در رابطه با خطرات ناشی از استفاده جامبو دریل باید گفت که دستگاه حفاری جامبو دریل یکی از انواع دستگاه حفاری دریل واگن می باشد. به عبارتی جامبو دریل همان دستگاه دریل واگن است که دارای چند چال زن می باشد.

بدنه دستگاه جامبو دریل از 2 یا 3 دکل حفاری و یک سقف متحرک که در زاویه عمودی حرکت می کند تشکیل شده است. در چهار گوشه دستگاه 4 عدد چک وجود دارد که وظیفه آن تثبیت دستگاه می باشد.

این طراحی سبب شده تا دستگاه در هنگام کار کردن از زاویه خود منحرف نشود و دقت در عمل حفاری افزایش یابد. 

جامبو دریل در زوایای مختلف میتواند به حفاری بپردازد و سیستم حرکتی در جانبو دریل چرخ های لاستیکی است ولی در مکانهایی که صعب العبور باشد از چرخ های زنجیری برای حرکت جامبو دریل استفاده می شود. 

خطرات ناشی از استفاده جامبو دریل

در هنگام استفاده از دستگاه جامبو دریل بید به یک سری نکات ایمنی توجه داشته باشید. از این دستگاه حفاری برای حفاری تونل ها استفاده می شود. تونل های سنگی از مقاومت بالایی برخوردارند و دستگاه های پر قدرتی مانند جانبو دریل با چکش های ضربه ای بسیار قوی می تواند سنگ ها را خرد کرده و پیشروی کند.

استفاده از دستگاه جامبو دریل مانند استفاده از هر دستگاه حفاری دیگری نیاز به رعایت نکات ایمنی دارد، برای جلوگیری از برخی خطرات در استفاده از جامبو دریل باید این کار توسط افراد متخصص و با تجربه در این کار استفاده شود. نظارت و دقت اپراتور نیز می تواند از بروز خطرات در حین استفاده از جامبو دریل بکاهد. 

برای دریافت انواع خدمات مربوط به دریل واگن حفاری با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

روش حفاری شعاعی چگونه انجام می گیرد؟
ادامه مطلب

جامبو دریل ها یکی از انواع دستگاه های دریل واگن هستند که برای حفاری در مکان ها ی مختلف مانند خاکبرداری، خاکریزی، گودبرداری، پی کنی ساختمان، کانال ها و چاه ها مورد استفاده قرار می گیرد. قدرت این دستگاه در حفاری به قدری بالاست که از آن برای حفاری زمین های سنگی استفاده می شود. 

نکات ایمنی در استفاده جامبو دریل

  • اپراتور ها در هنگام استفاده از دستگاه جامبو دریل بیشتر باید به نکات ایمنی اهمیت بدهند. جامبو دریل در هنگام کار کردن بخش های متحرکی دار که محافظی ندارد و انتشار قدرت و انرژی از دستگاه می تواند منجر به آسیب جدی به اپراتور شود. بنابراین رعایت نکات ایمنی برای این افراد باید به صورت اصولی رعایت شود. 
  • زمانی که دستگاه در مته گیر می کند، سعی کنید از لباس های گشاد استفاده نکنید زیرا احتمال گیر کردن به لباس شما وجود دارد. 
  • جامبو دریل به عنوان یکی از قوی ترین دستگاه های دریل واگن به شما می رود، و قدرت شکافتن و ضربه در آن به قدری بالاست که باید در هنگام استفاده از آن، از عینک های محافظت کننده و مخصوص استفاده کنید تا به چشم شما آسیب نرسد. این مسئله یکی از خطرات رایج در استفاده از جامبو دریل می باشد. 
  • به هیچ عنوان قطعات دستگاه را با دست نگاه ندرید بلکه برای کنترل آن از یک دستگیره استفاده کنید. 
  • اطمینان حاصل کنید که مته ها در سر جای خود کاملا چفت شده باشند، کلید چاک را قبل از شروع فشار مته بردارید. 
  • برای پاک کردن قلمه ها از برس استفاده کنید. 
  • خطرات ناشی از استفاده از جامبو دریل را جدی بگیرید، زیرا در غیر این صورت منجر به آسیب های غیر قابل جبران می باشد. 

انواع جامبو دریل

 تک بازو:

از این نوع دریل واگن ها برای حفاری تونل ها در سطح مقطع 6 تا 31 متر مربع استفاده می کنند. این مدل از جامبو دریل ها هم به صورت کابین دار و هم بدون کابین می باشند.

  دو بازو:

این مدل از جامبو دریل ها در اندازه ای متوسط هستند و توانایی حفاری تونل در سطح مقطع 45 تا 90 متر را دارند. 

برای فروش دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

آشنایی با انواع ابزارهای راهسازی
ادامه مطلب
 سه بازو:

این نوع جانبو ها در ابعاد بزرگ هستند و قابلیت حفاری تونل در سطح 114 تا 163 متر مربع را دارند. 

 چهار بازو:

این نوع جامبو دریل ها دارای تکنولوژی بالاتری بوده و توسط کامپیوتر کنترل می شود. ظرفیت حفاری با این نوع جامبو دریل ها دو برابر جامبو دریل سه بازو می باشد. 

 هفت بازو:

جامبو دریل هفت بازو از بزرگترین دریل واگن هایی است که در حال حاضر در دنیا مورد استفاده قرار میگیرد. این ماشین هیدرولیکی و کاملا کنترلی است و قابلیت حفاری 400000 سنگ را در عرض 8 ماه دارد. 

برای خرید جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

تمامی انواع دریل واگن ها از جمله جامبو دریل باید بر اساس اصول و قوانین و توسط افراد باتجربه مورد استفاده قرار بگیرد، خطرات ناشی از جامبو دریل ها بار ها در دنیا اتفاق افتاده است و متخصصان در این باره هشدار داده اند.