سرعت گرفتن روند ساخت و ساز و اجرای سازه های زیر زمینی نیاز به اجرای فرآیند های حفاری را پر رنگ تر از قبل ساخته. سازه هایی چون تونل  های انتقال آب، تونل های مترو، تونل های حمل و نقل شهری و انواع تاسیسات زیرزمینی از جمله این سازه ها هستند. یکی از مهمترین عملیاتی که در اجرای این سازه ها اجرا می شود فرآیند حفاری و تزریق است.

برای دریافت انواع خدمات مربوط به دریل واگن حفاری با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

عملیات حفاری و تزریق

عملیاتی که در آن بعد از حفاری، تزریق دوغاب و سیمان و پر کردن نقاط حفر شده صورت می گیرد. شاید در وهله اول این فرآیند کمی عجیب به نظر برسد. چرا باید بعد از حفاری اقدام به تزریق و پر کردن چاله های ایجاد شده نمود؟ در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر پیرامون حفاری و تزریق به گفتگو بپردازیم.

فرآیند حفاری و تزریق چیست؟

فرآیند تزریق و حفاری به دنبال هم اجرا می شوند. در طی فرآیند تزریق مصالح سیال در قالب دوغابی از سیمان، ماسه، بنتونیت و آب به درون حفره ها و منافذ پمپاژ می شود. تکنیک های مختلفی برای تزریق دوغاب به چال ها و حفره ها وجود دارد. بسیار مهم است که قبل از انجام فرآیند حفاری و تزریق در مورد روش اجرای آن اطلاعات و دانش کافی در دسترس باشد.

برای خرید دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

هدف از تزریق در واقع کاهش میزان نفوذپذیری سنگ و خاک و مقاوم سازی آن ها در مواقعی می باشد که وجود درزها، منافذ، حفره ها و شکاف ها موجب کاهش سطح ایمنی و مقاومت سازه شده است. مقاوم سازی، جلوگیری از نشست، اتصال دهی دوباره، پایدار سازی و جلوگیری از نشت و نفوذ آب به درون منافذ، ترک ها و حفره ها هدف اصلی تزریق می باشد. 

کاربرد فرآیند حفاری و تزریق چیست؟

به واسطه فرآیند حفاری و تزریق می توان اقدام به افزایش ظرفیت باربری، افزایش میزان مقاومت و سختی، کاهش میزان نفوذ پذیری در برابر سیالات از جمله آب، افزایش قابلیت پشتیبانی، حمایت از گودبرداری، مقاوم سازی بستر فونداسیون، تثبیت خاک در سد سازی و تونل سازی و ایجاد تراکم به منظور ثبات هر چه بیشتر خاک نمود. فعالیت های حفاری و عمرانی بیشترین میزان از کاربردهای حفاری و تزریق را به خود اختصاص داده اند.

برای فروش دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

آشنایی با انواع دریل واگن بادی
ادامه مطلب

یکی از مهمترین این کاربردها تزریق در سازه های زیر آب است. سازه هایی که زیر سطح آب قرار دارند باید از جهت نفوذپذیری در برابر آب بسیار مقاوم باشند در غیر اینصورت عدم ایمنی و کاهش سطح آب های مخزنی رخ خواهد داد. از دیگر کاربردهای تزریق، ایجاد مقاومت در خاک پی ساختمان هایی است که احتمال فرسایش خاک به دلیل نیروی وزن ساختمان در آن ها بالاست.

یکی از انواع روش های تزریق، تزریق تحکیمی نام دارد که هدف از اجرای آن مقاوم سازی پی در سازه های سنگین و جلوگیری از تغییر شکل مصالح در پی ساختمان است. از کاربردهای دیگر حفاری و تزریق می توان به قائم سازی ساختمان های مایل، نوسازی ساختمان های آسیب دیده، ساخت بتن زیر آب و ایجاد ارتباط بین عناصر ساختمانی مجزا در یک سازه همگن همچون سدهای بتنی اشاره کرد.

انواع روش های حفاری و تزریق

فرآیند حفاری و تزریق دارای روش های مختلفی می باشد. اگر بخواهیم از دید متریال به این موضوع نگاه کنیم باید حفاری و تزریق را به سه دسته کلی تزریق در سنگ، تزریق در خاک و تزریق در سازه بتنی دسته بندی کنیم. از لحاظ مکان تزریق نیز این روش ها به دو دسته تزریق در سطح زمین و تزریق زیرزمینی دسته بندی می شوند.

