یکی از پر کاربردترین ماشین هایی که قدرت نفوذ در سنگ های سخت معدنی و زیر زمینی را دارد دستگاه هاواژ یا اره زنجیری می باشد. این دستگاه قادر است برش های عمودی و افقی به ضخامت حدودی چهار سانتیمتر در سنگ ایجاد کند. از کاربردهای اصلی دستگاه هاواژ یا اره زنجیری می توان به استخراج سنگ های تزئینی جهت نماسازی پروژه های ساختمانی اشاره کرد. این دستگاه قادر است بدون نیاز به کمک گرفتن از بالابر روی ریل تکی حرکت کند. در ادامه قصد داریم کاربردهای اصلی دستگاه هاواژ یا همان اره زنجیری را بررسی کنیم بنابراین همراه ما باشید.

روی بازویی این دستگاه زنجیر با دندانه های الماس و کاربید تعبیه شده و هدف از نامگذاری این دستگاه در واقع این است که زنجیر و تیغه ها و دیسک های برنده در آن عملیات برش سنگ را انجام می دهند. این تیغه ها از طریق نیروی هیدرولیک تغییر حالت می دهند. چنانچه هدف انتقال سریع دستگاه و اجرای هر چه سریع تر پروژه حفاری باشد این دستگاه را روی کامیون یا جک سوار می کنند اما در حالت عادی قادر به حرکت روی ریل می باشند. در معادنی که نیاز به ایجاد برش در زوایای مختلف وجود داشته باشد روی دستگاه هاواژ یک بازوی برش دهنده نصب می کنند.

برای اورهال دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

کاربرد دستگاه هاواژ در برش بلوکی سنگ های تزئینی

 برش سنگ های مورد نیاز برای نماسازی پروژه های عمرانی و ساختمانی توسط دستگاه هاواژ صورت می پذیرد. این دستگاه قادر است سنگ های تزئینی را با ضخامت مناسب برش دهد. ایجاد برش در سنگ های تزئینی و سنگ های مخصوص نماسازی باید با رعایت استانداردهای لازم صورت پذیرد. به عنوان مثال بسیار مهم است که در برش سنگ های تزئینی و استخراج بلوک های اولیه سطح سنگ ها سطحی صاف باید و نقش و نگار روی سنگ ها نقشی زیبا و چشم نواز باشد. بنابراین صفحات برش باید بتوانند در زوایا و جهات مختلف برش را صورت دهند تا امکان برخورداری از چنین مزیتی وجود داشته باشد. برای استخراج بلوک های سنگ ساختمانی در ابتدا تعدادی برش عمودی و افقی صورت می گیرد. برش های قائم عمدتا از بالاترین سطوح و برش هایی که در جهت افق هستند د پایین سطح ایجاد می شوند. دستگاه هاواژ قادر است این برش ها را به سادگی در سنگ های معدنی و سنگ های تزئینی ایجاد نماید. نوع ماشین اره زنجیری که در استخراج سنگ های تزئینی استفاده می شود از نوع ریلی می باشد.

تجهیزات مناسب حفاری چاه نفت
ادامه مطلب

استخراج سنگ هایی مانند تراورتن و مرمر که دارای درجه سختی متوسط هستند با استفاده از این دستگاه به راحتی صورت می پذیرد با این حال برای سنگ هایی که درجه سختی و سایش بسیار بالایی دارند نمی توان از این دستگاه استفاده کرد. سنگ هایی با درجه نرمی متوسط نیز با استفاده از دستگاه هاواژ مورد برش قرار می گیرند. از جمله این سنگ ها می توان به سنگ آهک، زغال و نمک اشاره کرد.

برای خرید قطعات دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

کاربرد دستگاه هاواژ در حفر تونل

از دستگاه هاواژ در تونل ها نیز استفاده می شود. با این حال مدل هایی که در تونل استفاده می شوند از لحاظ ساختار کمی با دستگاه های هاواژ معمولی فرق دارند. در این مدل از دستگاه هاواژ کنترل آن جدا از دستگاه می باشد و دستگاه باید روی داربست قرار گیرد. در واقع دستگاه در حد فاصل سقف و کف معدن قرار می گیرد و کنترل آن از راه دور انجام می شود.

برای خرید جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

کاربرد دستگاه هاواژ در معادن روباز

از دستگاه هاواژ برای حفاری معادن روباز استفاده می شود. این نوع از دستگاه هاواژ اتوماتیک می باشد و بدون باز به ریل و با استفاده از چرخ زنجیری حرکت می کند بنابراین برای استفاده از آن به تعبیه ریل نیازی نیست. دستگاه هاواژ اتوماتیک را می توان در موقعیت های مختلف و در هر مکانی که به آن نیاز باشد مورد استفاده قرار داد.

آشنایی با سیستم قدرت دکل های حفاری
ادامه مطلب

برای سرویس نگهداری دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

کاربرد هاواژ در حفر معادن زیرزمینی

ایجاد یک برش افقی در معادن به هنگام انجام عملیات چال زنی و آتشباری متداول می باشد. هدف از اجرای این برش ایجاد یک سطح آزاد ثانویه می باشد. از دستگاه هاواژ برای ایجاد این برش استفاده می شود. دستگاه هاواژ دارای تیغه های برش با دندانه های الماس و کاربید تنگستن می باشد و قادر است برش مورد نظر را در زوایای مختلف اجرا کند. بدین سان حرکت زنجیر در ساختار سنگ تسهیل خواهد شد. بعد از ایجاد برش توسط دستگاه هاواژ می توان عملیات حفر آتش برای را به سادگی انجام داد. دستگاه اره زنجیری قادر است برش قائم، زیر برش و برش در سقف و کف را به شک افقی اجرا کند.

منظور از زیر برش ایجاد یک برش در راستای افق در پایین ترین سطح نزدیک به سطح زمین می باشد. راستای این برش عمدتا از سمت راست به چپ است و به همین دلیل نحوه قرارگیری زنجیرها به گونه ای ست که شاهد کشش در سمت چپ هستیم.

برش قائم نیز یکی از برش هایی ست که دستگاه اره زنجیری قادر به اجرای آن می باشد. این نوع برش در راستای بالا به پایین و در جهت قائم صورت می گیرد و بازوی ماشین در حدود نود درجه چرخش می نماید. بدین منظور در ابتدا حرکتی رو به جلو جهت ایجاد عمق در سنگ صورت می پذیرد و بعد حرکت بالا به پایین اجرا می شود. زمانی که برش به طور کامل اجرا شد همزمان با چرخش زنجیز دستگاه به سمت عقب رانده می شود و بازوی ماشین از جبهه کار خارج می شود. و اما برش در سقف و کف نیز از قابلیت های دستگاه هاواژ می باشد که لازمه آن ایجاد تغییر در زاویه و وضعیت قرارگیری بازوی ماشین است.

آشنایی با روش حفاری کرگیری
ادامه مطلب

برای فروش دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

نتیجه گیری

از دستگاه هاواژ در موارد مختلفی استفاده می شود؛ از حفر معادن زیر زمینی گرفته تا استخراج بلوک های سنگی مختص نماسازی ساختمان و پروژه های عمرانی.  این ماشین ها هم به صورت خشک و هم به صورت تر قابل استفاده می باشند. در نوع تر به شستشوی تراشه ها نیاز است. از دستگاه هاواژ خشک در مناطقی که دارای شرایط اقلیمی خشک و سرد می باشد استفاده می شود. این دستگاه قادر است در دمای زیر صفر هم عملکرد خوبی را از خود نشان دهد.