یکی از روش های حفاری چاه آب، حفر چاه با تراکتور است، در روش تراکتوری، دستگاه حفاری بر روی تراکتورهای پرقدرت نصب می شود. روش بولدوزر مانند روش ضربه ای با بلند کردن مته سنگین و کشیدن کابل و کوبیدن آن به زمین باعث متلاشی شدن سنگ ها می شود.

سنگ های زنگ زده را نیز با گل از چاه خارج می کنند تا چاه به آب برسد، آب را در چاه می ریزند تا سنگ های خورده گل آلود شده و به راحتی با گل از چاه تخلیه شوند. ابزارهای تراکتور در میان ابزارهای ضربه ای دیگر مانند Don Do، Reston 60، Speed ​​11 11. یکی دیگر از تفاوت های این دستگاه با دستگاه کوبه ای، روشن بودن کوتاه و خاموش بودن آن نشان دهنده کوبه ای است.

حفر چاه با تراکتور 

کار حفر چاه با تراکتور در گذشته به روش های سنتی انجام می شد و به خاطر همین کار به آن مگنی یا چاهکان می گفتند. البته هنوز آثاری از این اثر در برخی از نقاط کشور یافت می شود که عمق یا حفاری چاه با دست گسترش می یابد. برای خرید دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

در حال حاضر از جمله اهداف حفاری دسترسی به آب های زیرزمینی، دفن فاضلاب، دفن ولتاژ اضافی، دسترسی به سیستم های لوله کشی برای مناطق در حال ساخت در مترو و گودال های ساختمانی است.با توجه به پیشرفت تکنولوژی و اختراعات جدید بشر، دستگاه های دستی حفاری چاه برای سهولت حفاری برای افراد معرفی شده است.

این دستگاه ها هر سال دستخوش تغییراتی می شدند که پیشرفت های چشمگیری را به همراه داشت.بعداً جزئیات بیشتری اضافه شد و حفاری چاه سریعتر و آسانتر شد.پس از معرفی دستگاه حفاری دوار و تراکتور دیگر نیازی به حفاری نبود و نقش این افراد بسیار ضعیف شد.به طور کلی نوع زمین در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرد اما به طور کلی دو نوع زمین ویژه برای حفر چاه با تراکتور خواهیم داشت: زمین شنی و زمین بدون ماسه.

خاک شنی نوعی خاک است که فاضلاب در آن به مدت طولانی اشباع می شود و دلیل آن این است که جذب سریع در این خاک صورت می گیرد.اما زمین های غیر ماسه ای دقیقا برعکس زمین های شنی هستند و جذب کمتر اتفاق می افتد. به همین دلیل چاه های این زمین ها زود پر می شود و فاصله خالی آن کوتاه است.

ویژگی مته های مورد استفاده در حفاری چاه

 •  مته هایی که سنگ ها را آسیاب و جلا می دهند. این نوع مته ها عمدتاً برای مواد معدنی با مقاومت و سختی کم مانند خاک رس چسبنده، شیل های رسی و سنگ ها و یا با ویژگی های سایش استفاده می شود.
 •  مته هایی که با عمل تماس و برش در سنگ نفوذ می کنند. این نوع مته برای سنگ های با سختی متوسط ​​تا سخت و همچنین سنگهایی با خاصیت سایندگی استفاده می شود.
 • مته هایی که داخل سنگ ها می روند بریدگی و خراش ایجاد می کنند. چنین مته هایی برای سنگ های نیمه سخت و سنگ هایی با خاصیت پلاستیکی استفاده می شود.گفت که مساحت حفر چاه با تراکتور در زمین های حاصلخیز بیشتر از چاه ها و زمین های شنی است. برای فروش دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.
روش اجرای رنگ ضد حریق
ادامه مطلب

انواع سیستم های حفاری چاه توسط تراکتور

با توجه به نوع سنگ و خاک دستگاه های مختلفی برای حفاری چاه در زمین ساخته شده است که انتخاب آنها به اندازه پروژه، ماهیت و نوع سنگ، عمق و قطر چاه بستگی دارد. بهره وری و غیرهابتدایی ترین نوع سیستم حفاری چکشی و میله فلزی است که برای شکستن و کاهش اندازه سنگ استفاده می شود. اما به تدریج با پیشرفت تکنولوژی و افزایش تقاضا برای مواد معدنی و غیره.

