مهمترین اقدام در فرآیند حفاری، نفوذ به سطوح سخت است. بدین منظور باید از تجهیزات مناسب استفاده شود. دریل واگن نوعی سیستم حفاری می باشد که دارای ساز و کار ضربه ای بوده و عملکرد آن بدین شکل است که چال زن به واسطه تسمه ها به دکل نصب می شود و به صورت ریلی روی دکل به سمت بالا و پایین حرکت می کند. بنابراین فرآیند حفاری بدین شکل اجرا می شود. به مجموعه ای که شامل یک شاسی متحرک و بازویی کشویی است دریل واگن گفته می شود. دریل واگن پنوماتیک موضوع مورد بررسی می باشد.

برای اجاره دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

کاربرد دریل واگن عمدتا شامل حفاری معادن روباز، راهسازی، نمونه گیری و اجرای لوله های ژئوترمال می شود. دریل واگن ها دارای انواع مختلفی هستند. در ادامه قصد داریم پیرامون دریل واگن و تفاوت های آن با دریل واگن هیدرولیک به گفتگو بپردازیم. بنابراین همراه ما باشید.

دریل واگن پنوماتیک چیست؟

استفاده از گازهای فشرده در صنعت بسیار مرسوم است. دریل واگن پنوماتیک که به دریل واگن بادی نیز معروف است به منظور انجام فرآیند حفاری از هوای فشرده بهره می برد. بدین سان که هوای فشرده را به انرژی مکانیکی تبدیل نموده و این انرژی را برای نفوذ در سطوح سخت به کار می بندد. در این دستگاه از کمپرسور هوا برای فشرده سازی هوا استفاده می شود. هوای فشرده انرژی لازم برای حرکات ضربه و چرخشی را در دریل واگن های پنوماتیک تامین می کند.

برای اجاره جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

هر چه ظرفیت هوای فشرده در دریل واگن بیشتر باشد بی شک سرعت حفاری نیز بالا خواهد رفت. طبق تحقیقات صورت گرفته اگر فشار هوا در دریل واگن از 90 به 110 PSI برسد میزان نفوذ پذیری در سنگ چیزی در حدود چهل درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

انواع کمپرسور در دریل واگن پنوماتیک

یکی از وجوه تمایز دریل واگن های پنوماتیک نوع کمپرسور استفاده شده در آن ها می باشد. انواع مختلفی از کمپرسورها از جمله کمپرسور روتاری اسکرو، کمپرسور پیستونی، کمپرسور اسکرول، کمپرسور سانتریفیوژ و کمپرسور محوری در دستگاه های دریل واگن استفاده می شوند.

بهترین کمپرسور برای حفاری توسط دریل واگن پنوماتیک

کمپرسورهای روتاری اسکرو با موتور دیزلی بهترین انتخاب برای تجهیزات حفاری پنوماتیک هستند. این کمپرسورها دارای یک سیستم خنک کننده داخلی هستند و در عین حال که نیاز به نگهداری و مراقبت ویژه ای ندارند از طول عمر بالایی برخوردار می باشند. این کمپرسورها دارای عملکردی آرام و بی صدا می باشند و برای فشرده سازی هوا از دو روتور نر و ماده استفاده می کنند که در کمترین فاصله از یکدیگر به چرخش در می آیند و هوای تازه را دائما وارد محفظه کمپرسور می نمایند.

برای خرید جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

آشنایی با ویژگی و کاربرد های دستگاه مته ستونی
ادامه مطلب

کمپرسورهای سانتریفیوژ به دلیل دارای فشار عملیاتی ضعیفی هستند به همین دلیل قادر به بهره گیری از دبی هوای فشرده بالایی نمی باشند. بسیار مهم است که در دریل واگن، کمپرسور عملکردی بی نقص و قدرتمند به ویژه در شرایط دشوار و حفاری های زیرزمینی در سطوح پایین داشته باشند.

