شیرهای فوران گیر  یکی از ملزومات و تجهیزات مهم و اساسی در عملیات حفاری چاه به شمار می رود. فوران چاه زمانی رخ می دهد که جریان غیر کنترل شده گاز و نفت و غیره به اتمسفر و دیگر طبقات زیرزمینی گفته می شود  و نیاز به شیر های فوران گیر وجود دارد . زمانی این اتفاق روی می دهد که فشار طبقات زیر زمین افزایش می یابد. فوران چاه خطرات زیادی از جمله جان خدمه و تخریب ریگ و غیره می شود و حتما باید از شیر های فوران گیر استفاده شود. 

انواع شیرهای فوران گیر

شیرهای فوران گیر از جمله کنترل کننده هایی هستند که بر روی تجهیزات حفاری چاه نصب شده اند و وظیفه آنها کنترل فوران چاه می باشد و وجود این شیرهای فوران گیر بسیار ضروری است و در صورت عدم وجود آنها خطراتی جدی اتفاق خواهد افتاد.

برای اطلاع بیشتر از قیمت دستگاه حفاری با کارشناسان ما تماس بگیرید.

این خطرات گاهی جان افرادی دست اندر کار را به خطر می اندازد و یا موجب آتش سوزی شده و حتی به محیط زیست آسیب جدی وارد می کند. شیر های فوران گیر ابزار هایی هستند که به همراه دیگر تجهیزات برای بستن در چاه به کار برده می شوند و با استفاده از شیر های فوران گیر از ضربات چاه قبل اینکه منجر به بالا آمدن آن شود جلوگیری می کند. در اینجا می خواهیم به انواع شیر های فوران گیر بپردازیم و در مورد آنها برای شما توضیحاتی ارائه دهیم:

شیر های فوران گیر مدور

شیرهای فوران گیر مدور دارای آب بند های مدور هستند و این آبند های مدور لوله های حفاری را آب بندی می کند. این فوران گیر ها دارای رینگ های لاستیکی هستند که سبب میشود از خروج جریان سیالات از چاه جلوگیری شود.

شیرهای فوران گیر مدور این قابلیت را نیز دارند تا چاه های سر باز را مسدود کنند. بر روی  استرینگ حفاری المان هایی لاستیکی قرار دارند و در صورت فشار چاه این فوران گیر ها به بسته نگه داشتن آن کمک می کند.

مهم ترین قسمت فوران گیر های مدور قسمت رینگ های مسدود کننده می باشد. فوران گیر های مدور جهت استفاده در فشار های 5000، 2000 و 10000 مورد استفاده قرار می گیرند.

در صورتی که در داخل چاه هیچ ستون حفاری وجود نداشته باشد این نوع از فوران گیر ها در چاه را به طور کامل مسدود می کند. شیرهای فوران گیر رم جنس این نوع از شیر ها از جنس فولاد بوده و بسیار مقاوم است و دارای المان ها آب بند می باشد.

برای اطلاع بیشتر از تعمیر دریل واگن با کارشناسان ما تماس بگیرید.

حفاری کابلی به چه منظور انجام می‌شود؟ 
ادامه مطلب

این نوع از شیرهای فوران گیر دارای رو مسدود کننده می باشند و بر اساس قطر لوله ها طراحی و ساخته می شوند. عملکرد آن به گونه ای است که در هنگام بسته شدن روی لوله ها را به طور کامل می پوشانند.

این نوع از شیرهای فوران گیر که نوع تخت نیز می باشد، دارای لبه هایی صاف است و برای مسدود کردن چاه مورد استفاده قرار می گیرد. از این نوع شیرهای فوران گیر از نوع تخت برای حفاری در دریا ها مورد استفاده قرار می گیرد.

این رم های تخت برشی می توانند در واقعی که دریا طوفانی می شود از یکدیگر جدا شده و از احتمال بروز حادثه جلوگیری کند. هر دو نوع فوران گیر های مدوری و رم به صورت هیدرولیکی کار می کنند.

فورانگیر های رم دارای یک مزیت هستند و آن این است که دارای قفل های پیچی هستند و اگر در مواقعی  سیستم های هیدرولیکی از کار بیفتند به وظیفه بستن فوران گیر کمک می کنند. 

برای اطلاع بیشتر از قیمت جامبودریل با کارشناسان ما تماس بگیرید.

شیر های فوران گیر گیر چرخشی

این مدل از شیرهای فوران گیر دارای عملکردی ساده هستند یعنی همان طور که از نامشان پیداست باع می شوند تا استرلینگ حفاری به صورت چرخشی وارد چاه شود و به همین صورت نیز خارج شود.

از این نوع فوران گیر در بالای فوران گیر های عادی یا معمولی مورد استفاده قرار می گیرد. این کار یعنی قرار دادن شیرهای فوران گیر چرخشی بر روی فوران گیر های معمولی زمانی انجام می شود که عملیات حفاری تحت فشار در حال انجام شده باشد. به طور معمول از این نوع فوران گیر ها برای حفاری با گاز یا هوا مورد استفاده قرار میگیرد. 

 فوران گیر درونی

گاهی چاه در فرآیند حفاری شروع به جریان می کند در این زمان از آن بر روی شیر در استرلینگ حفاری قرار دارد. این شیر های فوران گیر باید قبل از آنکه لوله ها درون چاه قرار داده شوند در درون استرلینگ قرار داده شوند.

این عمل سبب می شود تا گل حفاری در همان پایین چاه در قسمت پایین استرلینگ پمپاژ شود.