امروزه برای حفاری کردن کارهای زیادی انجام می شود و تجهیزات زیادی نیز وجود دارد. یکی از این تجهیزات و در عین حال سازه هایی که برای حفاری به کار می رود، دکل حفاری می باشد. در این مطلب به این پرداخته شده است که این دکل چیست و چه کمکی به دستگاه های حفاری می کند.

دکل حفاری چیست؟

این دکل نوعی تجهیزات ساخت و ساز است که به وسیله آن در سطح زمین گودال ایجاد می شود. حتما شما دکل های بزرگ را دیده اید که روی میادین نفتی و گازی ساخته می شوند. انواع مختلفی از دکل ها وجود دارد. برخی دکل ها آنقدر بزرگ هستند که چندین تن وزن دارند و برخی از دکل ها هم آنقدر سبک و کوچک هستند که می توان آنها را به صورت دستی جابجا کرد.

دکل های حفاری، زمین را حفر می کنند و می توانند از نشست های مواد معدنی نمونه بردارند. این دکل ها هم چنین می توانند ویژگی های فیزیکی سنگ ها، خاک ها و آب های موجود زیرزمینی را بسنجند. یک دکل می تواند کارکردهای زیادی داشته باشد. در زیر به این کارکردها پرداخته شده است.

کارکردهای دکل حفاری

همان طور که گفته شد دکل های حفاری در اندازه ها و انواع مختلفی وجود دارند. در زیر به کارکردهای این دکل پرداخته شده است:

1.حفر چاه :

یکی از استفاده های این دکل این است که می توان با آن اقدام به حفر چاه کرد. این چاه می تواند برای رسیدن به آب، نفت، مواد معدنی یا دیگر چیزها باشد. مخصوصا برای مسائل کشاورزی، حفر چاه آب می تواند ضرورت داشته باشد که دکل می تواند این کار را در کنار دیگر تجهیزات به خوبی پیش ببرد.

نکاتی در رابطه با حفاری چاه
ادامه مطلب

برای اجاره دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

2.ساختن حفره برای مقاصد خاص مانند حفره های انفجاری:

برخی اوقات شما نیاز دارید تا از یک خاک و زمین نمونه برداری کند. برای این کار نیاز به حفاری کردن دارید و نیاز دارید تا بخشی از زمین را منفجر کنید. با این دکل می توان، حفره هایی را ایجاد کرد وسپس در آن مواد انفجاری قرار داد و آن قسمت از زمین را منفجر کرد تا آن قسمت مورد نظر تخریب شود و شما بتوانید خاک ها را بیرون بکشید و کار نمونه برداری را انجام دهید.

3.ساختن زیربنا:

برخی اوقات نیز نیاز است که حفاری هایی برای کارهای زیربنایی برای برخی ساختمان ها انجام شود. در اینجا باز هم این دکل می توانند به خوبی زمین را برای شما سوراخ کند و حفره های مناسبی را برای شما ایجاد کند. این یکی دیگر از کارکردهای دکل است که می توان مفید باشد.

برای اورهال دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

برای انتخاب دکل حفاری باید به چه نکاتی توجه کرد؟

در زمانی که می خواهیم این دکل باید به چند چیز توجه کرد که در زیر به آنها اشاره شده است:

1.عملیات حفاری قرار است روی چه خاک و زمینی انجام شود:

باید مشخص شود که چه خاک و زمینی قرار است حفاری شود تا متناسب با آن دکل مناسبی انتخاب شود. دکل می تواند روتاری، ضربه ای ، سرچکشی و غیره باشد. هر کدام از این دکل ها برای نوعی از زمین و خاک مناسب تر هستند. پس به این موضوع دقت کنید.

آشنایی با انواع ابزارهای راهسازی
ادامه مطلب

2.دکل حفاری قرار است عملیات اصلی را انجام دهد یا بخشی از عملیات؟

این نکته ای دیگر است که باید در زمان انتخاب یک دکل حفاری به آن توجه شود. شما با جواب دادن به این سوال می توانید بهترین دکل را برای پروژه حفاری خود انجام دهید. اگر دکل کار اصلی حفاری را بر عهده دارد پس باید دکلی با بازدهی بالا و توان بالا انتخاب شود که در وسط پروژه شما را دچار مشکل نکند اما اگر تنها بخشی از عملیات را بر عهده دارد و در واقع به کمک دستگاه های حفاری می آید، می توانید انواع دیگری از دکل ها را انتخاب کنید.

برای تعمیر دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

3.فناوری های جدید دکل:

در زمان انتخاب یک دکل مناسب، به نوآوری های آن و فناوری های تازه توجه کنید. اگر به این نوآوری ها در یک دکل نیازمند هستید پس یک دکل تازه و نوآوری شده را انتخاب کنید اما اگر نیازی به انها ندارید دکلی را انتخاب کنید که قبلا امتحان خودش را پس داده است و مطمئن هستید در این عملیات هم به خوبی کار شما را انجام می دهد.

4.امنیت دکل حفاری و راحتی کار با آن:

از دیگر نکاتی که در هنگام انتخاب دکل باید به آن توجه شود، راحتی کار کردن با آن است و هم چنین امنیت آن است. این دکل باید ایمن باشد و در عین حال قابل اطمینان باشید یعنی پروژه شما را به خوبی پیش ببرد.

دکل های حفاری می توانند سیار باشند یا این که ساختار ثابتی داشته باشند.  دکل های سیار روی کامیون ها و واگن ها نصب می شوند و می توانند بسیار کارآمد باشند.

معرفی انواع دستگاه های کامپیوتری کنترل حفاری
ادامه مطلب

برای سرویس جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

دکل حفاری چه کمکی به دستگاه های حفاری می کند؟

در جواب این سوال باید گفت که این دکل مکمل کارهای حفاری و دستگاه های آن است. این دکل به خوبی به خوبی حفره های خوبی را در زمین ایجاد می کند تا دستگاه های دیگر به سرعت کارهای خود را انجام دهند.

برای تعمیر جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

این نوع دکل می تواند به خوبی انواع حفاری ها( عمودی و افقی) را انجام دهد، می تواند حفاری ها را به سرعت و به شکلی مناسب انجام دهد و انواع زمین ها را می تواند حفر کند. هم چنین دکل باعث ایمنی بیشتر حفاری می شود. دستگاه های دیگر حفاری می توانند به موازات دکل، کار خود را انجام دهند تا کار حفاری به خوبی پیش ببرد.

به طور کلی می توان گفت که یکی از مهم ترین نقش ها در کار حفاری را دکل بر عهده دارد و دکل در کنار دستگاه های حفاری به خوبی کار حفاری و لوله گذاری و استخراج را انجام می دهند. دکل ها امروزه انواع مختلفی وجود دارند و با توجه به نوع پروژه باید دکل مناسب با ظرفیت مناسب انتخاب شود.