حفاری دارای تکنیک های متفاوتی است و همچنین برای انجام حفاری از لوازم و قطعات بسیار متفاوت و زیادی استفاده می شود. قطعات حفاری معدن بسیار گسترده است و شامل انواع مته های مخصوص برای انجام کار حفاری معدن می باشد در ادامه به بررسی معرفی لوازم و قطعات حفاری معدن می پردازیم.

مهمترین تجهیزاتی از معرفی لوازم و قطعات حفاری معدن  که در این رابطه مورد استفاده قرار می گیرد مانند مته های چنگکی، مته های حلزونی، مته فلزی و غیره…حفاری معدن نیز در ایران بسیار معمول است و معادن زیادی در ایران وجود دارد که هر ساله تحت حفاری با لوازم و قطعات پیشرفته قرار می گیرند.

البته لوازم و قطعاتی که در حفاری معادن مورد استفاده قرار می گیرد در حفاری های چاه و حفاری های انفجاری و غیره نیز مورد استفاده قرار می گیرد. قبل از انجام حفاری در معدن در ابتدا نوع خاک از نظر فیزیکی و مکانیکی مورد آزمایش قرار می گیرد. 

برای دریافت انواع خدمات مربوط به دریل واگن حفاری با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

معرفی لوازم و قطعات حفاری معدن

کاربرد ته ها در حفاری معدن

مته ها جزو اصلی ترین ابزار ها در حفاری معادن می باشند، مته ها به مرور زمان دچار فرسایش می شود و قابل تعویض می باشد. مته ها از جمله ابزاری هستند که در حفاری معادن و همچنین چاه نفت و غیره مورد استفاده قرار می گیرند. 

مته ها دارای ویژگی هایی می باشند تا بتوانند در امر حفاری بهتر عمل کنند. مته ها این قابلیت را دارند تا سنگ ها را کاملا خرد کنند و با نفوذ بر داخل سنگ ها آنها را متلاشی کرده و به سمت جلو پیشروی کنند. 

برای فروش دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

آشنایی با دستگاه حفاری دریل واگن نیلینگ
ادامه مطلب

انواع مته حفاری 

مته های دنده فولادی :

این نوع  یکی از مقاوم ترین و کاربردی ترین مته ها در حفاری می باشد. از این مته ها برای حفاری در معادن و نیز زمین استفاده می شود. مته های با دندانه های ریز بیشتر برای حفاری در معادن با خاک های سنگی مورد استفاده قرار می گیرد.

برای اورهال دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

و برعکس مته هایی که دارای دندانه های درشت تری هستند برای معادنی به کار برده می شود که خاکی با سختی کمتری دارد. این نوع مته ها یا به صورت تیغه ثابت هستند و یا به صورت تیغه های متحرک که قابل تعویض شدن هستند. مته ها به دو دسته تقسیم می شوند:

مته های با تیغه فولادی و مته ها با تیغه الماسی.

مته های با تیغه فولادی :

مته تیغه فولادی برای زمین های با سختی کم و متوسط کاربرد دارد. 

مته  با تیغه الماسی:

این نوع مته ها بسیار محکم هستند و به راحتی سنگ ها را می شکافند و حفاری را به صورت حرفه ای انجام می دهند. البته مته های الماسی نیز خود به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم می شوند.

برای دریافت انواع خدمات مربوط به جامبو دریل حفاری با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

مته های مخروطی چرخشی:

به این ، کاج غلتان نیز گفته می شود. شکل ظاهری این مته ها بدین صورت است که سه تیغه متحرک بر روی یک بخش مخروط قرار می گیرد. البته این بخش مخروطی شکل به صورت یک مخروط، دو مخروط، سه مخروطه و چهار مخروط، پنج مخروط و شش مخروط می باشد. 

مته های تیغه ثابت:

عملکرد این نوع مته ها بدین صورت است که کل مته به چرخش درمی آید و نه تیغه های آن. 

مته های جنس تنگستن و دندانه کاربید:

نام دیگر این مدل از مته ها، مته های دکمه نیز می باشد. از مته های تنگستن برای معادن سنگی استفاده می شود. بنابراین می توان متوجه شد که تا چه اندازه این نوع مته ها محکم می باشند. این نوع مته ها به راحتی می توانند سنگ های بسیار سخت را بشکافند. 

مته های دریفتر:

این مته ها به صورت چکشی و ضربه ای عمل می کنند وی یکی از معایبی که دارد این است که بسیار سنگین است و حمل و نقل آن به راحتی امکان پذیر نیست. از این مته های حفاری برای حفر چاه های سنگی و همچنین تونل و معادن استفاده می شود. 

برای سرویس جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

نکاتی در رابطه با حفاری چاه
ادامه مطلب

چکش های حفاری:

این مته ها به صورت ضربه این کار می کند، انرژی این ماشین های حفاری به وسیله هوای فشرده استفاده میشود. بنابرای با توضیحاتی که داده شد متوجه شدید که مته های حفاری دارای تیغه های متفاوتی می باشند و هر تیغه دارای مزیت های خاص خودش است. تیغه های مربوط به مته های حفاری باشد از استحکام بالایی برخوردار باشد.

لوازم و قطعات مربوط به حفاری معدن دارای ویژگی های خاص خود می باشد زیرا معادن معمولا خاکی سنگی دارند و مته های مربوط به آن و قطعات استفاده شده در این کار باید از استقامت زیادی برخوردار باشد.