راجع به نکات حفاری چاه باید این گونه بیان کرد که؛ در حفاری مناسب رعایت استانداردهای ایمنی بسیار حائز اهمیت است و استحصال انواع فاضلاب باید بر اساس هنجارها و استانداردهای موجود انجام شود. اگر طبق استانداردهای قوانین مدیریت پسماند و حفاری چاه ، حفاری نشود، ریزش و مجروح شدن افراد غیرقابل برگشت خواهد بود. بنابراین رعایت استانداردهای زیر هنگام حفر چاه ضروری است.

نکات حفاری چاه

به منظور رعایت نکات حفاری چاه قبل از شروع حفاری باید از مناسب بودن شرایط کار ماشین (در صورت کار با ماشین)، چکش، کلنگ و تجهیزات مربوطه مانند بالابر و تهویه مطبوع اطمینان حاصل کرد.

تجهیزات لازم است محل صحیح تجهیزات را تأیید کرد و ماشین ابزار و سایر تجهیزات را به درستی روی زمین قرار داد و سپس نحوه عملکرد آنها و تجهیزات حفاری دستی و تجهیزات را بررسی کرد. مانند شیلنگ، چاه چرخ، سطل، شیلنگ و سیستم هوا باید بازدید شود و از ایمنی تجهیزات کار اطمینان حاصل شود .

اگر محل حفاری در جاده های عمومی یا مکان هایی است که افراد مختلف می توانند رفت و آمد کنند، این کار باید با ساختن نرده های لازم در فاصله مناسب و نصب علائم هشدار دهنده و چراغ های خطر که از ورود افراد به محل کار جلوگیری می کند، انجام شود.عملیات حفاری دارای نکاتی است که در هنگام انجام آن باید بدان دقت لازم را داشته باشیم، در اینجا به برخی از این نکات حفاری چاه می پردازیم:

 • به منظور رعایت نکات حفاری چاه برای بهره برداری از چاه تا عمق 5 متری حداقل 2 نفر و برای ادامه چاه با افزایش عمق چاه حداقل 3 نفر نیاز است. در شروع حفاری چاه، یک نفر با تبر اضافه می شود تا کارگران را از خطر سقوط در اطراف چاه محافظت کند، با استحکام کافی یا تخته های درختی که زیر پای کارگران قرار می گیرد. داخل چاه دور دهانه باید روی مواد مقاوم به عرض 15 سانتی متر قرار گیرد.
 • اپراتور باید قبل از ورود به چاه برای عملیات حفاری، طناب نجات را با کمربند ایمنی خود ببندد، نوع مواد خارج شده از چاه در صورت کافی نبودن کلاهک و سپر محافظ باید در فاصله مناسب قرار گیرد. از دیوار.محل گودال باید مجهز به پناهگاه باشد و در صورت نیاز افراد می توانند در این مکان ها پناه بگیرند.خاک به دست آمده از حفاری گودال نباید به فاصله کمتر از 2 متر از زمین پرتاب شود. طرفین چاه به طوری که خطر افتادن در چاه وجود نداشته باشد.
 • در صورتی که احتمال کمبود اکسیژن و رطوبت بالا در کف چاه وجود داشته باشد که اغلب اتفاق می افتد باید از دستگاه های هوادهی در داخل چاه استفاده شود. مثل هوا که از چاه می‌جوید. باید مدرکی دال بر عقد قرارداد بین نقشه بردار و فردی که روی چاه ایستاده وجود داشته باشد و فردی که روی چاه ایستاده باید همیشه از موقعیت نقشه بردار آگاه باشد. 

در رابطه با نکات حفاری چاه این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که بدون سیستم تهویه انجام عملیات حفاری چاه عملی غیر ممکن به شمار می رود. این کار نه تنها در بحث ایمنی بلکه برای رعایت مسائل مربوط به سلامتی افراد مورد بحث قرار می گیرد.

