طلا یکی از مهم ترین و با ارزش ترین منابع زیر زمینی به شمار می رود. معادن طلا در کشورهایی مانند چین، آفریقای جنوبی و استرالیا بسیار دیده شده است. ایران نیز جزء کشور هایی است که دارای معادنی از طلا می باشد و همچنین رودخانه ای نیز وجود دارند که دارای طلا می باشند. اما با این وجود نمی توان گفت که خاک ایران طلا خیز است. برای تعمیر دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

معمولا معادنی که در حال حفاری هستند و رودخانه هایی در اطراف آنها قرار دارند مقداری طلا را با خود می آورند و از آنجایی که طلا فلزی سنگین است ته نشین شده و با استفاده از ابزار های مناسب و کمی تخصص میتوان آن را از شن ها و ماسه های رودخانه جدا کرد. در بعضی از کشور ها به خصوص کشور های آمریکایی برای بدست آوردن طلا به رودخانه ها روی می آورند و به جداسازی طلا از شن های رودخانه می پردازند.

برای این کار باید روش های مختلف آن را بدانند در این مقاله قصد داریم برای شما بگوییم چگونه طلا را ار شن های رودخانه جدا می کنند.
جدا سازی طلا از شن های رودخانه به وسیله لاوک در این روش مقداری از خاک رودخانه را بر می دارند و و داخل ظرفی که به اصطلاح لاوک نامیده می شود میریزند، بعد از آن ظرف را به آرامی و به صورت دورانی حرکت می دهند.

با این کار سعی می کنند تا شن و ماسه ها را از ظرف لاوک جدا سازند. با این کار طلا که سنگین تر است در ته ظرف باقی می ماند و ته نشین می شود. البته این کار دارای مراحلی می باشد که آن را مرحله به مرحله برای شما توضیح می دهیم. برای اینکه طلا شویی به روش لاوک را انجام دهیم باید در ابتدا یک ظرف لاوک و ده گلوله سربی و چند لیتر ماسه را آماده کنید. برای فروش دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

حفاری نیلینگ چیست ؟
ادامه مطلب

برای اینکه ظرف خود را از ماسه پر کنید باید به قسمتی از رودخانه بروید که جریان آب زیاد سریع نباشد. با این وجود می توانید ظرف لاوک خود را پر از ماسه و شن کنید. گلوله های سربی را در قسمت بالا قرار دهید و ظرف را زیر آب برده و پر از ماسه کنید. مسلما ماسه و آب همراه با یکدیگر وارد ظرف لاوک می شود.

جداسازی طلا از شنهای رودخانه ؟

گام اول: زمانی که لاوک را زیر آب می برید کاملا از یک طرف به طرف دیگر خوب تکان دهید تا خاک ها کاملا در آن باقی بماند. در این هنگام گلوله های سربی به طرف پایین رفته و با شن های درشت مخلوط می شود. عمل تکان دادن لاوک بسیار مهم است زیرا باید به گونه ای باشد تا تمامی خاک ها جابجا شوند نه اینکه تنها قسمت های رویی آن تکان بخورند.

اگر این کار را به درستی انجام ندهید ممکن است خاک ها و تمامی شن های سفید نیز در اثر جریان آب کاملا شسته شوند.عمل تکان دادن را تا جایی ادامه دهید که بتوانید شن های شسته شده را به خوبی ببینید. گلوله های سربی در اثر تکان های شدید در قسمت پایینی لاوک قرار گرفته اند و ته نشین ی شوند.برای خرید دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

گام دوم: حالا دیگر عمل تکان دادن لاوک را متوقف کنید، با این کار موادی که داخل لاوک باقی مانده به حالت سکون در می آید. حالا ظرف لاوک را کمی سرازیر کنید اما به قدری این کار را انجام دهید که مواد داخل آن به بیرون نریزد. با این عمل موادی که در قسمت بالایی قرار دارند و سبک هستند کاملا شسته می شوند. حالا زمان آن رسیده تا این کار را آنقدر تکرار کنید که تنها یک قاشق از موارد در ظرف لاوک باقی بماند.

خدمات حفاری با جامبو دریل چیست؟
ادامه مطلب

گام سوم: در این مرحله موارد ریز و کوچک کاملا شسته شده و در انتهای ظرف لاوک باقی می ماند. حالا لاوک را از آب بیرون آورده به طوری که تنها نیم لیتر آب در آن قرار بگیرد. حالا لاوک را کمی تکان داده تا موارد داخل آن کمی پخش شود. در این مرحله گلوله ای سربی که در ابتدای کار درون لاوک انداخته بودید دیده می شود و تعداد آنها نباید کم شده باشد و باید به همان تعداد اولیه باشد.

گام چهارم: در این مرحله لاوک را به صورت دایره وار تکان می دهیم تا اینکه گلوله های سربی به حالت ساکن در بیاید و از ماسه و شن ا به راحتی جدا شوند. با شمردن گلوله ها معلوم می شود که آیا عمل طلاشویی را به خوبی انجام داده اید یا نه زیرا تعداد گلوله ها نباید کم شده باشد. یک راه دیگر برای جدا سازی طلا از شن های رودخانه وجود دارد و آن جعبه شن شویی می باشد.

این جعبه ظرفی ای است باریک و شیبدار که دارای شیار ها و کانال هایی می باشد. این شیار ها سبب می شود تا هنگامی که آب رودخانه از آن رد شد رسوبات طلا از شن ها کاملا جدا شوند. کارایی و کاربرد جعبه شن شویی بیشتر از ظرف لاوک می باشد زیرا توسط آن شن های بیشتری را می توان شستشو داد. برای اینکه کارایی و نتیجه گیری از این ابزار بیشتر باشد، بهتر است که از آب فراوانی برای شستشوی شن ها استفاده گردد.

اغلب آب رودخانه ها برای انجام این کار کافی نیست. جعبه را به وسیله تعدادی سنگ کاملا فیکس می کنید و در زیر آن نیز سنگ هایی قرار می دهید تا شیب مناسبی داشته باشد. اگر شیب کاملا مناسب باشد طلا و شن ها کاملا از یکدیگر جداسازی می شوند. باید به این نکته توجه داشته باشید در صورتی که جریان زیاد باشد امکان دارد که آب همه چیز را بشوید و خارج کند.

حفاری ژئوتکنیک برای تحقیق روی لایه های عمیق زمین
ادامه مطلب

و اگر هم جریان خیلی کم باشد نیز امکان دارد دستگاه نتواند طلا را به درستی از شن ها جداسازی کند. یکی از معایبی که استفاده از دستگاه و جعبه شن شویی دارد این است که استفاده از آن در رودخانه ها کمی سخت بوده و دانه های ریز طلا از آن به راحتی خارج ی گردد. برای دریافت انواع خدمات مربوط به دستگاه حفاری با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.