سوراخ کردن قطعات بزرگ کاری می‌تواند بسیار برای مهندس یا تکنسین ها سخت باشد. چندین محدودیت برای دستگاه حفاری وجود دارد اما حفاری شعاعی چندین مورد از این مشکلات را حل کرده‌است.

برای اجاره دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

تعریف ماشین حفاری شعاعی

​​​​​​​​ماشین حفاری شعاعی برای حفاری حفره‌ها در فاصله شعاعی معین، زمانی که اندازه جز از نظر ارتفاع نسبت به بخش های دیگر کار بزرگ‌تر است، استفاده می‌شود. ​وقتی کامپوننت بزرگ باشد، نمی تواند ساختار خود را در ماشین جا دهد.بنابراین، مولفه باید بر روی زمین قرار گیرد و بازوی شعاعی ماشین حفاری باید با توجه به مولفه برای انجام عملیات دوران داده شود. ​زاویه یک حفاری شعاعی ۱۱۸ درجه است.

​​​​​​​​قسمت‌های ماشین حفاری شعاعی به شرح زیر است

 1. پایه
 2. ستون
 3. بازوی شعاعی
 4. موتور برای بالا بردن بازو
 5. پیچ بالابر
 6. راهنماها
 7. موتور برای رانندگی دوک مته
 8. سر مته
 9. دوک را دریل کنید
 10. 10. table

توضیح قسمت‌های ماشین حفاری شعاعی به شرح زیر است. ​

پایه:

این فولاد از جنس آهن کلاست است که دارای استحکام فشاری بالا و مقاومت به سایش خوب است. پایه برای حمایت از مونتاژ قطعات بر روی آن استفاده می‌شود و همچنین ارتعاشات ناشی از قطعات ماشین را جذب می‌کند. ​

برای اورهال دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

ستون:

آن دقیقا در یک انتهای تخت قرار گرفته‌است که می‌تواند به عنوان یک پشتیبان برای چرخش بازوی شعاعی در ۳۶۰ درجه عمل کند.

بازوی شعاعی:

این دستی است که به ستون متصل است. سر دریل یک لغزش از یک سر به انتهای دیگر متصل می گردد.

موتور:

این دستگاه برای راندن واحد کاری بر روی سر مته قرار داده می‌شود. ​

آشنایی با ویژگی و کاربرد های دستگاه مته ستونی
ادامه مطلب

Table

ماشین به یک میز متصل است که می‌تواند قطعه کار را برای عملیات بیشتر نگه دارد.

چرخ پرنده یا چرخ دستی:

آن به اسپیندل متصل است که برای حرکت به سمت بالا و پایین با توجه به قطعه کار استفاده می‌شود. ​

سر دیسک‌گردان:

آن به طور کلی شامل دو اهرم است که با تغییر می‌تواند سرعت چاک را افزایش یا کاهش می دهد.

چاک

یک انتهای چاک به آرایش دوک و انتهای دیگر به مته (‏ابزار)‏متصل می کند.

سوراخ دریل:

مته دریل به عنوان ابزاری برای دریل کردن حفره‌ها بر روی نمونه‌ها عمل می‌کند.​

قطعه کار:

اگر قطعه کار کوچک باشد، آن را می توان بر روی میز گردان قرار داد در غیر این صورت می توان آن را بر روی زمین طوری قرار داد که بازوی شعاعی برای اهداف حفاری استفاده شود.

اصول کار ماشین حفاری شعاعی:

​​​​​وقتی منبع تغذیه داده می‌شود، دوک می‌چرخد که موتور آن را همراهی می کند. بازوی شعاعی دوک به چاک متصل می‌شود و مته دریل بین فک ‌های چاک قرار می‌گیرد. ​سر دریل بر روی قطعه کار تنظیم می‌شود و یک تغذیه مناسب داده می‌شود. سپس مته به راحتی وارد قطعه کار می‌شود.

