به ایجاد چاه‌هایی در زمین با استفاده از ابزار مختلف حفاری، گمانه زنی می‌گویند. این گمانه ها به صورت عمودی، افقی و شیب‌دار هستند و از آنها برای کارهای مختلف مانند انجام تست برجا، نمونه برداری از مصالح و بررسی شرایط هیدروژئولوژی، شبکه زهکشی و… استفاده می‌ شود. موضوع روش حفاری گمانه می باشد.

برای اجاره جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

عمل گمانه زنی برای دو فعالیت انجام می شود.

  1. حفاری برای رسیدن به هدف مشخص مانند رسیدن به آب
  2. نمونه‌برداری از مصالح زمین برای آزمایش خاک، سنگ و …

اگر به منبع قابل اعتماد آب شیرین نیاز دارید، چرا حفاری گمانه چاه آب را در نظر نمی‌گیرید؟ 

این راه حل به طور فزاینده‌ای در بین صاحبان املاک و مدیران سایت در سراسر کشور محبوب می‌شود. حفاری گمانه به شما این امکان را می‌دهد که منبع آب خصوصی خود را داشته باشید، بدون اینکه به منابع دیگر تکیه کنید. این کار به ویژه برای کسانی که از آب زیادی برای اهداف تجاری استفاده می‌کنند مفید است. مهم نیست که چه شرایطی ممکن است وجود داشته باشد، آنها می‌توانند به گمانه آب خود وابسته باشند تا منبع آب با کیفیتی را در طول سال برای آنها فراهم کنند.

متداول سوالات حفاری گمانه

حفاری گمانه‌ در مناطقی با دسترسی محدود یا شرایط زمینی دشوار رایج است، جایی که ممکن است حفاری با یک دکل حفاری چرخ دار معمولی غیرممکن باشد. با دکل‌های حفاری گمانه پیشرفته، می‌توانیم با اکثر انواع خاک و سنگ مقابله کنیم.

حفاری گمانه چیست؟ 

حفاری گمانه نوعی حفاری چاه آب است. اساساً شامل حفر یک سوراخ در عمق زمین برای دسترسی به آب زیرزمینی است. نصب پوشش فولادی و یک سیستم پمپاژ گمانه به شما امکان می‌دهد آب طبیعی را مستقیماً از زمین استخراج کنید. چه این منبع آب خودکفا برای مصارف خانگی یا تجاری باشد، طراحی و ساخت مناسب آن به متخصصی نیاز دارد. متخصصان واجد شرایط با دسترسی به تجهیزات پیشرفته، دانش و ابزار لازم برای انجام این کار را برای شما خواهند داشت.

برای اجاره دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

آشنایی با انواع سرمته دریل واگن
ادامه مطلب

حفاری گمانه چگونه کار می‌کند؟ 

اگرچه هر پروژه نیازهای فردی خود را دارد، فرآیند حفاری گمانه به طور کلی مراحل مشابهی را دنبال می‌کند. با بازدید یک هیدروژئولوژیست از محل برای ارزیابی شروع می‌شود. آنها می‌توانند محل قرارگیری آب و بهترین راه دسترسی به آن را شناسایی کنند. مهم است که یک متخصص خصوصیات ژئوفیزیکی سایت و خاک را با استفاده از طیف وسیعی از تکنیک‌ها برای تعیین شرایط ارزیابی کند.

برای دریافت انواع خدمات مربوط به جامبو دریل حفاری با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

یعنی هیچ حفاری انجام نخواهد شد تا زمانی که مطمئن شویم که سایت مناسب است و دقیقاً بدانیم از کدام روش و تجهیزات استفاده کنیم. پس از نقشه برداری محل و برنامه ریزی گمانه، می‌توان با توجه به توصیه‌های هیدروژئولوژیست، حفاری را انجام داد. متعاقباً گمانه را با پوششی از فولاد، PVC یا هر دو تقویت می‌شود تا ساختار آن را در شرایط چالش برانگیز در فضای باز حفظ کنیم.