بنابراین اگر ایمنی کار برایتان ارجحیت دارد باید به این نکته اساسی بیش از پیش اهمیت بدهید. راه های زیادی وجود دارد که به این کار اقدام کنید مثلا اینکه از لوله های تهویه استفاده کنید. به طوری که یک سر لوله فاضلاب به داخل چاه و سر دیگر آن به بیرون از چاه برده شود. برای خرید قطعات دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

 • کلیه کارگرانی که در نزدیکی چاه کار می کنند باید مجهز به کمربند ایمنی و طناب باشند، انتهای طناب باید در محل مناسبی ثابت شود تا از افتادن در چاه جلوگیری شود.
 • همزمان با پیشرفت حفاری به خصوص در هنگام بارندگی، لازم است دیواره های چاه را با پروب دید تا دیواره های چاه ریزش نکند. همچنین باید به گونه ای انجام شود که خطری متوجه مالکان و کارگران نباشد. برای دریافت انواع خدمات مربوط به دریل واگن حفاری با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.
مته چکشی دستگاه حفاری چه کاربردی دارد؟
ادامه مطلب

چراغ قوه با حداکثر ولتاژ 12 ولت باید برای روشنایی در جایی که گازهای قابل اشتعال در داخل چاه وجود دارد استفاده شود تا از انفجار یا خطرات مشابه جلوگیری شود. هنگام حفر چاه با عمق بیش از 2 متر، ابزار باید به عنوان سپر استفاده شود. باید در ته چاه استفاده شود تا در صورت افتادن چیزی به مقنی یا چاه کن برخورد نکند.

خوب، دهانه چاه باید با صفحات محکم بسته شود تا از سقوط هر گونه موجودات زنده و حیوانات و اشیاء به داخل چاه جلوگیری به عمل بیاید. علاوه بر نکاتی که در هنگام حفاری چاه باید رعایت شود یک سری نکات نیز باید توسط کارگران و مقنیان نیز مورد توجه قرار می گیرد.

شرایط ایمنی لازم برای حفر چاه

به تعدادی از این تجهیزاتی که جزو نکات حفاری چاه برای حفاری در شرایط ایمنی نیاز می باد اشاره می کنیم:

 • استفاده از چرخ چاه فلزی (درصورت استفاده از چرخ چاه چوبي- چرخ چاه سالم باشد).
 • استفاده از كلاه ايمني.
 • استفاده از طناب مناسب و بررسی دقيق و مکرر آن.
 • استفاده از سطلهای لاستیکی مناسب.
 • استفاده از هواکش مناسب (دستگاه دم) برای تخلیه گازهای درون چاه به فضای آزاد.
 • تعيين موقعيت مناسب چاه.
 • رعايت فاصله مناسب با چاههای مجاور.
 • رعايت فاصله مناسب با دیوارهای جانبی و ستونهای موجود بنا (حداقل 3 متر). 
 • رعايت فاصله مناسب با باغچه و محل هایی که آبریزی در آن زیاد می باشد. برای دریافت انواع خدمات مربوط به جامبو دریل حفاری با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

نکته : در بحث نکات و ایمنی در حفاری چاه باید به این مسئله پرداخت که چاه ها به خصوص چاه فاضلاب نیاز به دورچینی دارد. یکی از مواردی که ما را ملزم به این کار می کند ایمنی در کار حفاری می باشد. عدم استفاده از دور چینی در حفاری چاه ممکن است عواقب خطرناکی را برای شما به همراه داشته باشد.

علاوه بر بحث ایمنی در کار شما با عدم رعایت مسائل ایمنی می توانید خسارات زیادی را به خود وارد کنید. در رابطه با نکات حفاری چاه میگوییم که ،حفاری چاه دارای اصول و قواعدی است و برای انجام آن باید از ابزار های خاص خودش استفاده کرد.

یکی از مهمترین ابزار هایی که امروزه برای حفاری چاه مورد استفاده قرار می گیرد انواع مته های حفاری می باشد. همچنین انواع روش های مختلف نیز برای استفاده از این مته ها در اختیار افراد متخصص در این کار است.در حال حاضر حفاری بیشتر توسط ماشین های مخصوص حفاری صورت میگیرد و همین عامل احتمال بروز بسیاری از خطرات را کمتر کرده است.

معرفی جامبو دریل، مزایا، انواع و عملکرد
ادامه مطلب