این نوع سیستم حفاری جای خود را به سیستم پیشرفته تری داد که قادر به حفاری برخی از انواع سیستم های حفاری (دوار یا چرخشی) بود. 2000 فوت در هر شیفت. حدود 60 متر) برای حفاری. به طور کلی، چهار گروه از سیستم های گمانه بر اساس مکانیسم نفوذ زمین برای بهره برداری از آب های زیرزمینی توسعه یافته اند که عبارتند از:

 • روش حفاری دستی
 • روش حفاری چاه شوک کابلی
 • روش حفر چاه آب در گردش
 • روش حفر چاه دوار ضربه ای

حفر چرخشی در حفاری چاه با تراکتور

روش دیگر روش حفاری چرخشی است. در این روش حفر چاه با تراکتور ، مته در حین چرخش باعث حفر چاه آب می شود. در این روش حفاری چرخشی، در حین چرخاندن چاه آب، نوع خاصی از مواد مانند گل حفاری یا فوم حفاری می شود. قسمت داخلی سر مته از پایین چاه وارد چاه شده و از بالای چاه خارج می شود. این عملکرد وظیفه گرم کردن مته و همچنین خنک کردن مته را بر عهده دارد.

حذف ذرات چاه آب و زباله های حفاری از داخل چاه.همچنین فشار زیاد گل حفاری از فروریختن دیواره چاه جلوگیری می کند، پس از اتمام چاه، آب از دیواره چاه تخلیه می شود تا گل و لای حفاری و زباله ها از برش های حفاری خارج شود، حفاری چرخشی برقی بیشترین استفاده را دارد و بیشترین استفاده را دارد. روش متداول حفاری در صنعت نفت و گاز و اخیراً حفاری عمیق. اگرچه اولین چاه های نفت با استفاده از روش کابلی حفر شدند، اما مزایای حفاری چرخشی در اوایل قرن بیستم آشکار شد.

در این مدت تحقیقات زیادی انجام شد و پیشرفت های به خصوص در زمینه طراحی و ساخت مته های گرد باعث افزایش کاربردی و بهینه سازی این روش شد. تجهیزات این روش از زمان رواج خود تکامل یافته و دستخوش تغییرات زیادی شده است و به دلیل به وجود آمدن شرایط خاص حفاری مانند نیاز به حفاری در آب های عمیق تغییراتی در این روش ایجاد شده و تجهیزات خاصی نیز اختراع شده است. اما قوانین کار هنوز ثابت است.

نکاتی که در هنگام حفر چاه با تراکتور باید رعایت کنیم

 • هنگام حفر چاه با تراکتور حتما از گوشی، عینک و کلاه ایمنی استفاده کنید. اتصالات دستگاه را بررسی کنید و مطمئن شوید که مشکلی وجود ندارد. برخی از ماشین ها بزرگتر از حد معمولی هستند، بنابراین برای حفاری بیشتر به زمین و چاه برخورد می کنند.برای اجاره دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.
 • یادآور می شود این دستگاه ها برای استفاده همزمان دو نفره طراحی و ساخته شده اند و به هیچ عنوان نباید به صورت جداگانه مورد استفاده قرار گیرند.
 • از تراکتور به خوبی مراقبت کنید و آن را در جای خشک نگهداری کنید. بهتر است در روزهای بارانی با تراکتور چاه حفر نکنید زیرا ممکن است خطرناک باشد. اگر هنگام حفر چاه با تراکتور به سنگ برخورد کردید، اصرار به حفر نکنید زیرا این کار به موتور دستگاه شما آسیب می رساند.
 • روغن موتور و سایر قطعات و تجهیزات را برای جلوگیری از آسیب و افزایش عمر آن به طور منظم بررسی کنید.