دستگاه حفاری ستونی یکی از مهم ترین ابزاری است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله سعی شده است تا اجزای تشکیل دهنده از دریل را نام ببریم تا بتوانیم دستگاه حفاری مورد نیاز خود را به راحتی خریداری کنید.

برای دریافت انواع خدمات مربوط به دریل واگن حفاری با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

در حقیقت دستگاه حفاری ستونی نوعی دریل محسوب می شود. نام دیگر دستگاه حفاری ستونی، دریل است که وسیله ای به صورت دستی و الکتریکی برای سوراخ کردن اجسام مختلف به کار می رود. دستگاه حفاری دارای قدرت بسیار بالایی است که برای بسیاری از موارد کاربرد دارد. در ادامه می خواهیم به بررسی قسمت های مهم دستگاه حفاری بپردازیم. دستگاه حفاری متشکل است از کله گی، اسپیندل، میزکار، ستون، پایه می باشد.

دستگاه حفاری ستونی چیست؟

و دستگاه حفاری ستونی یکی از بهترین ابزارهایی است که برای ارائه خدمات کارآمد به مردم مورد استفاده قرار می‌گیرد. بر خلاف دریل دستی، جهت گیری و محل سوراخ‌ ها به طور دقیق در نظر گرفته می‌شوند. تمام توابع و ویژگی‌های پرس مته به خوبی انجام می‌شوند، اگر تمام بخش‌های ابزار در شرایط مناسب باشند و به درستی کار می کنند. زیرا هر بخش از حفاری ستونی یک عملکرد منحصر به فرد و جداگانه دارد. قسمت‌های حفاری ستونی شامل کله گی، اسپندل، میزکار و پایه و بدنه، سه نظام و… است.

برای خرید دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

بخش های مختلف دستگاه حفاری ستونی


  • کله گی

​​​​​​​​بخش اصلی دستگاه حفاری ستونی، کله گی است که در قسمت بالای اسپیندل متصل می شود و مسئولیت حرکت اسپیندل را بر عهده گرفته است. اسپیندل می تواند به سمت بالا و پایین حرکن کند.


  • اسپیندل

​​​مکانیزم حرکتی دستگاه حفاری ستونی بر پایه ی اسپیندل است که به این صورت طراحی گشته است.

آشنایی با روش حفاری چاه آب با دستگاه ضربه ای
ادامه مطلب

اسپیندل کار سوراخ کردن را برعهده دارد و همانطور که می دانید سوراخ کردن مهم‌ترین بخش حفاری ستونی است.

اسپیندل که برای نگه داشتن ابزار استفاده می‌شود و مسئول چرخش آن است.  همچنین اسپیندل ابزاری برای کمک بازو نگه ‌داشته می‌شود.

برای فروش دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

 برای اینکه اسپیندل در جای خود باقی بماند، سازنده از فنر بازگشتی اسپیندل استفاده کرده ‌است و اسپیندل به راحتی بالا و پایین می‌رود.

 وزن در عملکرد اسپیندل بسیار تاثیر دارد زیرا از وزنی ساخته شده است که مناسب و مفید است چون، فنر اسپیندل را متعادل می‌کند. در طرف پایین اسپیندل، چاک قرار داده می‌شود و این چاک برای نگه داشتن مته در محل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  • منبع تغذیه

و منبع تغذیه در بسیاری از دریل ها حاکم است، در این مقاله چون درباره ی دستگاه حفاری یا دریل صحبت می کنیم، نیاز است که منبع تغذیه را هم توضیح دهیم.

بسیاری از دریل ها به صورت شارژی کار می کنند، منبع تغذیه در بسیاری از حفاری ها ابزاری است که احتیاج می شود.

همچنین لازم به ذکر است که ولتاژ متغیری در دریل های شارژی وجود دارد که بین 4 تا 18 ولت است.

برای دریافت انواع خدمات مربوط به جامبو دریل حفاری با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

دریل های شارژ بعد از مدتی شارژ می شود در حین استفاده در باید به شارژ آن دقت کنید.

