از مته های چکشی در پروژه های حفاری تونل به منظور شکستن قطعات حجیم و بزرگ سنگ، ایجاد شکست اولیه و ثانویه در سنگ به جای فرآیند آتش باری، اجرای عملیات زیر زمینی، راهسازی و تخریب پی های بتنی استفاده می شود. بنابراین می توان گفت که مته های چکشی دارای کاربرد وسیعی در حوزه های راه و ساختمان دارند. مته های چکشی دارای انواع مختلفی هستند که در حفاری از آن ها استفاده می شود و انواع هیدرولیکی آن ها در سال های اخیر به طور ویژه در حوزه هایی چون حفر تونل معادن زیر زمینی و تونل های غیر معدنی کاربرد داشته. در ادامه قصد داریم پیرامون مته چکشی دستگاه حفاری بیشتر به بحثو گفتگو بپردازیم بنابراین اگر می خواهید با کاربردهای آن آشنا شوید در ادامه با ما همراه باشید.

برای خرید دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

کاربردهای مته چکشی دستگاه حفاری

1- استفاده از مته چکشی به جای آشتباری

بسیاری از مواقع اجرای فرآیند آتشباری می تواند خطرساز باشد. به عنوان مثال اگر پروژه در حال اجرا حفر یک تونل در منطقه شهری یا مکانی باشد که آتشباری از لحاظ ایمنی و مسائل زیست محیطی امکانپذیر نباشد می توان از مته های چکشی استفاده کرد. مته های چکشی از نوع هیدرلیکی می توانند در اینگونه مواقع جوابگوی پروژه باشند. استفاده از مته چکشی همچنین در واقعی که تکنولوژی های لازم برای اجرای آتشباری و مهارت و دانش اجرای آن وجود نداشته باشد بی شک در ارجحیت خواهد بود.

2-حفاری در سنگ های مقاوم و بدون درز توسط مته چکشی

چنانچه هدف حفاری در سنگ های سرسخت و نفوذناپذیر و بدون درز باشد می توان از مته چکشی استفاده کرد. این مته نه تنها قادر به حفاری در سنگ های سرسخت و مقاوم می باشد بلکه می توان برای حفاری سنگ های شکاف دار و دارای مقاومت کم نیز از آن ها استفاده کرد. از مته چکشی می توان برای شکست دادن سنگ های سخت و آذرین استفاده کرد. نوع مته در این حالت باید حالت پخ داشته باشد.

معرفی مختصر تکنولوژی حفاری
ادامه مطلب

برای اجاره جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

3- پی کنی، کانال کنی و گودبرداری در سنگ

از کاربردهای مهم مته چکشی می توان به پی کنی، کانال کنی و گودبرداری در سنگ اشاره کرد. این مته ها همانطور که گفته شد در انواع پروژه های عمرانی نقش دارند. مته های چکشی به راحتی می توانند سنگ های پی را خرد کنند و پی کنی سازه را انجام دهند. این در حالی ست که سطح ایمنی در بالاترین درجه خود حفظ خواهد شد. گودبرداری اصولی با استفاده از مته های چکشی امکانپذیر می باشد.

4- استفاده از مته چکشی در تخریب بناهای قدیمی

مته چکشی نه تنها در پروژه های حفاری استفاده می شود بلکه برای تخریب بناهای قدیمی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. تخریب بناهای قدیمی که در آن انواع سنگ های مختلف چه در پی ساختمان چه در بدنه سازه استفاده شده می تواند بسیار کاربردی باشد. شیوه عملکرد مته چکشی به نحوی ست که امکان تخریب و آسیب رسیدن به سازه های اطراف را به حداقل می رساند بنابراین یکی از مزیت های مهم آن را می توان بالا بردن سطح ایمنی دانست.

5- حفاری به صورت باطله برداری

از دیگر کاربردهای مته چکشی می توان به حفاری معادن به ویژه آن دسته از معادنی اشاره کرد که در آن تخریب بتن و باطله برداری باید صورت پذیرد. یکی از ایمن ترین راه ها برای تخریب و حفاری در اینگونه مواقع استفاده از مته های چکشی می باشد.

برای تعمیر جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

مقایسه انواع کامیون کمپرسی
ادامه مطلب

6- شکست زمین یخ بسته و آسفالت

یکی از کاربردهای مته چکشی استفاده از آن برای شکست مواد نرم همچون زمین های یخ بسته و آسفالت می باشد. چنانچه هدف کندن آسفالت برای رسیدن به عمق مشخص و یا شکستن یخ بستگی هیا زمین باشد می توان از مته چکشی استفاده کرد. نوع مته در این حالت باید مته اسکنه ای عریض باشد.

نکات انتخاب مته چکشی

برای انتخاب مته چکشی باید به نکات مهمی توجه داشت که دو مورد از مهم ترین این نکات وزن چکش و ظرفیت دستگاه حفاری می باشد. بسیار مهم است که وزن مته چکشی به حدی باشد که تعاد دستگاه حفاری حفظ گردد. چنانچه وزن چکش بیش از ظرفیت دستگاه باشد بی شک تعادل دستگاه بر هم خواهد خورد و حوادث ایمنی رخ می دهد. نکته ی مهم دیگر که باید به آن توجه شود ظرفیت دستگاه و توان آن برای تامین انرژی مورد نیاز چکش می باشد.

در این مورد باید به فاکتورهایی چون وزن دستگاه حفاری، وزن مته چکشی، فرکانس ضربات وارده توسط مته چکشی، قطر مته و فشار کاری مورد نیاز برای اجرای عملیات حفاری توجه داشت. هر چه وزن مته چکشی بیشتر شود بی شک وزن ماشین حفاری و حمل مته نیز افزایش یابد تا امکان حمل مته را داشته باشد و در حین اجرای حفاری دچار عدم تعادل نشود. بنابراین اگر می خواهید به عمق مطلوبی در حفاری سنگ ها برسید باید این موارد را در نظر داشته باشید تا نتیجه قابل قبولی ارائه گردد.

هرچه وزن مته چکشی اضافه شود، فرکانس ضربات نیز کمتر خواهد شد. چکش های سنگین قادر به حفاری در فرکانس های بالا نمی باشند با این حال قادر به این هستند که قدرت ضربات وارده را افزایش دهند.

روش حفاری شعاعی چگونه انجام می گیرد؟
ادامه مطلب

برای فروش دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

نتیجه گیری

از مته چکشی برای کاربردهای مختلفی استفاده می شود. از شکست دادن آسفالت و زمین های یخ بسته گرفته تا شکست دادن سنگ های سخت و آذرین و حفر تونل های معدنی و روباز. بسیار مهم است که نوع مته استفاده شده برای هر کدام از این موارد چه نوعی باشد. وارد آوردن ضربه در بهترین حالت و با بیشترین میزان فشار و قدرت ملزم به این است که در انتهای مته چکشی به ظرفیت دستگاه و وزن چکش دقت شود تا بهترین نتیجه حاصل گردد. مته های چکشی می توانند به صورت بادی و هیدرولیک عمل کنند.

خرد کردن سنگ های پیش رو توسط مته صورت می پذیرد و به همین دلیل باید جنس مته چکشی از بهترین متریال های فولادی مقاوم و پر توان باشد. حفاری معادن، پروژه های راهسازی، پروژه های عمرانی، ایجاد تونل، نیروگاه زمینی و تخریب بتن و سازه های قدیمی توسط مته های چکشی صورت می پذیرد.