تفاوت ابزارهای راهسازی و حفاری در چیست؟ ابزارآلات متفاوتی برای حفاری و راهسازی مورد استفاده قرار می گیرد که تنها با نگاه کردن به آن می توانید شاهد تفاوت ابزارهای راهسازی و حفاری باشید. از جمله ابزارهایی که برای این کار استفاده می گردد شامل ابزارآلات دستی یا سنتی و ابزارآلات ماشینی می شود.

برای اجاره جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

آشنایی با تعریف تفاوت ابزارهای راهسازی و حفاری 

قبل از اینکه بخواهیم در مورد تفاوت این دو ابزار حرفی به میان آوریم، بهتر است نگاهی جداگانه به تعاریف هر یک از این ابزارها کنیم.

ابزارهای کاربردی در راهسازی

تراکتورها و بولدوزرها از جمله ماشین آلات مهم در امر راهسازی می باشند. 

تراکتورها نیز جزو ماشین آلاتی هستند که می توان در دسته تفاوت ابزارهای راهسازی و حفاری طبقه بندی کرد که وظیفه اصلیشان کشیدن و جلو راندن بار به سمت جلو است. تراکتورها ماشینی هستند که ابزارهایی  روی آن ها نصب می گردد که هر کدام کار خاصی را انجام می دهد.

بعضی از این ابزارها عبارتند از بیل های مکانیکی، تیغه ای بلودزر، کج بیل ها و نهرکن ها و غیره که تراکتورهایی که برای راهسازی مورد استفاده قرار می گیرد انواع متفاوتی دارد. همچنین این تراکتورها با تراکتورهای مورد استفاده در حفاری بسیار متفاوت است. 

بیل مکانیکی

بیل های مکانیکی از جمله ابزار آلاتی هستند که استفاده از آن ها سابقه طولانی تری دارد، از این ابزار برای کندن زمین و خاکبرداری مورد استفاده قرار می گیرد. این بیل ها در انواع مختلفی وجود دارند و انواع پرقدرت آن برای کندن زمین های سخت و سنگی استفاده می شود.

برای تعمیر جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

ویژگی و مزایای دستگاه حفاری دریل واگن تولیدی آرمیکو چیست؟
ادامه مطلب

اسکریپر

اسکریپر ماشینی است که برای حمل و تخلیه خاک در مسافت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این ماشین دارای سه قسمت بارگیر، دیواره جلوی بارگیر و دیواره تخلیه است. 

لودرها

لودر یکی از مهم ترین و کاربردی ترین ماشین در انجام عملیات راهسازی و ساختمان سازی است که به عنوان تفاوت ابزارهای راهسازی و حفاری از آن نیز یاد می کنند. از جمله کارهایی که توسط لودر انجام می شوند را به صورت مختصر برای شما شرح می دهیم.

  • ایجاد خاکریز؛
  • حفاری جهت گودبرداری؛
  • پر کردن خندق ها و چاله ها؛
  • بارکردن کامیون؛
  • حمل بتن به محل قالب ها؛
  • حمل مصالح ساختمانی.

لودرها جزو ماشین آلاتی هستند که ابزار هایی به آنها متصل می شود که هر کدام عمل خاصی را انجام می دهند. 

تفاوت ابزارهای راهسازی و حفاری در چیست؟

غلتک راهسازی

غلتک ها ابزاری هستند که در امر راهسازی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد که همین موضوع می تواند نشان دهنده تفاوت ابزارهای راهسازی و حفاری باشد. سطح زمین باید به قدری مقاوم باشد که بتواند بار سنگین را از لایه های بالا به پایین به راحتی تحمل کند. این غلتک ها با متراکم کردن لایه های خاک آن را سفت کرده و امکان نشت را در هر شرایطی از بین می برد. خاکی که متراکم شده باشد می تواند مقاومت بالایی داشته باشد، نفوذ پذیری کمتری دارد. 

برای اورهال جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

تراکتورها ابزاری هستند که از آن ها برای کندن کنده های درخت و پاکسازی از بوته از روی زمین استفاده می شود. امروزه با پیشرفت ماشین آلات در عرصه راهسازی بیش از گذشته عملیات راهسازی به بهترین شکل انجام می شود. 

ابزارها و ماشین آلاتی که برای راهسازی و حفاری مورد استفاده قرار می گیرد تفاوت هایی دارند مثلا در هر دو عملیات از تراکتورها استفاده می شود ولی ابزار آلاتی که در هر کدام بکار برده می شود با یکدیگر فرق می کند. در این جا به شرح ماشین آلات و ابزارهای مربوط به آن می پردازیم.

تراکتورها تنها در انجام کار راهسازی مورد استفاده قرار نمی گیرد، بلکه در امر حفاری نیز به خصوص حفاری چاه از تراکتور استفاده می شود. ابزار آلاتی به تراکتورها نصب می گردد تابه حفاری کمک کند. عملکرد این تراکتورها بدین صورت است که وسایل حفاری روی آن ها نصب می شود و توسط آن ها چاه را حفر می کنند. یکی دیگر از ابزار هایی که برای حفاری استفاده می شود دستگاه های برقی است. این ابزار نیز با ایجاد ضربه هایی به زمین به حفاری می پردازد. 

بلدوزرها

بلدوزرها ابزاری برای کندن و حفاری هستند، این ماشین دارای صفحه ای فولادی است و دارای لبه های تیز که برای کندن زمین طراحی شده است. این ابزار دارای چرخ های فلزی و پلاستیکی هستند، این وسیله برای حفاری خاک و از میان بردن خرده سنگ ها استفاده می گردد. 

درگ لاین

این ماشین یک بازوی متحرک دارد و کابلی از این بازو آویزان است، از این ماشین برای حفاری های عمیق  مانند بندرگاه و برداشت رسوبات مورد استفاده قرار می گیرد. 

خندق کن ها

همان طور که از نامش معلوم است خندق کن ها برای حفاری زمین بکار گرفته می شوند که کاربرد این ماشین تفاوت ابزارهای راهسازی و حفاری را به شما نشان می دهد. اندازه این خندق ها متفاوت و بستگی به نیاز می باشد. از جمله عملیاتی که در آن از خندق کن استفاده می شود عبارتند از کندن خندق هایی برای قرار دادن لوله های انتقال سوخت و سیم کشی و غیره.

برای خرید قطعات جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

انواع ماشین بیل معکوس و کاربرد آن در حفاری
ادامه مطلب

اهمیت آشنایی با تفاوت ابزارهای راهسازی و حفاری

تفاوت ابزارهای راهسازی و حفاری به نوعی است که هر فردی در این زمینه با آن آشنا است و می داند که کدام ابزار و ماشین های ذکر شده مناسب کدام بخش از راهسازی یا حفاری است. به همین خاطر مجموعه پارس راک سعی کرده است شما را نیز با تفاوت این دو مورد آشنا سازد.