تنوع در سنگ های معدنی عاملی برای تنوع در دستگاه های حفاری است. نمونه اش دستگاه حفاری راسل (راسول) است که از آن برای حفاری سنگ های تزئینی استفاده می شود. دستگاه حفاری راسول یکی از پر کاربردترین دستگاه های حفاری پرتابل می باشد که قادر به حفاری عمودی و افقی بوده و در صنایع راهسازی از آن استفاده فراوان می شود. قابلیت حفاری در زوایای مختلف موجب شده تا دستگاه حفاری راسول به دستگاهی چندکاره در این صنعت بدل شود. دستگاه حفاری راسول دارای انواع مختلف از جمله دستگاه حفاری راسول هیدرولیک و دستگاه حفاری راسول پنوماتیک می باشد. در ادامه با پارس راک همراه باشید تا پیرامون دستگاه حفاری راسول و کاربردهای آن به گفتگو بپردازیم.

برای دریافت انواع خدمات مربوط به دریل واگن حفاری با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

انواع دستگاه حفاری راسل

دستگاه حفاری راسول دارای انواع هیدرولیک دیزل و پنوماتیک می باشد. ممکن است تصور کنید دستگاه حفاری راسول هیدرولیک دارای قدرت و توان بیشتری در حفاری بوده و اجرای پروژه های سنگین تر توسط آن صورت می پذیرد اما دستگاه حفاری راسول می تواند دارای توان های مختلفی باشد. توان دستگاه بستگی به نوع موتور دستگاه دارد.

این دستگاه می تواند دارای توان های مختلفی بر حسب اسب بخار باشد و فاکتورهایی چون طول دکل، قطر حفاری، نوع و وزن چکش، کمپرسور، طول پیشروی، حداکثر نیروی پیشروی، نوع موتور، سرعت چرخش پاور هد، ابعاد یونیت، قدرت، طول راد، حجم منبع و حداکثر عمق حفاری در انواع این دستگاه ها متفاوت است. از طرفی هیدروپمپ دستگاه حفاری راسول می تواند از نوع چپ گرد و یا راست گرد باشد. بنابراین باید دستگاه حفاری راسول را بر حسب نیازهای پروژه انتخاب کرد.

دستگاه حفاری هیدورلیک دیزلی راسول

دستگاه حفاری راسول هیدرولیک شامل یک الکتروموتور با توان الکتریکی و یک مخزن با حجم روغن مشخص می باشد. سیستم هیدرولیک دستگاه حفاری راسول دارای حرکت چرخشی بوده و مته را توسط یک هیدروموتور به گردش در می آورد. این هیدروموتور توسط یک یونیت مرکزی هدایت می شود. از دستگاه حفاری راسول برای پروژه های راهسازی و عمران و همچنین استخراج سنگ های تزئینی با دقت بالا استفاده می شود. سیستم چرخش ابزار و پیشروی رادها در این دستگاه به صورت هیدرولیک می باشد و سیستم ضربه آن پنوماتیک است.

از دستگاه حفاری راسول برای حفاری در ارتفاعات و همچنین مناطقی که امکان دسترسی به انرژی الکتریکی در آنجا وجود ندارد استفاده می شود. این دستگاه انرژی خود را از طریق سوخت به دست می آورد و مزیت مهم آن مصرف بهینه سوخت می باشد. هزینه استفاده از دستگاه حفاری راسول دیزل بیش از انواع فول پنوماتیک می باشد.

برای خرید جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

دستگاه حفاری راسول پنوماتیک

تفاوت این دستگاه با دستگاه حفاری راسول هیدرولیک دیزلی در نوع عملکرد ابزارها می باشد. این دستگاه که به نام دستگاه حفاری راسول تمام بادی شناخته می شود تمامی عملگرهای آن از جمله عملگرهای چرخشی و پیشروی و ضربه ای از نوع پنوماتیک می باشد.

بخش های مهم دستگاه حفاری راسول

بخش های اصلی دستگاه حفاری راسول را می توان در دو دسته مختلف جای داد. یکی از بخش های مهم ایت دستگاه یونیت دستگاه حفاری است که توسط اپراتور قابلیت جابجایی و حمل و نقل دارد. بخش دیگر این دستگاه حفاری شامل دکل آن است که برای جابجایی آن به تعداد نفرات بیشتری نیاز است. دکل دستگاه حفاری راسول فرآیند حفاری را در راستای عمودی و افقی صورت می دهد.

