قطعا شما هم این جمله را بارها شنیده اید که اولین کار سخت در دنیا کار در معدن می باشد. این جمله عین حقیقت است. چه برای مهندسین و چه برای کارگرانی که در عملیات حفاری معادن مشغول به فعالیت هستند کار در معدن می تواند خطرات و آسیب های جدی به دنبال داشته باشد. بنابراین نکات ایمنی بسیار مهمی را باید به هنگام حفاری معدن رعایت کرد. رعایت این نکات منجر به کاهش سوانح و جلوگیری از آسیب های مالی و جانی خواهد شد. در ادامه مهمترین نکات ایمنی حفاری معدن را بررسی خواهیم کرد بنابراین همراه ما باشید.

برای خرید قطعات جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

نکات ایمنی حفاری معدن

هوشیاری کامل افرادی که مشغول حفاری هستند

اولین و مهمترین نکته ای که در ایمنی کارکنان معدن تاثیر قوی دارد هوشیاری کامل آنهاست. افرادی که در عملیات حفاری معدن فعالیت می کنند باید هوشیاری کامل داشته باشند تا هم از سلامت جان خود حفاظت کنند و هم جلوی خطرات و آسیب های احتمالی را بگیرند. بنابراین کارگرانی که خسته هستند و یا حالتی از خواب آلودگی دارند در فرآیند حفاری نباید ورود کنند. تغذیه، خواب کافی و استراحت می تواند موجب هوشیاری اعضای تیم حفاری شود.

رعایت استانداردها توسط اعضای تیم حفاری

تمامی اعضای تیم حفاری باید آموزش های لازم را دیده باشند و دوره های حفاری را از سر گذرانده باشند تا از جدیدترین استانداردهای ایمنی مطلع باشند. این موضوع نه تنها در مورد کارشناسان تازه کار بلکه در مورد کارشناسان حرفه ای نیز باید اجرا شود. آن ها باید دوره های جدید را شرکت کنند. شرکت در جلساتی که در آن آموزش های ایمنی صورت می پذیرد می تواند در حفظ ایمنی حین حفاری تاثیرگذار باشد.

کاربردهای دستگاه بولتر در عملیات عمرانی
ادامه مطلب

حفاظت از سیستم تنفسی

از مهمترین نکات ایمنی که در هنگام عملیات حفاری باید بدان توجه شود حفاظت از سیستم تنفسی می باشد. عملیات حفاری می تواند مقدار زیادی گرد و غبار و شاید گازهای سمی ایجاد کند که وارد شدن آن ها به سیستم تنفسی عواقب ناخوشایندی به همراه دارد. بنابراین اعضای تیم حفاری باید از محافظ تنفسی قوی استفاده کنند. تنفس ذرات آلاینده و ریزگردها و گازهای سمی شاید در کوتاه مدت عواقب خود را نشان ندهد اما در بلند مدت به طور قطع عوارض خود را بروز خواهد داد.

بررسی صحت عملکرد تجهیزات حفاری

پیش از اینکه عملیات حفاری آغاز شود باید از صحت عملکرد دستگاه اطمینان حاصل شود. بنابراین تجهیزات باید سرویس شوند. یکی از کارهای اشتباهی که در حین حفاری انجام می شود صرفه جویی در تجهیزات و یا استفاده از تجهیزاتی است که مورد سرویس قرار نگرفته اند. استفاده از تجهیزات غیر ایمن و منسوخ شده می تواند سطح ایمنی را در حین حفاری کاهش دهد.

برای فروش دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

وجود سرپرست و ناظر در حین عملیات حفاری

در حین عملیات حفاری باید تعدادی سرپرست و ناظر در محل حفاری حضور داشته باشند و شرایط و موقعیت را دائما پایش کنند. این افراد باید بر تمامی جوانب اجرای حفاری اشراف داشته باشند و به خوبی موقعیتی که در آن قرار گرفته شده را مدیریت نمایند تا سطح ایمنی ارتقا پیدا کند.

