اگر کشورهای جهان را به ترتیب حجم تولید نفت روی پله های صعودی بنشانیم، سومین پله جایگاه کشور عزیزمان ایران است. ایران در تولید نفت و ذخایر گاز به عنوان یکی از برترین کشورهای دنیا شناخته می شود. از این رو تجهیزات نوین و کارآمدی به طور دائم ظهور می کنند تا امکان دستیابی به این ذخایر و استفاده هر چه بیشتر از ظرفیت های نهفته نفت و گاز در دل زمین را برای کشورمان به ارمغان آورند. در این مطلب قصد داریم تجهیزات مناسب حفاری چاه نفت را بررسی کنیم. بنابراین برای آشنایی با این تجهیزات در ادامه با ما همراه باشید.

برای خرید قطعات جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

انواع دکل های حفاری چاه نفت

دکل های حفاری نفت به روش حفاری فراساحلی به دو دسته تقسیم می شوند. این دکل ها در واقع در دو نوع ثابت و شناور مورد استفاده قرار می گیرند. دکل های ثابت از طریق پایه هایی که دارند به کف دریا متصل می شوند و عمدتا در مناطقی به کار گرفته می شوند که دارای آب های کم عمق و کم تلاطم است. دکل های شناور نیز دارای دو دسته بندی کلی می باشند که شامل دکل های شناور و کشتی های بزرگ حفاری می شود.

دکل های شناور را برای حفاری نفت در شرایطی استفاده می کنند که دریا در آن نقاط بسیار عمیق است و شدت تلاطم امواج دریا بسیار زیاد می باشد. زمانی که امکان اتصال پایه ها به کف دریا وجود نداشته باشد راهی جز استفاده از دکل شناور باقی نخواهد ماند. کشتی های حفاری نفت نیز بر روی سطح آب شناور هستند و عمدتا در مناطق کم تلاطم اقدام به حفاری نفت به روش دورانی می نمایند.

استفاده از مته حفاری

مته حفاری یکی از مهمترین تجهیزات مورد استفاده در حفاری چاه نفت به روش چرخشی یا دورانی می باشد که در انواع مته کاجی، مته الماس و مته مخروطی چرخشی موجود است که دارای دنده های فولادی می باشد. مته الماس نیز شامل مته الماس مصنوعی و مته الماس طبیعی می شود.

آشنایی با روش حفاری کرگیری
ادامه مطلب

 مته حفاری در واقع یک مته بسیار تیز است که توسط نیروی اعمال شده روی آن شروع به حرکت چرخشی یا دورانی می کند و به عمق پوسته زمین نفوذ می کند. با پیشرفت تکنولوژی ساز و کار این مته ها به عنوان تجهیزات مناسب حفاری چاه نفت، روز به روز حرفه ای تر می شود. مته های حفاری نفت در واقع چاه هایی فرعی را در مناطق مخزن حفر می کنند تا شرایط مخزن مورد بررسی قرار گیرد. مته های حفاری چاه نفت هر چه به عمق زمین نزدیک تر می شود حفاری را با قطر کمتری انجام می دهد تا چاه دچار ریزش نشود.

جنس این مته ها با توجه به نوع سنگ های بستر دریا انتخاب می شود. با این حال به طور عمده از جنس فولاد، الماس سنتزی، آلیاژهای مقاوم و الماس طبیعی ساخته می شوند.

برای فروش دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

مهم ترین ابزارهای حفاری چاه نفت

لوله های کیسینگ حفاری چاه نفت

یکی از مهمترین تجهیزات مناسب حفاری چاه نفت، لوله های کیسینگ می باشد. از این لوله ها برای استحکام دیواره های چاه و جلوگیری از ریزش این دیواره ها استفاده می شود. فرآیند قرار دادن کیسینگ در دیواره های چاه را عموما با نام پوشش گذاری نیز می شناسند. این لوله های در فاصله بین بدنه ی اصلی و دیواره های چاه واقع می شوند. و فاصله ی خالی بین این دو را با سیمان پر می کنند.

لوله های جداری حفاری چاه نفت

لوله های جداری در گرید های مختلف برای جلوگیری از ریزش سنگ های سست و شکننده استفاده می شوند و بر اساس استاندارد API به فروش می رسند. لوله آستری نوعی رشته ی جداری می باشد که به سطح نخواهد رسید و معلق خواهد ماند.

لوله های مغزی

لوله های مغزی در انواع سوراخ دار و بدون سوراخ جهت عبور نفت و گاز و بهره برداری از لایه های نفتی مورد استفاده قرار می گیرند و قطر آن ها نسبت به لاینرها کمتر است. از همین بابت در ته چاه نفتی تا رسیدن به سطح زمین نصب می شوند. قطر این لوله ها با توجه به فاکتورهای فیزیکی چاه تعیین می شود.