قطر و عمق حفاری توسط دستگاه راسل چقدر است؟

دستگاه حفاری راسول قادر به حفاری در قطرهای مختلف می باشد. قطر حفاری را سایز مته مشخص می کند. مته هایی که می توان روی این دستگاه حفاری نصب کرد دارای ابعاد 70 و 90 میلیمتر هستند. در مورد عمق حفاری نیز باید به نوع کاربرد حفاری توجه داشت. اگر هدف از استفاده دستگاه حفاری راسول حفاری سنگ های ساختمانی باشد این عمق از 10 تا 20 متر متغیر خواهد بود. با این حال اگر قرار به استفاده از دستگاه حفاری راسول در معادن انفجاری باشد می توان تا عمق 30-35 متری نیز اقدام به حفاری نمود. دستگاه حفاری راسول می تواند سرعت های حفاری مختلفی داشته باشد و این موضوع به جنس مته، نوع موتور دستگاه و نوع سنگ معدن بستگی دارد.

برای اورهال جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

کاربردهای دستگاه حفاری راسول چیست؟

از دستگاه حفاری راسول برای چال زنی و استخراج سنگ های زینتی در معادن استفاده می شود. این دستگاه کمترین میزان آسیب را به سنگ ها وارد می کند و به همین دلیل کمترین ضایعات در سنگ ها ایجاد می شود. از آنجایی که این دستگاه قادر به استخراج در راستای افق و عمودی می باشد می توان با دقت بالایی برای استخراج سنگ از این دستگاه بهره برد. استخراج سنگ های ساختمانی به ویژه سنگ هایی که در نماکاری و دیزاین داخلی استفاده می شود در عمق کم از مهمترین کاربردهای دستگاه حفاری راسول می باشد.

از طرفی می توان در پروژه های راهسازی و جاده ای نیز از این دستگاه حفاری استفاده کرد. دستگاه حفاری راسول در پروژه های سد سازی، پروژه های اکتشاف و معادن سنگ کاربرد فراوانی دارد. خرد کردن سنگ ها توسط این دستگاه به راحتی امکانپذیر می باشد. دستگاه راسول دارای وزن کم و ابعاد مناسبی می باشد و جابجا نمودن آن در محل پروژه دشواری خاصی را به دنبال نخواهد داشت.

برای دریافت انواع خدمات مربوط به جامبو دریل حفاری با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

نکات مهم استفاده از دستگاه حفاری راسل چیست؟

دستگاه حفاری راسول همانطور که گفته شد دارای مخزن روغن می باشد بنابراین قبل از کار کردن با دستگاه باید از پر بودن مخزن روغن مطمئن شوید. بسیار مهم است که جهت دور پمپ بر عکس نباشد. این دستگاه در عمق های بالا ممکن است دچار انحراف شود بنابراین توصیه می شود که تا حد امکان از اپراتورهای با تجربه برای هدایت دستگاه استفاده شود چرا که تنها روش کاهش انحراف دستگاه، تجربه نیروی انسانی می باشد. این دستگاه هیچ گاه نباید در مدار بسته قرار گیرد چرا که پمپ آن سریعا دچار مشکل می شود و ممکن است به تعویض پمپ نیاز پیدا کنید.

نتیجه گیری

6 قسمت اساسی دستگاه حفاری ستونی
ادامه مطلب

دستگاه حفاری راسول یکی از پر کاربردترین دستگاه های حفاری می باشد که از آن برای استخراج و حفاری های زیر زمینی استفاده می شود. دستگاه حفاری راسول بهترین گزینه برای حفاری سنگ است. به ویژه اگر قرار باشد سنگ های تزئینی از دل زمین استخراج شود. از آنجایی که سلامت و حفظ ساختار ظاهری این سنگ ها تا حد امکان از اهمیت بالایی برخوردار است بنابراین از دستگاه هایی استفاده می شود که کمترین آسیب را به سنگ ها وارد کند. دستگاه حفاری راسول قادر به حفاری در زوایای مختلف بوده و در انواع هیدرولیک و پنوماتیک به تولید می رسد. پروژه های سدسازی، اکتشافات و معادن از جمله پروژه هایی هستند که کاربرد این دستگاه در آن ها زیاد به چشم می خورد.