برای دریافت انواع خدمات مربوط به جامبو دریل حفاری با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

از جمله روش های تزریق که هر کدام دارای تکنیک خاص خود می باشد می توان به تزریق جبرانی، تزریق تحکیمی، تزریق شکست هیدرولیکی، تزریق تماسی، تزریق تراکمی و تزریق جت اشاره کرد. هر کدام از این روش ها دارای کاربرد خاص خود می باشند اما در اصل تمام آن ها به منظور ایجاد ثبات و پایداری در سازه زیرزمینی و یا در سطح زمین انجام می شوند.

آشنایی با عملیات حفاری و تزریق تماسی

همانطور که گفته شد برای حفر تونل و تاسیسات زیرزمینی از ماشین های حفاری استفاده می شود. به عنوان مثال یکی از پر کاربردترین ماشین هایی که در این راستا استفاده می شود ماشین TBM برای حفاری تمام مقطع است. زمانی که فرآیند حفاری انجام می پذیرد برای مقاوم سازی، جلوگیری از نشست زمین، پایدار سازی تونل، سرعت بخشیدن به روند اجرای تونل و جلوگیری از نشتی آب همزمان از سگمنت های بتنی استفاده می شود.

برای خرید جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

روش های حفاری اکتشافی با دریل واگن
ادامه مطلب

اما این سگمنت های بتنی دارای مقطعی هم عرض با مقطع برش داده شده در تونل نیستند. بنابراین قادر به پوشش دهی تمام سطح مقطع نمی باشند. به همین دلیل مهندسین اقدام به پر کردن این فاصله با استفاده از مواد مخصوص می نمایند تا مقاوم سازی به بهترین نحو ممکن صورت پذیرد و احتمال نشتی آب و نشست زمین به حداقل میزان خود کاهش پیدا کند. این فرآیند مهندسین با نام تزریق تماسی شناخته می شود. بنابراین فرآیند حفاری و تزریق آن هم در نوع تماسی باید صورت پذیرد تا مقاوم سازی تاسیسات زیرزمینی به بهترین نحو ممکن اجرا شود.

این مواد در قالب دوغاب و از طریق پمپ به بخش های حفاری شده نفوذ می کنند. دوغاب تزریق شده متشکل از سیمان، ماسه بادی، بنتونیت و آب و آهک می باشد. بسیار مهم است که درصد مخلوط شدن این مواد با یکدیگر درصد استانداردی باشد تا هم مقاومت لازم را ایجاد کند و هم دارای صرفه اقتصادی، اجرایی و فنی باشد.

آشنایی با انواع روش های تزریق در خاک

روش های مختلفی برای تزریق در خاک وجود دارد که از جمله آن ها می توان به تزریق تراکمی، تزریق نفوذی، تزریق جت و تزریق شکست هیدرولیکی اشاره کرد.

برای فروش دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

  • تزریق تراکمی برای مقاوم سازی خاک های سست و ریزدانه بسیار مناسب است.
  • و تزریق نفوذی اما برای مقاوم سازی خاک های سفت و سنگی مناسب می باشد. تزریق سیمان در خاک جزو روش های تزریق نفوذی می باشد.
  • در تزریق جت نیز لایه های نازک سیمان با فشار به دیواره های گمانه اصابت می کند. چنانچه هوای فشرده در حین تزریق استفاده شود می توان همزمان به تزریق اقدام به برش دهی و حفاری نمود.
  • و در روش تزریق شکست هیدرولیکی نیز فشار تزریق بیش از مقاومت کششی سنگ می باشد و در نتیجه منجر به شکستگی و ترک خوردگی و نفوذ دوغاب به نواحی ترک خورده خواهد شد. روش تزریق شکست هیدرولیکی با هدف ایجاد تراکم و مقاومت و یا به منظور ایجاد دسترسی به حفره های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. بسیار مهم است که در زمان اجرای این روش در سطح زمین ایجاد مشکل ننماید.

برای اجاره دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

اپراتور جامبو دریل کیست و چه وظایفی دارد؟
ادامه مطلب

نتیجه گیری

روش های مختلفی برای حفاری و تزریق وجود دارد که هر کدام باید بر اساس بستر موجود و شرایط و مکان مورد نظر انتخاب شوند. هدف اصلی از حفاری و تزریق ایجاد مقاومت و پایداری در سازه های زیرزمینی و سطح زمین می باشد. بدین منظور از دوغاب سیمان برای پر کردن حفره ها، ترک ها و شافتگی ها استفاده می شود.