برای دریافت انواع خدمات مربوط به دریل واگن حفاری با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

در مرحله بعد، یک پمپ آزمایشی نصب می‌کنیم که از آن برای اجرای یک سری آزمایش بر روی طیف وسیعی از متغیرها استفاده می‌شود. نتایج نشان خواهد داد که چگونه حفاری گمانه بر سطح آب تأثیر می‌گذارد و چه اقداماتی برای کنترل این تغییرات لازم است. این امر به انتخاب نهایی سیستم پمپاژ آب برای نصب اطلاع می‌دهد. در آخر، لوله کشی مناسب و پمپاژ را در گمانه آب نصب می‌کنیم. 

برای یک حفاری گمانه چقدر فضا لازم است؟ 

چه منطقه روستایی باشد و چه شهری، حفاری گمانه معمولاً به فضای زیادی که مردم فکر می‌کنند نیاز ندارند. از آنجایی که شفت عمودی است، عمق آن به مراتب بزرگتر از قطر است. این حفره‌ها می‌توانند به عمق 200 متر یا بیشتر بروند. حفاری گمانه تجاری معمولاً عریض‌تر و با قطرهای 0.25-0.45 متر هستند، اما فقط تا عمق حدود 100 متر حفاری می‌شوند. در مناطق غیر روستایی، می‌توان آنها را با یک پوشش محتاطانه روی زمین نصب کرد تا راه رفتن یا رانندگی بر روی آنها ایمن باشد.

برای خرید جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

معرفی انواع دستگاه های کامپیوتری کنترل حفاری
ادامه مطلب

با این حال، هیچ قطر یا عمق «استاندارد» برای یک حفاری گمانه وجود ندارد. اندازه گیری‌ها باید به صورت موردی و بسته به زمین شناسی سایت و میزان حفاری برای رسیدن به آب‌های زیرزمینی تعیین شود. علاوه بر این، هرچه حجم آبی که باید بکشید بیشتر باشد، گمانه باید بزرگتر باشد.کار ساخت و ساز خود احتمالاً به فضای بیشتری نیاز دارد، مخصوصاً برای اینکه دکل حفاری گمانه بدون اختلال به سایت دسترسی پیدا کند.

برای جلوگیری از ریزش و آلودگی احتمالی، باید فاصله کافی بین حفاری گمانه و سایر سازه‌ها، از جمله لوله‌ها و کابل‌های زیرزمینی و حصارها یا دیوارهای زیرزمینی وجود داشته باشد.

برای حفاری گمانه از چه تجهیزاتی استفاده می‌شود؟ 

انواع مختلفی از مته‌ها وجود دارد که می‌توانیم برای حفاری گمانه از آنها استفاده کنیم. مناسب ترین نوع بستگی به شرایط خاک زمین و عمق آب دارد. به عنوان مثال، یک مته چاه‌های کم عمق را در خاک نرم حفر می‌کند، در حالی که شرایط سخت تر خاک ممکن است به یک مته هسته هوا برای حفر سوراخ‌های عمیق تر نیاز داشته باشد.علاوه بر دکل حفاری، این فرآیند شامل موارد دیگری از تجهیزات تخصصی مانند پمپ‌های گل، وینچ‌های هیدرولیک و کمپرسورهای هوا نیز می‌شود. 

برای اورهال دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

تجهیزات حفاری گمانه شامل ناوگانی متشکل از چهار دستگاه حفاری و سه واحد تصفیه گل است.

کاربردهای حفاری گمانه چیست؟

کاربردهای زیادی برای یک گمانه وجود دارد که می تواند برای همه از علوم و مهندسی گرفته تا مشاغل و افراد مفید باشد. بیشتر کاری که ما انجام می دهیم این است که منبع آب پایدار یا گرمایش زمینی را برای مکان های مسکونی و تجاری فراهم کنیم، اما گمانه‌ها همچنین در ساخت‌و‌ساز، ارزیابی های زیست محیطی و موارد دیگر استفاده می شوند.

برای خرید قطعات جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

آشنایی با تفاوت ابزارهای راهسازی و حفاری
ادامه مطلب

حفاری گمانه دقیقاً همانطور که به نظر می رسد است یعنی ایجاد یک حفره باریک و عمیق در زمین که به عنوان گمانه است. چند راه برای حفاری چاه وجود دارد. هنگامی که حفاری را انجام دادیم، قبل از طراحی یک سیستم توزیع بر اساس نیاز مشتری، یک پمپ و یک لوله برای آوردن آب به سطح نصب می‌کنیم. بعد از آن باید چاه را حفظ کنید تا آن را تا حد امکان سازنده و پایدار نگه دارید.