امروزه سیستم های حفاری بسیار پیشرفت کرده است و در این زمینه تکنولوژی بسیاری از نیاز ها را برطرف کرده است. دریل واگن ها نیز یک مدل از دستگاه های حفاری هستند که سیستم چالزن در آن به وسیله یک تسمه به دکل نصب شده است و عملکرد آن به صورت بالا و پایین می باشد در ادامه به معرفی چالزنی دریل واگن و انواع آن می پردازیم.

همه چیز درباره چالزنی دریل واگن و انواع آن

دریل  دستگاه حفاری

در واقع مجموعه ای از بازوی کشویی و قسمت حفاری که بر روی یک شاسی متحرک قرار دارند دریل واگن نامید می شود. که از این سیستم حفاری برای چالزنی در معادن رو باز استفاده می شود.

به طور کلی دریل واگن دارای یک مته حفاری است که به صورت چرخشی شروع به فعالیت می کند که امل یک رنجیر و مته چکشی است که برای انتقال سرمته به سمت جلو به حرکت درمی آید.

برای دریافت انواع خدمات مربوط به دریل واگن حفاری با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

تمامی مجموعه ای که سبب به حرکت درآوردن ماشین حفاری می شود بر روی یک شاسی قرار دارد. این نوع ماشین های حفاری دارای مزایای زیادی است و نسبت به دیگر ماشین های حفاری قیمتی ارزان تر دارد. این ماشین این قابلیت را دارد تا چال ها را به صورت مورد حفاری کند.

اجزای دریل واگن: 

در این نوع ماشین های حفاری از سرمته های حفاری و میله های حفاری شش ضلعی استفاده می شود. این ابزار جزو ابزار های پرکاربرد و مهم در حفاری به شمار می روند. این ماشین حفاری توسط شرکت های بسیاری ساخته  می شود، خوشبختانه ایران نیز به تولید این ماشین حفاری پرداخته است.

در زمانی که از چکش های دریفتری هیدرولیکی استفاده می شود سرعت در حفاری بالاتر می رود، البته در این زمان با یک محدودیت مواجه می شویم و تا عمق 30 متر را می توانیم حفر کنیم و بیشتر از آن امکان ندارد.

برای سرویس نگهداری دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید

محدودیت ها و مزایای استفاده از جامبو دریل
ادامه مطلب

برای استفاده از دریل واگن چالزن از نیروی هیدرولیکی استفاده می شود، عواملی که باعث خارج شدن خرده سنگ ها از درون چاه می شود هوای فشرده می باشد. در این حالت کی سرعت حفاری پایین می آید. در اینجا قصد داریم به انواع دریل واگن بپردازیم:

دریل واگن چرخ لاستیکی:

این مدل از ماشین های حفاری از دریل واگن ها برای حفاری چال های با عمق کم و در اندازه های مشخص استفاده می شود. از چالزن های ماشین حفاری دریل واگن برای چال زدن معدن رو باز، حفر چاه های عمق برای تزریق، حفر چال در تونل های و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. عاملی که در این دستگاه سبب عملکرد سیستم چرخ لاستیکی میشود دستگاه هیدرولیک و هوای فشرده می باشد.

اما نکته ای که وجود دارد این است که استفاده از هوای فشرده در آن کمتر استفاده می شود. اگر ما در حفاری های انجام شده نیاز به جابجایی زیاد دستگاه داشته باشیم بهتر است از این نوع دریل واگن چالزن استفاده کنیم.

برای تعمیر جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

یکی از ویژگی های این نوع از دریل واگن این است که چرخ های عقب به حالت 90 درجه چرخیده و قفل می شود، و این کار سبب شده تا ماشین به طرف عقب باز نگردد. 

دریل واگن چرخ زنجیری :

از این نوع دستگاه حفاری چالزن نیز برای حفره ها در عمق کم استفاده می شود. تقریبا میزان عمقی که توسط این مدل از دریل واگن ها حفاری می شود مانند دریل واگن ها ی چرخ لاستیکی می باشد.

تمامی چالزن هایی که برای دریل واگن از نوع چرخ لاستیکی نام برده شد می توان برای این مدل ز دریل واگن نیز نام برد. اجزای دریل واگن را می توان به قسمت های مختلف تقسیم کرد:

اجزا این نوع دستگاه حفاری

مته حفاری، میله حفاری، دکل حفاری، جک های هیدرولیکی، سیستم جلوبرنده مته، موتور دیزلی، چرخها، کمپرسور، سیلندر و غیره… 

دریل واگن های چالزن جزو آن دسته از ماشین های حفاری هستند که برای هر نوع سنگی مورد استفاده قرار میگیرند. البته به دلیل اینکه نوع سنگ ها با یکدیگر متفاوت هستن نوع مته های بکار رفته در آن نیز متفاوت است.

بنابراین افرادی که از این ماشین های حفاری استفاده کرده اند به خوبی می دانند که اگر مه به کار برده شده با نوع سنگی که مورد استفاده قرار می گیرد مناسب نباشد امکان شکستن آن وجود دارد.

برای اجاره جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

آشنایی با ویژگی و کاربرد های دستگاه مته ستونی
ادامه مطلب

هر یک از انواع دریل واگن های چالزن برای مناطق به خصوصی مورد استفاده قرار می گیرد به عنوان مثال درل واگن های چرخ زنجیری برای زمین های ناهموار و سنگلاخی مناسب است و دریل واگن های چرخ لاستیکی بیشتر برای زمین های هموار مناسب می باشد.