امروزه پیشرفت های بسیار گسترده بشر در پیشرفت تکنولوژی های مربوط به حفاری و موارد وابسته به آن سبب شده است تا شاهد خلق مفاهیم جدید برای معرفی و همچنین نیز برای استفاده بشر در راستای حفاری و حفاری بدون تراشه این قبیل موارد نیز باشیم.

حفاری از هنگامی که بشر کشف کرده است که لایه های عمقی و زیرین کره زمین نسبت به لایه زیست کرده دارای منابع معدنی و قابل استفاده و همچنین سوخت های فسیلی است، مورد توجه بسیاری قرار گرفته و همچنین با کشف مزایای استفاده از سوخت های فسیلی، استفاده از حفاری به یک امر بی بدیل در راستای اهداف بشری شده است.

برای دریافت انواع خدمات مربوط به دستگاه حفاری با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

در این مقاله قصد داریم تا شما را با مفهوم حفاری، انواع حفاری و در نهایت حفاری بدون تراشه آشنا کنیم، پس تا انتهای این وبلاگ با وبسایت ما همراه باشید.

 

حفاری چیست؟

حفاری اطلاق به عملیات مهندی دقیق و بسیار پیچیده‌ای دارد که دارای پیشنیه بسیار قدیمی و مهندسی قوی است.

این عملیات  به ورود ماشین آلات مهندسی و صنعتی به لایه های پایین تر از زیست کره انسان در راستای تحقق موارد بسیاری مانن کشف معادن زیر زمینی و سوخت های فسیلی است.

پیشینه حفاری

حفاری دارای پیشینه بسیار کاربردی و طولانی است که مصداق بارز میل بشر به پیشرفت های روزافزون و کشف محیط اطراف خود است.

برای دریافت انواع خدمات مربوط به دریل واگن حفاری با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

معرفی جامبو دریل، مزایا، انواع و عملکرد
ادامه مطلب

حفاری بر روی خشکی و در دریا ها از قدیم مرسوم بوده و امروز نیز با پیشرفت های به خصوص تکنولوژی های مخصوص در حوزه خود، جنبه بسیار مهندسی تری به خود پیدا کرده است.

امروزه حفاری شیوه های بسیار و ماشین آلات مخصوص به خود را دارا است و هرکدام نیز از این شیوه ها در راستای یک هدف خاص و معین نیز کاربرد دارند، از کشف سوخت های فسیلی گرفته تا اخذ نمونه از خاک موجود را نیز شامل می‌شود.

 

 

انواع روش های قابل استفاده در حفاری شامل چه مواردی می‌شود؟

حفاری دارای شیوه ها و ابزار آلات بسیار به خصوص و زیادی است و بدین سبب نیز باعث ایجاد یک وجه تمایز میان این قبیل موارد می‌شود و اطلاع از آنها برای شما سرور گرامی خالی از لطف نخواهد بود.

اقسام مختلف حفاری به شیوه های زیر قابل انجام هستند:

برای خرید جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

  • حفاری های بر بستر شست و شو: این حفاری در موارد ابتدایی بسیار زیاد و مهمی کاربرد دارد که بسیار باید ارزش آنرا نیز والا قلمداد کرد.

این شیوه حفاری برای بررسی اولیه خاک و به دست آوردن گمان های ابتدایی در راستای میزان کیفیت و احتمال وجود موارد سودمند در خاک استفاده می‌شود.

این شیوه حفاری نیاز به لوازم و تجهیزات به مراتب کمتری نسبت به سایر رقبای موجود خود است و با استفاده از شسته شدن خاک در یک لوله مخصوص پس از حفاری، انجام می‌گیرد.

اما این نوع حفاری به مراتب دارای محدودیت های بیشتری از جمله امکان نفوذ عمق بسیار کم می‌باشد.

  • حفاری با استفاده از حرکت دورانی شکل مته : این روش یکی از موارد قابل استفاده و متداول است که امکان اخذ نمونه هم از سنگ های موجود و هم از نمونه خاک موجود را دارا می‌باشد.

این شیوه از حفاری به مراتب نسخه قبلی خود یعنی حفاری بر بستر شست و شو خاک دارای مزایای بیشتری از جمله تنوع در نمونه گیری و همچنین نیز امکان پیشروی با استفاده از دستگاه حفاری فوق تا متراژ بیشتری برای استفاده های گوناگون نیز ممکن است و امروزه یکی از متداول ترین شیوه های حفاری موجود است.

  • حفاری با استفاده از اوگر مارپیچی ممتد: این روش حفاری به شرط استفاده در جای خود و با نظر متخصصین، یکی از بهترین شیوه های حفاری ممکن است اما یکی از معایب آن هم این است که تحت هر شرایطی نمی‌توان ار آن استفاده کرد .

تنها در خاک هایی که دارای میزان چسبندگی به مراتب بالایی هستند قابل استفاده خواهد بود و بدین جهت نیز بهره از آن به مراتب دارای محدودیت های فراوانی است.

  • اوگر با قطر بسیار کم: در این نوع از حفاری، اوگر عمدتا دارای یک باکت است و برای اخذ نمونه از خاک های مختلف استفاده می‌گردد.

این شیوه نیز به مانند همتای خود قبلی خود در اماکنی مورد استفاده قرار می‌گیرند که خاک دارای چسبندگی قابل توجه دارد و به نسبت مورد خوبی برای اخذ نمونه قلمداد می‌‎شود.

 

آشنایی با سرمته ها و ادوات حفاری
ادامه مطلب

روش حفاری بدون تراشه چیست؟

یکی از روش های نوین در علم مهندسی حفاری برای استفاده سایرین حفاری بدون تراشه یا روش تراشی بدون استفاده و یا وجود تراشه در دستگاه است و به نسبت سایرین نیز دارای عمر اختراعی کوتاه تری می‌باشد.

حفاری بدون تراشه برای استفاده دارای مزایای بسیار زیادی است و می‌توان آنرا سودمند قلمداد کرد، به عنوان مثال به واسطه عدم وجود تراشه و استفاده از آن در فرایند حفاری، دستگاه مورد استفاده در این روش دارای خوردگی و استهلاک کمتری است و همین نکته نیز سبب توجه روزافزون به آن شده است.

برای فروش دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

 

نتیجه نهایی

ما اعضای پارس راک بسیار مفتخر به حضور شما تا انتهای این وبلاگ سودمند هستیم، در این مقاله به صروت کلی  به معرفی حفاری و شیوه های مختلف و متداول حفاری به خصوص حفاری بدون تراشه به خدمت شما پرداختیم.

از شما دعوت می‌کنیم در صورتی که این پست را مورد پسند خود قرار دادید، به سایر قسمت های موجود در وبسایت ما نیز سری بزنید و از خدمات ما بازدید کنید.