به کار گرفتن تجهیزات ایمنی فردی در حین عملیات حفاری

تمام اعضای تیم حفاری باید از تجهیزات ایمنی فردی استفاده کنند. فرقی ندارد که این افراد در چه پستی مشغول هستند. مهندسین، ناظران، کارگران، راننده ها و اپراتورهای دستگاه حفاری همگی باید تجهیزات ایمنی کامل داشته باشند. تعدادی از این تجهیزات عبارتند از کلاه ایمنی، ماسک محافظ، دستکش، عینک مخصوص، چکمه ایمنی و یونیفرم مخصوص و جلیقه.

مقایسه انواع کامیون کمپرسی
ادامه مطلب

کارکنان نباید در شعاع کاری ماشین حفاری قرار گیرند

از مهمترین نکات حین عملیات حفاری اسن است که کارگران باید از شعاع کاری ماشین های حفاری خارح شوند و در محدوده آن قرار نگیرند. ماشین آلات و دستگاه های حفاری ماشین هایی غول آسا و سنگین هستند و افرادی که آن ها را کنترل می کنند ممکن است متوجه حضور کارکنان در حوالی دستگاه نشوند. بنابراین برای اینکه حادثه ای رخ ندهد کارکنان نباید در حوالی دستگاه های حفاری تا شعاع مشخصی حضور داشته باشند.

برای تعمیر دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

به کار گرفتن تیم نجات حرفه ای

یکی از راه های بالا بردن سطح ایمنی در حین حفاری معدن به کارگیری یک تیم نجات حرفه ای می باشد. خطراتی مانند سقوط از ارتفاع، گیر افتادن در معدن و یا لغزش در تپه های شیبدار از جمله خطراتی ست که ممکن است هر آن در حین حفاری رخ دهد بنابراین بهتر است یک تیم نجات همواره آماده در محل حضور داشته باشند تا در صورت بروز خطر وارد عمل شوند.

نکات مهم ایمنی عملیات حفاری آتشباری

  • چنانچه عملیات حفاری آتشباری در یک روستا یا حوالی آن قرار است انجام شود باید از روز قبل، زمان اجرای عملیات را در روستاهای اطراف اعلام نمود.
  • پیش از اینکه عملیات حفاری انجام شود باید با صدای آژیر سه مرتبه شروع انفجار را به گوش سایرین رساند. این اطلاع رسانی باید بعد از اتمام عملیات آتشباری نیز صورت پذیرد.
  • در زمان صورت دادن انفجار باید فاصله نیروی انسانی تا محل انفجار رعایت شود. نیم ساعت قبل از شکل گرفتن انفجار باید تمامی پرسنل از شعاع انجار خارج شوند. مسئول انفجار باید آخرین نفری باشد که محل را ترک می کند. او موظف است که از عدم حضور افراد در شعاع انفجار اطمینان کامل حاصل نماید.
  • پیش از اینکه انفجار آتشباری صورت پذیرد باید میزان گاز حاصل از انفجار و گرد و غبار برآرود شود. برخی از گازهای زیر زمینی می توانند بسیار خطرناک باشند بنابراین باید نوع و میزان آن ها شناسایی شود. چنانچه حجم گازهای ساطع شده زیاد بود و احتمال خطر وجود داشت باید سریعا جهت تهویه منطقه به مسئولین اطلاع داده شود.
  • چنانچه حادثه ای در محل حفاری رخ داد باید افراد خونسردی خود را حفظ کنند و در تمامی جریان های الکتریکی را قطع نمایند. شناسایی مسیرهای فرار در زمان آتشباری از مهمترین نکات ایمنی ست که می تواند جان نیروی انسانی را نجات دهد.
عملیات ضد غرق شدن چیست؟
ادامه مطلب

برای دریافت انواع خدمات مربوط به جامبو دریل حفاری با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

نتیجه گیری

ایمنی افراد در حین عملیات حفاری از مهمترین چیزهایی ست که باید همواره در اولویت باشد. بخش زیادی از این ایمنی به دست خود اعضای تیم حفاری صورت می پذیرد و بخش دیگری از آن به نحوه عملکرد تیم و کارشناسان و ناظران بستگی دارد. رعایت نکات ایمنی مطرح شده در این مطلب برای حفظ سلامت و جان اعضای تیم حفاری بسیار حائز اهمیت است با این حال همواره باید در صدد ارتقای سطح ایمنی به طرف مختلف بود.