همه شما می دانید که برای استخراج کردن باید حفاری انجام داد. همه شما زمانی که نام حفاری را می شنوید سوراخ کردن زمین در جهت عمودی را تصور می کنید. اما انواع دیگری از حفاری نیز وجود دارند که به آنها حفاری افقی یا حفاری جهت دار می گویند. اما حفاری  افقی چیست و چگونه انجام می شود. در این مطلب به این موضوع پرداخته شده است.

برای دریافت انواع خدمات مربوط به جامبو دریل حفاری با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

حفاری افقی چیست؟

حفاری افقی همان طوری که از نام آن مشخص است حفاری ای است که در جهت افقی انجام می شود تا لوله ها را به منبع مورد نظر برساند و سپس آن را استخراج نماید. این نوع حفاری، پروژه های مختلفی را ممکن می سازد. گاهی اوقات شرایط یک منطقه و زمین طوری است که نمی توان حفاری عمودی انجام داد یا این که هزینه بسیار زیادی دارد یا این که اصلا این حفاری بسیار برای آن مناسبتر و بهتر است در این زمان است که از حفاری افقی یا جهت دار استفاده می شود. از حفاری افقی برای استخراج آب ، گاز، نفت و دیگر چیزها استفاده می شود.

 سوال خیلی از شما ممکن است این باشد که این کار چگونه انجام می شود. در زیر به این موضوع پرداخته شده است.

حفاری افقی چگونه انجام می شود؟

برای انجام دادن حفاری های افقی باید کارهای زیر را به ترتیب انجام داد:

1.طراحی نقشه و برنامه ریزی دقیق:

در قدم اول، باید یک نقشه دقیق و درست طراحی شود و همه چیز در آن لحاظ شود. این نقشه با توجه به نوع زمین، موقعیت جغرافیایی ، تجهیزات موجود و دیگر موارد صورت می گیرد. همه چیز باید به درستی بررسی شود تا یک نقشه مناسب برای شروع حفاری طراحی شود. این طراحی باید توسط مهندسین و محققین آموزش دیده و باتجربه صورت گیرد. نقشه اهمیت زیادی دارد و باید برای آن زمان کافی صرف شود.

سنگ قرمز در حفاری نشانه چیست؟
ادامه مطلب

برای خرید جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

2.آماده شدن برای شروع عملیات:

در قدم بعدی باید تجهیزات و وسایل را اماده کرد و محلی را برای شروع عملیات حفاری مشخص کرد. کارهای اولیه برای شروع عملیات باید صورت پذیرد. این کارها شامل کارهای سخت افزاری و نرم افزاری است. کارگران لازم، مهندسین و افراد مجرب باید هر کدام در سر جای خود قرار گیرند تا کار حفاری افقی شروع شود. مسائل و نکات ایمنی باید به خوبی لحاظ شود تا در حین عملیات به کسی آُسیب وارد نشود.  همه تجهیزات حفاری باید خوب و مدرن و پیشرفته باشند تا بتوانند کار را به خوبی پیش ببرند.

3.شروع حفاری افقی:

پس از آن که مراحل اولیه برای شروع کار دریل یا حفاری افقی صورت گرفت، باید کار حفاری را در مسیر افقی شروع کرد. تجهیزات دریل کردن باید طبق نقشه مسیر را حفاری کنند و جلو بروند. برای انجام این حفاری باید تکنیک های لازم را انجام داد. ترکیبات گوناگون نیاز به فنون حفاری مختلف دارند. اگر خاک نرم باشد می توان از روش جریان فشار بالا برای حفاری استفاده کرد و جلو رفت. در این روش دریل وارد خاک می شود و همزمان با دریل کردن و چرخیدن، سیال را به صورت پرفشار به بیرون می پاشد تا کار دریل کردن را راحت تر کند. اگر خاک سخت باشد روش های دیگری را می توان استفاده کرد.

برای اجاره جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

بهرحال کار حفاری با دریل ها در مسیر افقی جلو می رود تا به هدف تعیین شده برسد. در زمانی که حفاری انجام می شود مهندسین کاملا نظارت دارند که کار حفاری مطابق برنامه پیش برود و اگر مشکلی پیش آمد به سرعت برای رفع آن اقدام می کنند. برای مثال اگر دریل از مسیری که برایش تعیین شده منحرف شود به سرعت به مسیر اصلی بازمی گردد تا کار به درستی پیش برود. پس از آن که دریل به نقطه انتهایی رسید باید قطر سوراخی که توسط آن ایجاد شده است را به اندازه ای رساند که بتوان لوله ها را در آن قرار داد. برای این کار مسیری که توسط دریل ایجاد شده است توسط تجهیزات پیشرفته عریض تر و گشادتر می شود و خاک های اطراف این مسیر به طور کلی برداشته می شود.

اسکریپر چیست و چه کاربرد هایی دارد؟
ادامه مطلب

پس از انجام حفاری افقی

پس از آن که این حفاری انجام شد و مسیری توخالی درون زمین ایجاد شد نوبت آنست که لوله گذاری ها انجام شود. لوله ها از طریق تجهیزات مناسب و تحت رصد مهندسین در مسیر حفاری شده قرار می گیرند تا کار استخراج به خوبی به جلو برود.

دقت داشته باشید که چیزهایی که گفته شد می توانند به اشکال و روش های مختلفی انجام شوند. ممکن است که از همان ابتدا همراه با دریل کار لوله گذاری نیز انجام شود. بهرحال مهم این است که حفاری افقی به دقت صورت گیرد و کار برای استخراج به درستی به پایان برسد.

سوالات رایج درباره حفاری افقی

حفاری افقی چیست؟ به حفاری ای گفته می شود که به صورت عمودی انجام می شود بلکه در جهت افقی صورت می پذیرد. به این نوع حفاری ، حفاری جهت دار نیز می گویند.

از حفاری افقی برای چه اهدافی استفاده می شود؟ از این حفاری برای استخراج گاز، نفت، آب و دیگر چیزها و نیز برای کارهای عمرانی و لوله کشی استفاده می شود. این حفاری  از اهمیت زیادی برای پیشبرد بسیاری از پروژه ها برخوردار است.

برای دریافت انواع خدمات مربوط به دریل واگن حفاری با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

تجهیزات مورد نیاز حفاری افقی

برای این حفاری به چه تجهیزاتی نیاز است؟ برای این کار هم به تجهیزات سخت افزاری و هم تجهیزات نرم افزاری نیاز است. تجهیزاتی مانند دریل های مدرن و پیشرفته در حفاری های افقی از اهمیت زیادی برخوردار هستند.

دستگاه حفاری یونیور سال چیست؟
ادامه مطلب

کار حفاری افقی چگونه انجام می شود؟ در ابتدا یک نقشه دقیق با توجه به همه عوامل طراحی می شود و سپس کارهای اولیه مانند مستقر شدن دستگاه ها و افراد انجام می شود. سپس دریل شروع به حفاری می کند و بر طبق مسیری که تعیین شده است جلو می رود. ناظران نیز به خوبی مواظبند تا کار حفاری به شکل دقیق و طبق برنامه جلو برود.

آیا در ایران نیز این کار انجام می شود؟ بله. پروژه های زیادی تا به حال از طریق این نوع حفاری در ایران انجام شده است. این کار به خوبی توسط مهندسان زبده و ماهر ایرانی صورت می پذیرد.

برای خرید دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.