برای فروش دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

کمپرسورهای روتاری اسکرو در مقایسه با کمپرسورهای پیستونی دارای قیمت بالاتری هستند اما در عوض می توانند در هفت روز هفته و به صورت 24 ساعته فعالیت داشته باشند. چرا که کمپرسورهای پیستونی دارای تعداد زیادی از قطعات متحرک هستند و نه تنها قابلیت جابجایی ندارند بلکه استهلاک آن ها نیز بسیار بالاست. از طرفی ظرفیت هوادهی کمپرسور روتاری اسکرو بیشتر و محدوده فشار آن کاملا ایده آل می باشد و قابلیت جابجایی در آن اعمال شده است. بنابراین بهترین کمپرسور برای عملیات حفاری توسط دریل واگن، کمپرسور روتاری اسکرو با موتور دیزلی می باشد.

دریل واگن هیدرولیک چیست؟

عملکرد دریل واگن هیدرولیک بر پایه انرژی حاصل از سیالات فشرده می باشد. در واقع در این نوع دریل واگن به جای بهره گیری از هوای فشرده از سیالات فشرده استفاده می شود تا نیروی لازم برای حفاری تامین شود. بنابراین به جای بهره گیری از کمپرسور هوا در این تجهیزات حفاری از سیستم های هیدرولیک استفاده می شود.

تفاوت دریل واگن هیدرولیک و پنوماتیک از لحاظ بازدهی

اگر بخواهیم دریل واگن هیدرولیک و پنوماتیک را لحاظ بازدهی مورد قیاس قرار دهیم خواهیم دید که دریل واگن هیدرولیک از لحاظ بازدهی دارای برتری نسبت به دریل واگن پنوماتیک می باشد. بازدهی بالاتر دریل واگن هیدرولیک به این معناست که در ازای مصرف انرژی یکسان و پرداخت هزینه برابر، شاهد عملکرد بهتری از دریل واگن هیدرولیک خواهیم بود. از طرفی در حفاری هایی که نیاز به اعمال فشار قوی تر وجود داشته باشد بی شک دریل واگن هیدرولیک می تواند نیازهای پروژه را به شکل بهینه ای مرتفع سازد.

برای خرید قطعات دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

روش های استخراج روی از معادن
ادامه مطلب

آلودگی صوتی ناشی از کدام یک بیشتر است؟ دریل واگن هیدرولیک یا پنوماتیک؟

یکی از چالش های مهم در فرآیند حفاری به حداقل رساندن آلودگی های صوتی ناشی از عملکرد تجهیزات می باشد. فضای کاری در معادن حفاری فضایی بسیار پر تشنج و پر از آلودگی های صوتی است بنابراین ترجیح بر این است که از تجهیزات کم صدا تر استفاده شود. دریل واگن های هیدرولیک معمولا نسبت به دریل واگن های پنوماتیک دارای آلودگی صوتی کمتری هستند با این حال میزان صدای دریل واگن های پنوماتیک به نوع کمپرسور آن ها بستگی دارد.

وزن دریل واگن هیدرولیک و دریل واگن پنوماتیک

اگر قرار باشد دریل واگن هیدرولیک و پنوماتیک را به محل پروژه انتقال دهیم. بی شک شرایط جابجایی دریل واگن هیدرولیک بسیار دشوار تر خواهد بود. چرا که این دریل واگن ها دارای وزن بیشتری هستند. به همین دلیل جابجایی دریل واگن هیدرولیک هزینه بر تر از جابجایی دریل واگن خواهد بود. از طرفی امکان جداسازی قطعات و بخش های مختلف دریل واگن هیدرولیک وجود ندارد. و این موضوع فرآیند جابجایی را دشوار تر می سازد.

برای تعمیر دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد انواع دریل واگن ها شامل دریل واگن و دریل واگن هیدرولیک می شوند. که بر اساس نیروی حاصل از هوای فشرده و سیالات فشرده عمل می کنند. دریل واگن های هیدرولیک دارای برتری ها و نقاط ضعفی در برابر دریل واگن های پنوماتیک می باشند. و این موضوع در مورد دریل واگن های پنوماتیک نیز صادق است. با این حال برای انتخاب نوع سیستم دریل واگن باید به نیازهای پروژه و نوع کاربرد دریل واگن توجه کرد.