برای دریافت انواع خدمات مربوط به جامبو دریل حفاری با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

مزایای ماشین حفاری شعاعی:

 • ماشین حفاری شعاعی در مقایسه با ماشین حفاری بنچ پیشرفت کرده‌است. ​
 • با کمک بازوی شعاعی خود، می‌تواند سوراخ‌هایی را بر روی اجزای بزرگ‌تر از فضای بین مته دریل و میز کار حفر کند.
 • به طور موثر بر روی فلزات و مواد چوبی مختلف نیز کار می‌کند.
 • میز کار را می توان ۳۶۰ درجه چرخاند.
 • ماشین حفاری شعاعی دارای دقت بالایی است.
آشنایی با روش و تکنیک حفاری ضربه ای
ادامه مطلب

توضیحات بیشتر درباره ی روش های حفاری شعاعی

 • ماشین حفاری شعاعی

حفاری شعاعی یا پرس بازوی شعاعی یک سر مته ای متشکل از چرخدنده های است که بر روی یک مجموعه بازو نصب شده‌است و می‌تواند تا حد دسترسی بازو حرکت داده شود. مهم‌ترین بخش‌ها و اجزای دریل شعاعی شامل بازو، ستون و سر مته است. سر مته به گونه‌ای ساخته می‌شود که می‌تواند در اطراف حرکت کند، ارتفاع را تنظیم کند، و چرخانده شود تا بتواند از موقعیت‌ها و زوایای مختلف دریل کند.

 • حفاری چند منظوره

با این نوع انعطاف‌پذیری در ماشین حفاری شعاعی، بیشتر ماشین‌آلات این تجهیزات را به عنوان بهترین تجهیزات در جایی که حفاری ثابت انجام می‌شود؛ می باشند. برخی از وظایف اصلی که ماشین دریل کردن شعاعی می‌تواند انجام دهد شامل سوراخ کردن، خنثی کردن و آسیاب کردن ذرات کوچک از سطوح است.

برای خرید جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

 • تنظیم

رایج‌ترین مجموعه دستگاه‌های پرس مته، میزهایی هستند که بر روی نیمکت‌های کاری نصب شده‌اند، اما مدل‌هایی وجود دارند که بر روی زمین نصب شده‌اند. در فرآیند حفاری معمولا نیازی به تغییر موقعیت قطعات کار وجود ندارد زیرا بازو همیشه می‌تواند به موقعیت قطعه کار تغییر می یابد. قطعات کار بزرگ به راحتی توسط این دستگاه حفر می‌شوند چون بازو می‌تواند حرکت داده شود و امکان نصب و حذف آسان‌تر را فراهم می‌کند.

 • دستگاه‌ اشعه زمینی

​​​​​​​​این مدل یک نوآوری مهم ماشین حفاری شعاعی است که قادر به اجرای عملیات بیشتر با دقت و سرعت افزایش‌یافته است. دریل کردن، تنظیم ارتفاع و حرکات جانبی از طریق اهرم چرخدنده برای تنظیم و عملیات دقیق انجام می‌شود. ​

 • ویژگی‌های ماشین اشعه تمام گرد

​​​​تمام چرخدنده ها با استفاده از فولاد آلیاژی که برای سخت شدن تحت عملیات حرارتی قرار می‌گیرد، ساخته می‌شوند. قست‌های حرکت دنده نیز به خوبی از طریق یک سیستم روغن‌کاری شده‌اند. ​تمام مونتاژ چرخدنده ها در ماشین به طور کامل آسیاب شده و با توجه به اندازه مورد نیاز دستگاه خنک کاری می‌شوند. طراحی ستون با ضخامت زیاد است و به اندازه‌های مورد نیاز برای پایداری بیشتر در طول فرآیند حفاری، آسیاب می‌شود. ​

دستگاه حفاری راسل (راسول) چیست و چه کاربردهایی دارد؟
ادامه مطلب

برای تعمیر جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

دستگاه دارای یک مکانیزم تغذیه خودکار نصب شده‌است، که به گونه‌ای طراحی شده‌است که اگر دستگاه بیش از حد بارگیری شود، یا مته دریل قفل شود، دستگاه به طور خودکار شروع به لغزش خواهد کرد و در نتیجه از هر گونه حادثه یا خسارت ناشی از آن جلوگیری خواهد کرد. ​ این دستگاه به شدت با یک صفحه پایه دیوار ضخیم و یک مخزن خنک‌کننده که روغن صنعتی را نگه می‌دارد، پر شده‌است.

همچنین به یک مکانیزم کنترل معکوس اسپیندل و ضربه زدن در صورت نیاز مجهز است. دستگاه با قطعات الکتریکی با کیفیت بالا ساخته می‌شود که قادر به کنترل جریان سنگین و کافی برای بار کاری دستگاه است. سرعت حفاری به خوبی قابل تنظیم برای عملیات‌های مختلف حفاری مانند فرزکاری، ضربه زدن و بوق زدن، ضد سوراخ کردن، رام کردن مجدد و قرار گرفتن در معرض نقطه است. مدل‌های اندازه‌های مختلف تجهیزات هم برای فرآیندهای حفاری در مقیاس کوچک و هم در مقیاس بزرگ در دسترس هستند.