عملیات عمرانی در هر سطح و ابعادی نیاز به تجهیزات تخصصی دارد. در واقع بدون وجود این تجهیزات امکان اجرای این عملیات از مهدنسین و تکنسین ها سلب خواهد شد. یکی از ماشین هایی که در حوزه معرف حضور تکنسین ها و مهندسین حفاری در عملیات زیرزمینی می باشد ماشین بولتر است. در ادامه قصد داریم پیرامون دستگاه بولتر و کاربردهای آن به گفتگو بپردازیم بنابرایم تا انتها با ما همراه باشید.

برای اورهال دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

کاربردهای دستگاه بولتر در عملیات عمرانی

این ماشین به منظور نصب بولت در تونل های عمرانی و معدنی استفاده می شود. جایگاه اصلی کاربرد این ماشین در کارگاه های معادن زیر زمینی است.

استحکام بخشیدن به سنگ های زیر زمینی

یکی از کاربردهای مهم و اساسی بولتر استحکام بخشیدن به سنگ های زیر زمینی می باشد. این در واقع یک روش بسیار کارآمد و اقتصادی می باشد که می توان توسط آن سنگ های زیرزمینی در تونل ها و سایر بناهای عمرانی را که در اثر انفجار دچار عدم استحکام شده اند را پایداری دوباره بخشید بنابراین می توان آن را روشی مطمئن برای مستحکم سازی بناها دانست. در استفاده از بولتر از مزیت های استحکامی و پایداری ذاتی سنگ ها استفاده می شود.

تقویت دیواره ها و سقف در حفر تونل

از مهمترین کاربردهای بولتر در پروژه های عمرانی می توان به استحکام بخشی سریع به دیواره ها و سقف اشاره کرد. در واقع بدون استحکام بخشیدن به این قسمت ها حفر تونل فرآیندی بسیار خطرناک و با ریسک بالا خواهد بود. بنابراین بولتر در استخراج و حفر تونل نقشی کلیدی ایفا می کند.

شباهت زیاد بولتر به جامبود دریل ها

بولتر شباهت زیادی به جامبو دریل دارد. آن ها نوعی ماشین حفاری هستند که برای حفاری سنگ های زیر زمینی از آن ها استفاده می شود. بهره مندی از سرعت کار بالا و پر شدن چاله ها با مواد منفجره از جمله ویژگی های این دستگاه ها می باشد. این دستگاه با مکانیزم خاص خود اقدام به شکستن سنگ ها می کنند و عمدتا در معادن زیر زمینی کاربرد دارند.

اسکریپر چیست و چه کاربرد هایی دارد؟
ادامه مطلب

برای دریافت انواع خدمات مربوط به جامبو دریل حفاری با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

درست مانند بولتر ها. جامبو دریل ها دارای قدرت مانور بالایی هستند و در تثبیت دیواره های تونل و بولت گذاری و حفر چال های آتشباری کاربرد دارند. بولتر در واقع همان جامبو دریل می باشد که به تجهیزات نصب بولت مجهز شده است بنابراین می توان آن را نوعی دستگاه جامبو دریل قلمداد کرد.

دیگر کاربرد دستگاه بولتر در عملیات عمرانی

جابجایی و دسترسی راحت بولتر های تمام اتوماتیک

یکی از مشکلات عمده بولتر ها و نصب آن ها مشکل دسترسی می باشد. چنانچه ابعاد و حجم پروژه های عمرانی گسترش پیدا کند و معادن مکانیزه شوند، دسترسی به بولتر باید با استفاده از دستگاه ها و ماشین آلات خاص صورت پذیرد که ممکن است کمی روند پروژه را به تعویق بیاندازد و هزینه ها را افزایش دهد. استفاده از وسایل نقلیه و بالابر و آسانسور می تواند هزینه های پروژه را تحت تاثیر قرار دهد.

برای خرید جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

بنابراین در این پروژه ها به جای استفاده از سیستم های دستی بولتر از سیستم های نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک استفاده می شود. تا فرآیند بولت زنی بدون نیاز به حصور ماشین و دستگاه دیگری انجام شود. کاهش زمان نصب و کاهش هزینه ها به شکل قابل توجه از جمله مزیت های استفاده از بولتر اتوماتیک می باشد. همانطور که گفته شد کاربرد و ظاهر این دستگاه ها همچون جامبو دریل می باشد با این تفاوت که تجهیزات بولت زنی در این دستگاه ها وجود دارد.

