یک پیستون که مستقیما به بیت دریل متصل است. بدنه چکش، دریل بیت را مستقیم و ثابت نگه می دارد و به خوبی آن را هدایت می کند.

انواع چکش حفاری DTH

بر اساس نوع سیالی که وجود دارد، سه نوع چکش DTH هم داریم:

1.چکش هوایی:

از این چکش ها برای دریل کردن سنگ های سخت استفاده می شوند اما سوراخ های کم عمقی ایحاد می کنند. جریان هوا از طریق کمپرسور هوا تامین می شود و با فشار بر پیستون باعث چرخش چکش می شود تا زمین را سوراخ کند.

2.چکش آبی:

این چکش در ابتدا توسط شرکتی سوئدی توسعه داده شد.  جریان آبی مناسب، بین 55 تا 744 لیتر بر دقیقه( بستگی به سایز چکش دارد)،نیروی چکش را تغذیه می کند.این نوع چکش عملکرد بهتری از چکش هوایی دارد و می تواند سوراخ های عمیق تری را ایجاد کند.

برای اجاره دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

3.چکش گل حفاری:

امتیاز و خوبی این نوع چکش این است که می توان با آن سوراخ های عمیق و خوبی را در دل سنگ ها ایجاد کرد. با این چکش ها زمان حفاری کم تر می شود و نیز امنیت کار حفاری نیز بالاتر می رود.

برای فروش دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

کاربردهای چکش حفاری DTH

اما این چکش چه کاربردهایی دارد و برای چه کارهایی از آن استفاده می شود؟ در زیر به این کاربردها پرداخته شده است:

دریل واگن پنوماتیک چیست و چه تفاوتی با دریل هیدرولیک دارد؟
ادامه مطلب

استخراج مواد معدنی:

یکی از کاربردهای اصلی این چکش، استخراج مواد معدنی است. برای این که بتوانیم سنگ های معدنی را به خوبی استخراج کنیم باید بتوانیم بتوانیم سنگ ها و کوه ها را حفاری کنیم. مطمئنا برای سوراخ کردن و دریل کردن سنگ های سخت، به چکشی مانند چکش DTH نیاز است که بتواند با قدرت سنگ ها را به تکه های ریز تبدیل کند و آنها را سوراخ کند. با این چکش می توان به سرعت کار استخراج سنگ های معدنی را پیش برد و این یکی از کاربردهای این چکش ضربتی است.

حفر چاه آب :

از دیگر کاربردهای این چکش، برای حفر چاه های آب است. این چکش به خوبی می تواند تا عمقی که مد نظر است را حفاری کند و افراد را به آب برساند. این یکی دیگر از کاربردهای این چکش است که می تواند برای صنعت کشاورزی و دامداری و دیگر موارد مهم است.

کاربرد در صنعت فاضلاب:

از دیگر کاربردهای این چکش، کاربرد در صنعت فاضلاب و برای حفاری های لازم جهت این صنعت است.

ساختمان سازی:

کاربرد مهم دیگر چکش های DTH این است که از آن در صنعت ساختمان استفاده می شود. از این چکش برای فونداسیون ساختمان، پای بست و دیگر کارها استفاده می شود. امروزه از این چکش در زمینه ساخت و ساز بسیار استفاده می شود.

برای تعمیر جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

صنعت نفت و گاز:

در صنعت نفت و گاز، حفاری ایمن و باقدرت بسیار مهم است و به همین دلیل مطمئنا چکش DTH می تواند کاربرد داشته باشد. با این چکش می توان سخت های سنگ را سوراخ کرد تا بتوان به گاز و نفت دست یافت و آن را از دل زمین بیرون کشید.

همه چیز درباره حفاری افقی جهت دار HDD
ادامه مطلب

 از این چکش در صنایع دیگر مانند راه آهن، کشتی سازی ، صنعت برق و دیگر موارد نیز استفاده می شود. خلاصه این که هر جا نیاز به حفاری باشد ، این چکش می تواند مفید باشد.

مزیت های چکش حفاری DTH

اما مزیت این چکش چیست که باعث می شود خیلی ها استفاده از آن را ترجیح دهند. در زیر به این مزیت ها پرداخته شده است:

1.ایجاد سوراخ های عمیق تر:

این چکش ها به نسبت خیلی از دستگاه ها و چکش های دیگر، سوراخ های عمیق تری ایجاد می کنند.

برای سرویس جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

2.هزینه کمتر :

این چکش هدر رفت انرژی کمتری دارد و دلیل آن هم این است که چکش در انتهای سوراخ ایجاد شده قرار دارد. با عمیق تر شدن سوراخ، هدر رفت انرژی به کمترین میزان است. این یعنی انرژی در طول رشته دریل از بین نمی رود و سرعت نفوذ با عمیق تر شدن سوراخ چندان کاهش نمی یابد ( چکش های DTH برای سوراخ های با قطر بین 4 تا 10 اینج مناسب ترین هستند).