قبل از هر چیز باید بدانیم مشاغل سخت به کدام گروه از مشاغل اشاره دارد. مشاغل سخت به دو گروه الف و ب تقسیم می شوندکه در ادامه به بررسی بررسی شغل حفاری در لیست مشاغل سخت می پردازیم. 

مشاغل سخت

 مشاغل سخت الف:

مشاغل سختی که در گروه الف قرار می گیرند جزء مشاغلی هستند که صفت سخت و زیان آوری را دارد ولی در صورتی که کارفرما تمهیداتی را در نظر داشته باشد که بتواند از سختی کار بکاهد و نکات ایمنی در کار با در نظر گرفتن تجهیزات لازم رعایت شود از سختی آن کاسته شده و یا حذف شدنی است. 

مشاغل سخت ب:

این دسته از مشاغل سخت و زیان آور است و در صورتیکه تمامی نکات ایمنی و بهداشتی نیز در مورد آنها رعایت شود باز امکان ضرر و زیان به جسم و روان فرد وجود دارد.

در این صورت با وجود تمهیداتی که برای این مشاغل در نظر گرفته شده امکان هر گونه اتفاق و ضرر و زیان برای افراد بعید نیست. 

مشاغل زیادی هستند که جزء مشاغل سخت و زیان آور محسوب می شوند و ما قصد داریم در اینجا به بررسی شغل حفاری در لیست مشاغل سخت بپردازیم.

برای خرید قطعات دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

بررسی شغل حفاری در لیست مشاغل سخت

شغل حفاری بسیار گسترده است و حفاری در مکان های مختلفی و به روش های گوناگون صورت میگیرد. 

حفاری در معدن به عنوان شغل سخت محسوب می گردد. زیرا خطر در هر لحظه جان افراد کارگر را تهدید می کند و این افراد مجبور هستند در تونل های سر پوشیده به حفاری بپردازند، بنابراین شغل حفاری در معدن در دسته مشاغل سخت به شمار می رود. 

حفاری در مخازن سربسته نیز دارای سختی کار است، زیرا افراد باید برای انجام حفاری وارد چاه و فاضلاب و غیره شوند و خطراتی و زیان هایی را برای سلامتی آنها به همراه دارد. 

افرادی که در شغل حفاری مشغول به کار هستند می توانند با معرفی خود اداره کار نسبت به سختی کار و داشتن مزایای مربوط به آن اقدام کنند.

متاسفانه برخی از کارفرمایان برای عدم پرداخت حق بیمه از نام بردن نوع شغل در هنگام بیمه کردن کارگر خودداری می کنند.

اما شما دوست عزیز می توانید با سرچ در گوگل نوع شغل خود را جستجو کرده و ببینید آیا در لیست مشاغل سخت هست یا نه.

البته قبل از سخت بودن شغل باید شرایط و محل کار توسط بازرس مربوط به درستی بررسی شود. کارفرمایان وظیفه دارند تا علاوه بر حق بیمه ای که برای کارگر خود می پردازند چند درصد نیز بابت سخت و زیان آور بودن آن پرداخت کنند. 

شرایط احراز بازنشستگی در مشاغل سخت چگونه است؟ 

افرا می توانند با داشتن 20 سال متوالی سابقه کار و 25 سال متناوب کار کردن تقاضای بازنشستگی کنند.

حال شغل حفاری یکی از شغل هایی است که می تواند به مرور زمان فرد را فرسوده کند، زیرا علاوه بر خطرناک بودن محل حفاری و اتفاقاتی مانند ریزش سرو صداهایی که در هنگام کار کردن با ابزار های حفاری با آن در ارتباط هستید موجب آسیب به سلامتی شما در طول زمان می شود.

بنابراین شغلی مثل حفاری باید در لیست مشاغل سخت و زیان آور قرار بگیرد. 

برای اورهال جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

تجهیزات مناسب حفاری چاه نفت
ادامه مطلب

وظایف کارفرمایان در مشاغل سخت

  • کارفرمایانی که دارای مشاغل سخت و زیان آور هستند باید تا جایی که امکان دارد ابزار و تجهیزات لازم را جهت جلوگیری از هر گونه آسیب به جسم و روان کارگر خود فراهم کنند. 
  • کارفرمایان باید گواهی لازم را جهت رعایت تمامی قوانین ایمنی و بهداشتی از وزارتخانه های کار و امور اجتماعی و وزارت بهداشت دریافت کنند. 
  • قبل از اینکه کارفرما کارگر خود را در بخش حفاری به کار بگیرد باید تمامی تمامی معاینه های پزشکی را برای کارگر خود انجام داده باشد.

زیرا در صورت مشاهده هرگونه بیماری در کارگر خود باید تمامی هزینه های مربوط به او را بپردازد. 

  • در صورتی که کارگر در شغل حفاری دچار حادثه ای شود کارفرما موظف است تمامی هزینه های مربوط به کارگر خود را پرداخت کند. 

با توضیحاتی که داده شد تا حدی با سختی کار در مشاغل آشنا شدید، شغل حفاری نیز از مشاغل دیگر مستثنی نیست و جزء مشاغل دسته اول در مشاغل سخت و زیان آور محسوب می شود.

برای سرویس جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

بنابراین اگر بخواهیم مشاغل سخت و زیان آور را به طور خلاصه تعریف کنیم، مشاغل سخت به کار هایی گفته میشود که عوامل فیزیکی، مکانیکی، شیمیایی و بیولوژیکی آن مطابق با استاندارد های جهانی نباشد.