آشنایی با انواع ابزارهای راهسازی
ادامه مطلب

برای تعمیر جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

Liner Hanger

Liner Hanger جهت آویزان نمودن لوله های آستری یا همان لاینر از لوله های جداری در دو نوع مکانیکی و هیدرولیکی استفاده می شود که این دو نوع جنس مختلفی دارند.

Drilling Pipe

لوله های حفاری یا همان Drilling Pipe از مهمترین تجهیزات مورد استفاده در حفاری چاه نفت می باشد که عموما روی دکل مستقر می باشد و اندازه آن با توجه به وضعیت دکل انتخاب می شود.

لوله های حفاری سنگین

از دیگر تجهیزات حفاری چاه می توان به لوله های حفاری سنگین اشاره کرد که نیروی حرکتی را بین کلارهای حفاری و لوله های حفاری انتقال می دهد و باعث راحتی انتقال نیرو بین این دو می شود.

موتورهای درون چاهی

موتورهای درون چاهی برای حفاری انحرافی مورد استفاده قرار می گیرند. این موتور ها توسط فشار گل حفاری کار می کنند و ابزاری پر کاربرد در صنعت حفاری به حساب می آیند با این حال عمر مفیدشان زیادی نیست و در صورت خرابی قاب تعمیر می باشند.

جار حفاری

جار حفاری به عنوان یکی از تجهیزات مناسب حفاری چاه نفت، در ساق حفاری کار گذاشته می شود و از آن برای آزاد کردن لوله های حفاری استفاده می شود.

برای خرید دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

Drill Collar

از Drill Collar برای حفاری چاه نفت استفاده می شود و از آنجایی که وزن بسیار زیادی دارد، سرعت حفاری را بالا می برد.

لیزر حفاری

بسیاری از مواقع پروسه حفاری چاه نفت توسط تکنیک های لیزری انجام  می شود. بدین یان که نیروی حاصل از اشعه لیزر موجب خرد شدن سنگ ها و ایجاد عمق در محل چاه خواهد شد. تکنیک لیزری سرعتی صد برابر سرعت تکنیک چرخشی دارد و فرآیند حفاری چاه نفت بسیار سریع انجام خواهد شد. با این حال تجهیزات لیزری قیمت گران تری دارند و ممکن است استفاده از آن ها صرفه اقتصادی را کاهش دهد.

بیل مکانیکی چیست؟ همه چیز در مورد بیل مکانیکی
ادامه مطلب

تجهیزات برون چاهی و سرچاهی نفت

تجهیزاتی که خارج از چاه نفت جهت حفاری واقع می شوند را تجهیزات سرچاهی و برون چاهی می نامند که بخشی از آن شامل اجزای دکل حفاری می شود. این اجزا در بر گیرنده تاج دکل، ستون دکل، پایه های دکل، بالابر برقی، میز دوار، پمپ های گل حفاری، موتور برقی، فوران گیر نفت و بالابر هیدرولیکی می شود. تجهیزات برون چاهی را می توان تجهیزاتی دانست که نقش زمینه ساز برای اجرای عملیات حفاری نفت را به عهده دارند و وجود آن ها بسیار ضروری و الزامی می باشد.

حفاری چاه نفت با فرآیند کندن زمین به اتمام نمی رسد و بعد از انجام حفاری نیز باید از تجهیزاتی استفاده کرد که در راستای بهره برداری از چاه نفت مورد استفاده قرار می گیرند. تجهیزات مناسب حفاری چاه نفت عبارتند از فلنج زیرین، شیرهای جانبی، شیر زیرین اصلی، شیر اصلی فوقانی و شیر اصلی ایمنی سر چاه.

برای سرویس جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

تجهیزات حفاری درون چاهی

تجهیزات حفاری چاه نفت از نوع درون چاهی که تعدادی از آن ها را در بالا نیز عنوان کردیم شامل مته های حفاری، Pup joint، انواع لوله های حفاری، کلارهای حفاری، لوله های آویز، ثابت کننده و لوله های جداری می شوند.

نتیجه گیری

حفاری چاه نفت در ایران به روش های فراساحلی و حفاری در خشکی صورت می پذیرد. تجهیزاتی که در حفاری فراساحلی به روش حفاری چرخشی استفاده می شود با تجهیزات مورد استفاده در حفاری ضربه ای در خشکی متفاوت می باشد. بنابراین تجهیزات مناسب حفاری چاه نفت که در این مطلب به آن ها اشاره شد متناسب با نوع حفاری چاه نفت استفاده خواهند شد.