روش حفاری کابلی که توسط چینی‌ها ابداع شد، اولین روش حفاری بود و برای حدود 4000 سال به طور مداوم مورد استفاده قرار می‌گرفت. با استفاده از ابزارهای ساخته شده از بامبو، چینی‌های اولیه می‌توانستند چاه‌هایی را تا عمق 3000 فوت حفر کنند، اگرچه ساخت و ساز دو تا سه نسل طول کشید. دستگاه‌‌های حفاری کابلی که به آنها دکل‌های کوبه‌ای یا اسپادر نیز می‌گویند، با بلند کردن و انداختن مکرر یک رشته ابزار حفاری به داخل حفره کار می‌کنند.

برای اجاره جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

مته سنگ‌های یکپارچه را به قطعات کوچک می‌شکند یا خرد می‌کند، در حالی که این مته در درجه اول مواد را هنگام حفاری سازندهای تثبیت نشده شل می‌کند. در هر دو مورد، عمل رفت و برگشتی ابزار، ذرات خرد شده یا شل شده را با آب مخلوط می‌کند تا یک دوغاب یا لجن در انتهای گمانه ایجاد کند. یک رشته کامل تجهیزات حفاری کابلی از پنج جزء تشکیل شده است: مته، دسته مته، فک‌های حفاری، سوکت چرخان و کابل. هر جزء دارای یک فرآیند حفاری عملکرد مهم است.

برای اجاره دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

بیت ابزار کابل معمولاً حجیم و سنگین است تا انواع مواد را خرد و مخلوط کند. دسته مته به مته وزن بیشتری می‌بخشد و طول آن به حفظ سوراخ مستقیم هنگام حفاری در سنگ سخت کمک می‌ کند. کوزه‌های حفاری از یک جفت میله فولادی متصل و عملیات حرارتی تشکیل شده است. هنگامی که بیت گیر می‌کند، در بیشتر مواقع می‌توان آن را با ضربه‌های رو به بالا کوزه‌های آزاد کشویی آزاد کرد. این وظیفه اصلی کوزه‌های حفاری است. به جز در شرایط غیرعادی، آنها هیچ هدفی در عملیات حفاری ندارند. 

حفاری کابلی

سوکت چرخان رشته ابزار را به کابل متصل می‌کند. علاوه بر این، وزن سوکت بخشی از انرژی رو به بالا را به شیشه‌ها در مواقعی که استفاده از آنها ضروری می‌شود، تامین می‌کند. سوکت چرخش کابل را به بند و بند ابزار منتقل می‌کند تا سنگ در هر حرکت پایین بریده شود و در نتیجه اطمینان حاصل شود که سوراخ مستقیم بریده می‌شود. عناصر رشته ابزار با اتصالات ابزار رزوه دار راست با طرح و ابعاد استاندارد API به هم پیچ می‌ شوند.

برای خرید قطعات جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

آشنایی با انواع دستگاه های چالزنی معادن
ادامه مطلب

بیلرهای مورد استفاده برای حذف گل و لای یا دوغاب سنگ از یک لوله با یک شیر برگشتی در پایین تشکیل شده است. دریچه ممکن است یک الگوی مسطح یا یک الگوی توپی و زبانه‌ای به نام دریچه دارت باشد. یک دسته وثیقه در بالای این ابزار به کابلی به نام خط شن وصل می‌شود. خط شن و ماسه روی یک نوار مجزا در بالای دکل و تا قرقره خط شنی رزوه می‌ شود. قطر خط ماسه می‌تواند با توجه به بارهای پیش بینی شده متفاوت باشد.

مشخصه عملکرد بالا و پایین دستگاه حفاری کابلی به خط مته و ابزار حفاری توسط پرتو راهپیمایی منتقل می ‌شود. 

حفاری سازندهای تجمیع نشده

حفاری در سازند تثبیت نشده از دو جهت با حفاری سنگ سخت متفاوت است. ابتدا لوله یا پوشش باید مته را از نزدیک دنبال کند زیرا چاه عمیق تر می‌شود تا از غارنوردی جلوگیری شود و گمانه باز بماند. معمولاً محفظه باید با عملیاتی شبیه به راندن شمع هدایت شود. دوم، عمل حفاری بیت تا حد زیادی یک فرآیند شل شدن و اختلاط است. 

