این را هر فردی که در حوزه حفاری معادن دستی بر آتش داشته باشد یا در این حوزه دارای دانش و تخصص باشد می داند که روش های حفاری معدن در قالب روش های حفر دستی، مکانیکی و روش های حفر آتشکاری جای می گیرند. در ادامه قصد داریم انواع چاشنی هایی که در انفجار و حفر معدن استفاده می شود را بررسی کنیم بنابراین با ما همراه باشید.

برای اجاره جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

انواع چاشنی های مورد استفاده برای انفجار و حفر معدن

پروژه هایی چون سد سازی، راهسازی، حفر تونل و استخراج معادن همگی از جمله پروژه هایی هستند که روش حفر آتشباری برای خرد کردن سنگ ها در آن ها کاربرد دارد. آتشباری روشی سریع، ارزان، ایمن و انعطاف پذیر می باشد. چاشنی ها یکی از اصلی ترین ارکان در فرآیند آتشباری هستند که مواد منفجره در آن ها بارگذاری می شود.

چاشنی معمولی در روش آتشکاری فتیله اطمینان برای انفجار و حفر معدن

این چاشنی معمولی یکی از انواع چاشنی هایی است که در روش آتشکاری فتیله اطمینان مورد استفاده قرار می گیرد. بدین شکل که یک سر فتیله را درون چاشنی قرار می دهند و چاشنی درون فشنگ دینامیت یا سایر خرج های دیگر واقع می شود. شعله را توسط فتیله به چاشنی منتقل می کنند و در اثر انفجار چاشنی، خرج اصلی نیز منفجر خواهد شد. و این چاشنی معمولی در واقع لوله ای است استوانه ای شکل که از جنس آلومینیوم یا مس ساخته شده و داخل آن فولمینات جیوه و ازتور سرب بارگذاری می کنند.

چاشنی های مورد استفاده در سیستم آتشباری نانل برای انفجار و حفر معدن

سیستم آتشباری نانل یک روش غیر الکتریکی می باشد که برای اولین بار توسط یک کمپانی سوئدی به نام نیترونوبل معرفی شد. لوله نانل از جنس پلاستیک مقاوم ساخته می شود که دارای قطر داخلی و خارجی 2 و 3 میلیمتر است. در ادامه انواع مختلف چاشنی نانل را مطرح خواهیم کرد.

  • چاشنی نانل GT/MS

این نوع از چاشنی نانل به منظور ایجاد انفجار تاخیری در سطح زمین، زیر سطح زمین و زیر آب استفاده می شود. شماره این چاشنی 3 تا 20 می باشد و زمان تاخیر آن در حدود 75 تا 500 میلی ثانیه است. فاصله زمان تاخیر دو چاشنی متوالی نیز 25 میلی ثانیه می باشد.

  • چاشنی نانل Unidet

این نوع چاشنی ها در چال قرار داده می شوند. توسط این چاشنی ها می توان انفجارهایی با تاخیرهای زمانی متعدد ایجاد نمود چرا که رابط چاشنی روی سطح زمین به مدار متصل می باشد. برای ایجاد انفجار چاشنی نانل را درون یکی از فشنگ های خرج می گذارند و آن را درون چال قرار می دهند.

  • چاشنی نانل GT/T

این نوع از چاشنی نانل به منظور آتشکاری در تونل ها استفاده می شود.

آشنایی با انواع روش های مکانیزه حفاری معادن
ادامه مطلب

چاشنی مورد استفاده در آتشکاری برقی (Electric Detonator)

آتشکاری برقی را اساسا نوع چاشنی استفاده شده در این روش است که از سایر روش های حفاری متمایز می سازد. چاشنی مصرف شده در این حالت توسط جریانی از برق فعال می شود و زمانی که انفجار در آن صورت می گیرد همان لحظه ای ست که خرج منفجر می شود.

