حفاری در دریا به منظور رسیدن به منابع عظیم نفت و گاز در آن امری ضروری برای گردش چرخه های اقتصادی کشورها و تامین نیازهای آن ها می باشد. کشورهایی که دارای منابع دریایی هستند از دستگاه ها و دکل دریایی استفاده می کنند تا به این منابع عظیم دست پیدا کنند. در این مطلب شما را با انواع دستگاه ها و دکل های حفاری دریایی آشنا خواهیم کرد.

برای دریافت انواع خدمات مربوط به دریل واگن حفاری با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

دکل حفاری دریایی  چیست؟

دکل های حفاری دریایی در کشورهایی که دارای منابع آبی وسیع هستند استفاده های زیادی می شود. این دکل ها برای حفاری های نفت و گاز مورد استفاده قرار می گیرند. دکل حفاری دریایی از نوع چرخشی هستند که به آن ها Marine گفته می شود.

برای خرید دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

دکل های حفاری دریایی را می توان بر اساس شیوه استقرار آن ها در دو دسته مختلف جای داد. دکل های دریایی که پایه های آن ها به کف دریا متصل باشد را دکل دریایی ثابت یا Bottom Support می نامند. از این دکل ها برای شرایط آب و هوایی سخت استفاده می شود. دکل های دریایی ثابت را می تواند در آب هایی با حداکثر عمق 35 فوت مستقر نمود. این دکل ها در واقع سازه ای از جنس فلز و بتن می باشد که تجهیزات حفاری روی آن نصب می شود.

برای فروش دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

آن دسته از دکل های دریایی که پایه های آن ها اتصالی به کف دریا ندارد نیز با نام دکل دریایی شناور یا Floating شناخته می شوند که پایه های آن توسط تعداد لنگر به کف دریا اتصال پیدا می کند و عمق بیشتری از حفاری را پوشش می دهد. این دکل ها دارای هزینه کمتری نسبت به دکل های ثابت می باشند بنابراین صرفه اقتصادی بیشتری دارند.

برای اجاره دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

آشنایی با روش و تکنیک حفاری ضربه ای
ادامه مطلب

انواع دکل های حفاری دریایی

دکل های حفاری دریایی شامل دکل های حفاری چرخشی یا روتاری هستند که دارای انواع ثابت و چرخشی بوده و می توان آن ها را در اعماق مختلفی از سطح آب نصب کرد. عمق نصب دکل به نوع دکل بستگی دارد. در این بخش انواع مختلفی از دکل های حفاری دریایی را بررسی کرده ایم که در پروژه های مختلف حفاری از آن ها استفاده می شود.

برای تعمیر دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

  • دکل حفاری دریایی Submersible

این دکل حفاری دریایی نوعی دکل ثابت است که پایه های آن به کف دریا اتصال پیدا می کند و برای حفاری در اعماق دریا از آن استفاده می شود. از این دکل ها برای حفاری در عمق حداکثر 400 فوت استفاده می شود.

برای سرویس نگهداری دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

  • دکل حفاری دریایی Jack Up

این دکل های حفاری دریایی از نوع دکل های ثابت بوده و عمق مشخصی از دریا را پوشش می دهند. دکل حفاری Jack Up را توسط یدک کش به محل حفاری می برند و پایه های آن را فیکس می کنند. عمقی که تحت پوشش این دکل حفاری دریایی قرار دارد حدودا 500 فوت است. بهره مندی از پایه های بلند در این دکل ها منجر به اتصال راحت آن ها توسط جک های هیدورلیکی به کف دریا می شود.

برای اورهال دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

استفاده از دکل حفاری دریایی Jack Up به دلیل ثابت بودن آن ها عمدتا در دریاهای کم عمق متداول می باشد. با این حال می توان از دکل حفاری Jack Up در دریاهای پر تلاطم و مواج برای حفاری استفاده کرد چرا که دارای پایه های ثابت می باشد و امواج دریا موجب حرکت آن نخواهد شد.

  • دکل حفاری دریایی Barge

این نوع دکل حفاری دریایی را در باتلاق ها نصب می کنند چرا که قادر به پوشش دهی عمق زیادی از آب نیست. این دکل حفاری از نوع دکل های ثابت است و حداکثر عمق تحت پوشش آن کمتر از 20 فوت می باشد.

برای خرید قطعات دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

  • دکل حفاری دریایی Platform

این دکل حفاری دریایی نیز نوعی دکل حفاری ثابت می باشد که به دکل ثابت سکو معروف است. سکوی این دکل ها در میانه دریا برپا می شود و دارای دو نوع مختلف می باشد که عبارتند از Self Contained و Tendered. نوع اول این سکوها به صورت مستقل دارای دکل حفاری می باشد و نوع دومی که از آن یاد کردیم فاقد دکل بوده و به منظور اجرای فرآیند حفاری باید دکل را روی سکو نصب کرد.

برای دریافت انواع خدمات مربوط به جامبو دریل حفاری با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

  • دکل حفاری دریایی Semisubmersible

این نوع از دکل حفاری دریایی دارای سیستم شناور Buoyant می باشد و زمانی که در آب رها می شوند به صورت شناور در آب باقی می مانند. شناور شدن این دکل ها در عمق خاصی از دریا اتفاق می افتد بنابراین شرایط برای حفاری در اعماقی خاصی وجود خواهد داشت و یقینا با محدودیت در عمق چاه حفاری روبرو هستید. حداکثر عمق حفاری توسط این دکل حفاری دریایی را می توان حدودا 600 فوت تخمین زد.

برای اجاره جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

دستگاه حفاری روتاری و کاربردهای آن
ادامه مطلب

از آنجایی که دریاها عمدتا مواج هستند بنابراین هر موجی می تواند این دکل حفاری دریایی را حرکت دهد و جابجا نماید به همین دلیل از هشت لنگر که به کف دریا اتصال پیدا کرده اند استفاده می شود تا این رخداد صورت نگیرد.

  • دکل حفاری دریایی Drill Ship

این دکل حفاری دریایی دارای ساختمانی مشابه با یک کشتی می باشد و از نوع دکل های حفاری شناور است. مزیت مهم این دکل حفاری دریایی این است که می توان از آن برای حفاری در اعماق زیاد دریا استفاده کرد. نکته مهمی که در مورد این دکل حفاری دریایی وجود دارد این است که باید از آن در دریاهای آرام با تلاطم امواج بسیار کم استفاده کرد. حداکثر عمقی که می توان برای حفاری توسط این دکل ها پوشش داد عمق 3000 فوت می باشد.

برای خرید جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

نتیجه گیری

انواع مختلفی از دکل های حفاری دریایی وجود دارد که هر کدام بنا به نیازها  شرایط پروژه قابل استفاده هستند. بسیار مهم است که تجهیزات کنترل فوران سرچاهی در این دکل ها در کف دریا تعبیه و نصب شوند. این تجهیزات توسط لوله های مخصوص و انعطاف پذیر به دکل متصل می شوند و شرایط را تحت کنترل دارند. استفاده از دکل حفاری دریایی ثابت تنها زمانی دارای صرفه می باشد که قرار باشد از این دکل ها در شرایط آب و هوایی سخت استفاده شود.

برای فروش دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

در غیر اینصورت دارای صرفه اقتصادی نیستند چرا که جابجایی آن ها بسیار دشوار است.