جامبو دریل یکی از کاربردی ترین ماشین های حفاری است که بسیار پیشرفته بوده و در صنعت ساختمان سازی و همچنین حفاری تونل ، پل و غیره از آن استفاده می شود. با استفاده از جامبو دریل می توان سرعت کار را بالا برد، بنابرای در صنعت ساختمان سازی و پروژه های بزرگ استفاده از جامبو دریل امری مهم به شمار می رود. 

یکی از کار های مهمی که در ساختمان سازی انجام می شود و از اهمیت بالایی برخوردار است پی و فونداسیون ساختمان می باشد.

انجام این کار در گذشته با نبود ماشین های حفاری مانند جامبو دریل توسط دست انجام می شد، ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی و همچنین ساخت و ساز پروژه های بزرگ انجام حفاری با دست اصلا مقرن به صرفه نیست. 

البته حفاری پی ساختمان و عمق مورد نظر بستگی به تعداد طبقات آن نیز دارد. معمولا ساختمان هایی که دارای طبقات بالایی هستند باید فونداسیون قوی تری داشته باشند و حفاری در اینجا با جامبو دریل انجام می شود. بنابرای نقش جامبو دریل در حفاری ساختمان را نمی توان نادیده گرفت. 

استفاده از جامبو دریل در ساختمان سازی

گاهی برای ساختمان سازی در بعضی زمین ها مجبور هستیم از ماشین حفاری جامبو دریل استفاده کنیم. جامبو دریل با قدرتی که در کندن زمین های سنگی و سفت دارد می تواند سرعت کار را تا اندازه زیادی بالا ببرد. جامبو دریل ها در انواع متفاوتی وجود دارند و هر کدام از آنها در جای خاص خود مورد استفاده قرار می گیرد.

نوع مته هایی که در حفاری پی ساختمان و فونداسیون مورد استفاده قرار می گیرد باید مختص به کنده زمین باشد، در حالی که مته هایی که در حفاری تونل مورد استفاده قرار می گیرد متفاوت است. بنابرای در اینجا به نحوه عملکرد جامبو دریل در ساختمان سازی اشاره می کنیم:

برای تعمیر جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

آشنایی با سرمته ها و ادوات حفاری
ادامه مطلب

جامبو دریل ها دارای بازوی قوی و تاشو هستند، همین امر سبب شده تا کار حفاری با دقت و سرعت بالاتری انجام شود. جامبو دریل دارای چهار چرخ است و میتواند مانند هر ماشین دیگری حرکت کرده و قسمتی از محل مورد نظر را حفاری کند. این ماشین حفاری غول پیکر دارای یک قدرت کششی عالی است تا در هنگامی که با مانعی برخورد کرد بتواند آن را از سر راه بردارد. 

بازو های جامبو دریل همانگونه که توانایی و قابلیت کندن رو به بالا را دارند می توانند برای کندن زمین و رو به پایین نیز به خوبی عمل کنند. بازو ها از آلیاژی قوی و با مقاطع فولادی چهارگوش ساخته شده است. 

مزایای استفاده از جامبو دریل در ساختمان سازی

 • سرعت بالا در نفوذ مته ها 
 • تنظیم بازوها
 • وسعت جابجایی در بازو ها
 • مصرف انرژی پایین
 • عر بالای مته ها
 • بهبود شرایط محیطی
 • قابلیت مانور در حفاری

استفاده از مته های چکشی در حفاری و ساختمان سازی 

مته های چکشی یکی از انواع مته برای حفاری در ساختمان سازی می باشد و دارای عملکرد خاص خود است. این مته ها به صورت پنوماتیک به کار خود می پردازند، این چکش ها با وزن بالای 175 کیلو گرم و دارای موتور هایی دورانی هستند. ولی استفاده از مته های چکشی هیدرولیکی دارای مزایای بهتری است:

برای دریافت انواع خدمات مربوط به دریل واگن حفاری با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

 • مته های هیدرولیکی 50 تا 100 سرعت نفوذ بالاتری نسبت به مته های پنوماتیک داند. 
 • مصرف انرژی در مته های هیدرولیکی پایین است. 
 • همچنین مزایایی مانند سر و صدای کمتر، نبود جریان هوای پرفشار و غیره… 

مسئله ای که در استفاده از جامبو دریل اهمیت دارد این است که برای حفاری در ساختمان سازی باید از مته هایی استفاده شود که مختص به حفاری پی باشد. نوع بستری که حفاری در آن صورت میگیرد نیز بسیار مهم است. 

امروزه برای حفاری از جامبو دریل با تکنولوژی های پیشرفته استفاده می شود، به تعدادی از این ویژگی ها می پردازیم:

برای اورهال دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

هوزینگ حفاری چیست و چه کاربردهایی دارد؟
ادامه مطلب

ویژگی پیشرفته جامبو

 1. یکی از بازو های جامبو دریل دارای سکوی تلسکوپی است. این جامبو دریل ها به صورت مستقل از داخل دستگاه هدایت می شوند. طول این دستگاه به 6 متر می رسد و ظرفیت آن 500 کیلو گرم است.  
 2. سیستم حرکت به صورت موازی انجام می شود. یکی برای پمپاژ روغن و دیگری برای موازی بودن سیستم جلو برنده، این عملکرد سبب دقت در حفاری موازی میشود.
 3. وجود ابزار های زاویه خوانی به منظور تعیین زاویه حفاری. با این کار چال ها با دقت بیشتری حفر می شوند. این نحوه عملکرد از نظر اقتصادی و فنی مزایای زیادی دارد.