برای فروش دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

چاشنی برقی در واقع یک لوله استوانه ای می باشد که از جنس مس یا آلومینیوم ساخته می شود. یک سمت این چاشنی بسته است و از سمت دیگر آن دو رشته سیم خارج می شوند. این چاشنی برقی دارای اجزای مختلفی است که به ترتیب عبارتند از بخش هایی چون خرج اصلی، خرج ابتدایی، بخش تاخیری، سر چاشنی و مقاومت الکتریکی. و اما انواع چاشنی های برقی که در ادامه آن ها را معرفی خواهیم کرد؛ این چاشنی ها بر اساس زمان انفجار دسته بندی شده اند:

  • چاشنی برقی فوری

در این نوع از چاشنی برقی که به نام تخصصی Electric Detonator Instantaneous یا کپسول الکتریکی آنی معروف است میزان تاخیر در انفجار بسیار کم است. بدین شکل که به محض اتصال دادن جریان برق، چاشنی منفجر خواهد شد. از چاشنی برقی فوری برای خرد کردن قطعه سنگ های بزرگ و آتشباری های ثانویه که نیاز به سرعت بالا در انفجار دارند استفاده می شود. این چاشنی از جنس آلومینیوم و مس ساخته می شود و طور آن چیزی در حدود 52 سانتیمتر می باشد.

  • چاشنی برقی تاخیری (نیم ثانیه HS)

در این نوع چاشنی برقی فاصله زمانی که میان دو انفجار متوالی وجود دارد در حد نیم ثانیه می باشد. زمان سوختن در این نوع چاشنی با زمان تاخیر برابری می کند. این چاشنی دارای طول 62 تا 84 سانتیمتر می باشد.

  • چاشنی کم تاخیری (میلی ثانیه MS)

در این نوع چاشنی برقی که از جنس آلومینیوم و مس ساخته می شود فاصله زمانی بین انفجارها در حد 10 تا 50 میلی ثانیه می باشد. نکته مهمی که در مورد این نوع چاشنی برقی وجود دارد این است که بهتر است از این نوع چاشنی در معادنی که دارای گرد ذغال سنگ هستند ویا حاوی گاز می باشند استفاده نشود.

گل حفاری (Drilling Mud) چیست؟
ادامه مطلب

برای خرید جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

با این حال برای تخریب سطوح وسیع، تخریب انواع سازه ها، استخراج معدن و حفاری تونل از آن استفاده می شود. طول این نوع چاشنی برقی به 65 تا 85 میلیمتر می رسد و میزان انرژی الکتریکی که تولید می کند در حد 0.8 تا 4 میلی ژول بر اهم می باشد.

مهم ترین مزایای استفاده از چاشنی های تاخیری و کم تاخیری

از مهمترین مزیت های استفاده از چاشنی های تاخیری و کم تاخیری این است که میزان لرزش در این نوع انفجار ها کم می باشد و خردایش سنگ ها به خوبی صورت می پذیرد. از طرفی امکان کنترل پرتاب سنگ وجود دارد و میزان عقب زدگی بسیار کم است. چاشنی های برقی را می توان از نظر میزان حساسیت به دو طبقه بندی ردیف A و ردیف F دسته بندی نمود.

برای خرید دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

از لحاظ نوع کاربرد و مصرف نیز می توان چاشنی های برقی را به چاشنی های مناسب. برای معادن گاز و زغال و سنگ، چاشنی های مناسب لرزه نگاری و چاشنی های برقی آنتی استاتیک دسته بندی کرد. چاشنی های لرزه نگاری در آزمایشات ژئوفیزیکی و چاشنی های آنتی استاتیک در شن زار ها و کوهستان ها که بار الکتریکی سرگردان در آن نواحی زیاد است استفاده می کنند.

نتیجه گیری

در روش آتشکاری یا همان روش که از چاشنی های مختلف برای انفجار و حفر معدن استفاده می شود. اما در ابتدا چال های زیر زمینی مشخص می شوند. و بعد از اینکه با استفاده از چکش های دستی، دریل واگن و جامبو دریل چاله ها حفاری شد، مواد منفجره درون چاشنی ها بارگذاری می شوند. روش آتشکاری عمدتا در فضاهایی با وسعت بالا اجرا می شود. و دارای محدودیت های خاص خود می باشد.

روش حفاری تپه چگونه است ؟
ادامه مطلب

برای فروش دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.