همچنین آمپراژ میزان قدرت را اندازه می گیرد. قدرت بالا یعنی گشتاور بیشتر می شود و تاثیراتی را برای روی مته می گذارد.

  • سه نظام

همچنین سه نظام یکی از بخش های مهم دستگاه حفاری ستونی است که در نوع آچار خور و اتوماتیک وجود دارد. و سه نظام یا مته گیز در قسمت جلو دریل قرار گرفته است که این بخش مهم می تواند کار های مختلفی را اجرا کند و برای انواع مته مورد نیاز باشد زیرا نیاز به قابلیت تنظیم دارد.

آشنایی با ویژگی و کاربرد های دستگاه مته ستونی
ادامه مطلب

دریل ها دارای سیستم 3 نظام آچار خور است که با کمک مته می تواند محکم شود. دریل های جدید دارای سیستم سه نظام اتوماتیک است و مته به صورت مستقیم درون 3 نظام می رود و محکم می گردد. سه نظام آچار خور در بعضی از مته ها وجود دارد که برای باز کردن قفل مته می تواند استفاده گردد.

  • اهرم

این قسمت هم برای سوراخ کاری استفاده می شود که بسیاری از حرکت های مهم با کمک اهرم باید اجرا گردد.


  • ستون

​​​​​​​دستگاه حفاری ستونی برای گره زدن میز استفاده می‌شود. ستون دستگاه حفاری برای بستن میز استفاده می شود این کار توسط میزکار در طول فرآیند حفاری انجام می‌شود. این یک میله بلند به شکل عمودی با میز است. هم ستون و هم میزکار در ۹۰ درجه با یکدیگر قرار می‌گیرند.


  • میزکار

​​​​​​​​میزکار همچنین یکی از بهترین بخش‌ های دستگاه حفاری ستونی است. آن دقیقا در ۹۰ درجه نسبت به ستون تنظیم می‌شود. شما می‌توانید یک شکل گرد یا یک میز شکل مستطیلی برای فشار مته خود بسازید.

  • پایه

​​​​​​​​پایه پرس مته از فولاد یا آهن ساخته شده‌است. عملکرد اصلی پایه دستگاه حفاری ستونی، برای پشتیبانی از ستون و تثبیت آن استفاده می‌شود. با کمک پایه یا پا، فشار مته را می توان در جهت رو به بالا قرار داد.

  • عمق سنج

با کمک عمق سنج می توانید، عمق سوراخی را که می خواهید ایجاد سازید را در نظر بگیرید.

برای خرید جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

  • تسمه

مسئولیت انتقال حرکت، در تسمه اجرا می شود که دو فلکه را به یک دیگر متصل می سازد.

آشنایی با انواع روش های مکانیزه حفاری معادن
ادامه مطلب

تشریح عملکرد دستگاه حفاری ستونی

عملکرد قسمت‌ های دستگاه حفاری ستونی بسیار مهم است زیرا عملکرد تمام این بخش‌ها به یکدیگر وابسته است. میز کار دقیقا بخش مهمی است که می‌توانید محصول را در آن قرار دهید و بر روی آن ‌ها کار کنید. استفاده از دستگاه حفاری بسیار آسان است، اگر تمام بخش‌های ابزار و وظایف آن‌ ها را بدانید، می توانید با نوع و روش کاربردی آن آشنا گردید.

برای اورهال جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

مثلا با شناسایی بخش های مختلف دستگاه حفاری ستونی، می توانید دریابید که اگر ابزار شما به درستی کار نمی‌کند و کمی مشکل دارد می‌توانید به راحتی متوجه شوید که کدام بخش از ابزار به درستی کار نمی‌کند و یا مشکل ایجاد نمی‌کند.

برای اجاره دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

 شما می‌توانید آن بخش از دستگاه حفاری را جدا کرده و آن را با قطعه ی دیگری جایگزین کنید. این بهترین راه برای کار کردن با دستگاه حفاری ستونی به روشی سریع و خوب است. از طرف دیگر، اگر بخش‌های دستگاه حفاری و عملیات آن‌ها را ندانید، مشکلاتی برای فهمیدن خواهید داشت.