مهندسی معدن یکی از رشته های قدیمی در دانشگاه ها به شمار می رود. از زمان های دور اکتشاف و بهره وری از معادن مورد توجه افراد بوده است در ادامه به بررسی مفاهیم مهندسی در مورد حفاری معدن می پردازیم.

مهندسی معدنی یکی از رشته هایی است که باید افراد به آن علاقه ای عجیب داشته باشند، زیرا به هر حال کار آنها به گونه ای است که مجبور می شوند به مکان های و شهرهای دور سفر کنند و در این زمینه به فعالیت بپردازند.

مفاهیم مهندسی حفاری معدن

مهندسی معدن شامل دو گرایش می باشد: 

اکتشاف و استخراج.

اکتشاف:

مفهوم اکتشاف شامل شناخت بسیاری عوامل می باشد، از جمله مواد معدنی، کانی ها، پیدایش انواع مواد معدنی و بسیاری کانسار های مختلف. یک مهندس در زمینه اکتشاف باید با این مسائل آشنایی کامل را داشته باشد: 

  • کانی شناسی
  • سنگ شناسی
  • زمین شناسی اقتصادی
  • ژئوفیزیک
  • ژئوشیمی

مواردی که بیان شد جزء عواملی هستند که مهندسین اکتشاف در زمینه شناسایی مناطق دارای منابع باید به آن آگاهی کامل داشته باشند. 

برای سرویس جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

استخراج:

دومین عاملی که برای مهندسان معدن یک علم پایه به شمار می رود استخراج معادن می باشد. علاوه بر دو موردی که بیان شدن دو مورد دیگر نیز در مهندسی معدن مورد نظر است. اول فرآوری مواد معدنی و مکانیک سنگ.

در مسئله فرآوری عملیاتی بر روی مواد معدنی که استخراج شده انجام می شود تا بتواند قابل استفاده باشد. و در مکانیک سنگ که میان دو رشته مهندسی عمران و معدن مشترک می باشد خود یک رشته می باشد. 

بنابراین در مفاهیم مهندسی این موارد مورد توجه قرار می گیرد، پی جویی، اکتشاف، استخراج و فرآوری. 

اکتشاف در جهت موارد زیر انجام می شود:

  1.  یافتن آثار و انجام آزمایش بر روی آن 
  2. بررسی های ژئوفیزیکی
  3. حفاری به صورت روباز و زیرزمینی

حفاری در معدن خود به روش های خاص انجام می شود. اگر بخواهیم حفاری را تعریف کنیم باید بگوییم حفاری فرآیندی است که بر اساس ان برشی که به وسیله مته حفاری و سوراخ سطح مقطع دایره ای انجام می شود. ابزار ها و مته های متفاوتی وجود دارند که در حفاری معادن از آنها استفاده می شود. 

کانه آرایی :

شامل کلیه عملیات فیزیکی شیمیایی می باشد، که می تواند موارد کانی را از مواد زائد جدا کند. تفکیک کانی ها نیز در مفاهیم مهندسی حفاری معدن از اهمیت بالایی برخوردار است. در عملیات حفاری جهت بهره برداری از معادن مهندسان نقش عمده ای بر عهده دارند. 

برای خرید دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

دستگاه حفاری یونیور سال چیست؟
ادامه مطلب

بیت مته چیست؟

این مته یک ابزار برشی چرخشی است، بیت ها ها بر روی قطعه کار فشرده می شود. چرخش ایت بیها هزاران بار در دقیقه می باشد، در حفاری بر روی سنگ ها سوراخ ها به صورت دایره ای انجام نمی شود، در صورتی بیت کاملا چرخیده می شود. فرآیند کار بدین صورت است که مته ها به تکرار زیاد بر روی سنگ انجام می شود. عمل چکش زدن به دو صورت خارج و داخل سوراخ انجام می شود. 

برای تعمیر دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

گاهی برای انجام سوراخ های خاص از بیت های مخصوص استفاده می شود. سطح مقطع مربعی نیز جزء سوراخ های خاص در حفاری معدن می باشد. 

برش مایع در چه زمانی انجام می شود؟

برش مایع برای خنک کردن مته ها، بالا بردن عمر آنها، افزایش سطح و بیرون کشیدن تراشه ها انجام میشود.

برای انجام این کار مایع را بر روی سطح مورد نظر می ریزند و یا اینکه این کار را به وسیله مه پاش انجام می دهند. مته ها و کاربرد آنها باید همواره مورد بررسی قرار بگیرد، و ارزیابی شود که هر کدام در کدام مرحله از کار حفاری بهترین کاربرد را دارد. 

حفاری نقطه ای:

به حفاری نقطه ای حفاری لکه ای نیز گفته می شود، که به صورت سوراخ سوراخ نهایی عمل می کند.

با استفاده از حفاری نقطه ای فقط می خواهیم تا نقطه ای که قرار است حفاری از آنها شروع شود مشخص گردد، بنابراین سوراخ به صورت کم عمق و جزئی انجام می شود. 

برای دریافت انواع خدمات مربوط به دستگاه حفاری با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

دریل مرکز:

ابزاری دارای دو فلت می باشد و دارای پیچ و تاپ های زیادی است که می تواند ضد آب نیز باشد. بیشتر برای سوراخ ای مرکز جهت حفاری انجام می شود.  

بهره برداری از معادن میتواند به صورت خصوصی و یا عمومی باشد. اما در هر صورت باید از وزارت معادن و فلزات اجاره داشته باشد.بعد از کسب اجاره جهت بهره برداری می توانند آزمایشات لازم را برای استفاده از معادن انجام دهند.

مفاهیم مهندسی در حفاری معدن امر سیار گسترده ای است و ما تنها بخش کوچکی از آن را برای شما شرح دادیم.