گریدر چیست و چه کاربردهایی دارد؟
ادامه مطلب

روند کار دستگاه بولتر چگونه است؟

روند کار بولتر بدین صورت است که ابتدا حفر چال صورت می پذیرد و بعد دوغاب تزریق می شود. در ادامه نیز با انتخاب بولت مناسب فرآیند مستحکم سازی و کشیدن بولت انجام می شود که در نتیجه منجر به ایجاد پایداری در سنگ های زیر زمینی خواهد شد. نصب بولت در تونل های عمرانی و زیر زمینی در کارگاه ها از جمله کاربردهای مهم و اصلی بولتر می باشد.

برای اجاره جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

دستگاه بولتر با چه نیرویی کار می کند؟

انواع مختلفی از بولتر وجود دارد که شباهت آن ها به جامبو دریل هم زیاد است. این دستگاه ها دارای طول، ارتفاع و عرض مشخصی هستند و سرعت آن ها در رمپ، طول بولت قابل نصب و قدرت حفاری شان نیز مشخص می باشد. اما قدرت حفاری در بولتر ها از کجا سرچشمه می گیرد؟ انرژی تامین شده در بولتر ها می تواند به طرق مختلفی تامین شود. شیوه های مختلف تامین نیرو از جمله الکتروهیدرولیک، دیزل هیدرولیک، الکترو دیزل هیدرولیک و پنوماتیک از جمله شیوه های تامین نیرو در بولتر ها می باشد.

دستگاه بولتر چند نوع است؟

فارغ از اینکه بولتر ها دارای انواع دستی، نیمه اتوماتیک و اتوماتیک هستند می توان آن ها را به روش دیگری نیز دسته بندی نمود. Rock Bolter و Cable Bolter ها دو نوع کلی از بولتر ها می باشند. این دو نوع بولتر بر اساس اینکه از کابل های بولتی استفاده می کنند و یا از بولت های معمولی بهره می گیرند دسته بندی شده اند.

بهره مندی از ابزار حفر چال در بولتر

قسمتی از بولتر به نام هد بولت زنی وجود دارد که به خشاب بولت تجهیز می شود. این بخش دارای ابزار حفر چال به صورت ضربه ای و دورانی می باشد که با توجه به نوع بولت انتخاب خواهد شد. هد بولت زنی در موقعیت هایی چون حفر چال، تغذیه نمودن دوغاب و چرخاندن و محکم کردن بولت استفاده می شود.

بیل مکانیکی چیست؟ همه چیز در مورد بیل مکانیکی
ادامه مطلب

برای خرید قطعات دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

پرتاب دوغاب به درون چال توسط بولتر

دوغاب یا همان رزین به صورت بسته های مشخص با فشار هوا به درون چال حفر شده پرتاب می شود و یا به صورت دوغاب سیمانی درون چال پمپ خواهد شد. بعد از پمپاژ سیمان فرآیند نصب بولت صورت می پذیرد. در این حالت ابتدا هد بولت زنی فیکس می شود و بعد حفر چال به صورت ضربه ای یا دورانی صورت می پذیرد. در ادامه با چرخیدن هد و پمپاژ سیمان فرآیند نصب بولت به اتمام می رسد.

قسمت هایی چون لوله رزین، تغذیه کننده دوغاب، شلنگ، پمپ میکسر و سوپاپ پرتاب در این بین نقش مهمی دارند.

نتیجه گیری

بولتر همانطور که در بالا گفته شد دستگاهی برای استحکام بخشیدن به سنگ های زیر زمینی جهت اجرای پروژه های عمرانی و تونل سازی می باشد. این دستکاه شباهت زیادی به جامبو دریل دارد و از بخش های مختلفی چون چکش حفاری، تابلوی کنترل، سیستم خنک کننده، سوئیچ اصلی، بازو، جک هیدرولیکی، روغن پاش مرکزی و سیستم روشنایی و مخزن هوا بهره مند می باشد.

برای سرویس نگهداری دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

مجموعه پارس راک یکی از حرفه ای ترین مجموعه ها در حوزه اجرای پروژه های عمرانی، در راستای خرید، فروش، اجاره و تعمیر انواع دریل واگن و جامبو دریل فعال بوده و تجارب ارزشمند خود را در این حوزه در اختیار شما قرار می دهد.