برای اورهال جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

یک کفشک درایو ساخته شده از فولاد سخت شده و نرم شده به انتهای پایینی ریسمان بدنه وصل شده است تا از آسیب به پایین بدنه هنگام راندن آن جلوگیری کند. برای عملیات لوله کشی، یک سر محرک در بالای بدنه تعبیه شده است تا به عنوان سندان عمل کند و از بالای پوشش محافظت کند. گیره‌های محرک ساخته شده از آهنگری فولادی سنگین که به صورت نیمه ساخته شده‌اند به مربع نزدیک بالای ساقه مته متصل می‌شوند. گیره‌های محرک به عنوان صفحه چکش عمل می‌کنند و ابزارها وزن را برای حرکت لوله فراهم می‌کنند. ابزارها با عمل لکه گیری دستگاه حفاری بلند شده و رها می‌شوند.

برای اورهال دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

عملیات ضد غرق شدن چیست؟
ادامه مطلب

روش حفاری کابلی برای هزاران سال زنده مانده است زیرا برای انواع شرایط زمین شناسی قابل اعتماد است. این ممکن است بهترین و در برخی موارد تنها روش برای استفاده در خاکریزهای درشت یخبندان، رسوبات تخته سنگی یا لایه‌های سنگی باشد که به شدت آشفته، شکسته، شکافدار یا غاردار هستند. در شرایطی که سفره‌های زیرزمینی نازک هستند و بازده کم هستند، عملکرد حفاری کابلی امکان شناسایی مناطقی را فراهم می‌کند که ممکن است روش‌های دیگر حفاری آن را نادیده بگیرند.

مزایای روش حفاری کابلی

روش حفاری کابلی دارای مزایای زیر است: 

 • دکل‌ها نسبتاً ارزان هستند.
 • دکل‌ها از نظر طراحی ساده هستند و نیاز به نگهداری کمی پیچیده دارند.
 • ماشین آلات نیاز به انرژی پایینی دارند.
 • گمانه در طول کل عملیات حفاری تثبیت می‌شود.
 • بازیابی نمونه‌های قابل اعتماد از هر اعماق امکان پذیر است مگر اینکه شرایط بالارفتن رخ دهد.
 • چاه‌ها را می‌توان در مناطقی که کمی آب وجود دارد حفر کرد.
 • چاه‌ها را می‌توان با احتمال کمی آلودگی ساخت.
 • به طور کلی، تنها یک نفر برای راه اندازی دکل حفاری مورد نیاز است، اگرچه معمولاً یک کمکی برای کمک در دسترس است.
 • به دلیل اندازه، ماشین‌ها می‌توانند در زمین‌های ناهموارتر، غیرقابل دسترس یا در مناطق دیگری که فضا محدود است، کار کنند.
 • با دکل‌ها می‌توان در تمام دماها کار کرد.
 • چاه‌ها را می‌توان در سازندهایی که گردش خون از دست رفته مشکل دارد حفر کرد.
 • چاه‌ها را می‌توان در هر زمان برای تعیین عملکرد تقریبی در آن عمق ساخت.

معایب روش حفاری کابلی

برخی از معایب روش کابل حفاری شامل موارد زیر است: 

نرخ نفوذ نسبتا کند است. هزینه‌های پوشش معمولاً بیشتر است زیرا ممکن است به دیوار سنگین‌تر یا پوشش با قطر بزرگ‌تر نیاز باشد. ممکن است در برخی شرایط زمین شناسی به عقب کشیدن رشته‌های طولانی پوشش سخت باشد مگر اینکه تجهیزات خاصی در دسترس باشد.

برای دریافت انواع خدمات مربوط به جامبو دریل حفاری با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

آشنایی با سیستم گردشی و دورانی در حفاری
ادامه مطلب

سایر تکنیک‌های حفاری به دلیل برخی از معایب وراثتی روش ابزار کابلی ابداع شده‌اند، زیرا این روش اغلب کند است، هر تریلر حفاری کابلی تنها تعداد محدودی حفره در سال را علی‌رغم بازده عملیاتی بالا تکمیل می‌کند. در مواقعی که تقاضای مشتری زیاد است، مته نمی‌تواند بدون افزودن ماشین‌آلات جدید، کسب‌وکار جدیدی را انجام دهد، و هزینه‌های اقتصادی بلندمدت کسب‌وکار ممکن است اجازه ندهد. علاوه بر این، مته‌هایی که برای حفاری کابلی کار می‌کنند ممکن است در دسترس نباشند.