جامبو دریل یک نوع ماشین دریل واگن در ابعاد بزرگ می باشد که بیش از یک چال زن دارد و ساز و کار حفاری آن به شکل ضربه ای-چرخشی است. سرعت و کارایی این دستگاه های دریل واگن بسیار زیاد است و اغلب از آن ها برای حفاری تونل ها در پروژه های وسیع راهسازی استفاده می شود. از جمله کاربردهای دیگر جامبو دریل می توان به تثبیت دیواره ها، زهکشی و بولت گذاری اشاره کرد. چال هایی که با استفاده از ماشین جامبو دریل ایجاد می شوند توسط مواد منفجره پر می شوند و بعد از صورت پذیرفتن انفجار، خرده سنگ های تولید شده توسط ماشین آلات مخصوص استخراج می گردند. دستگاه های جامبو دریل دارای مصرف انرژی پایین و سر و صدای کمی هستند و می توان با آن ها تا حد زیادی مانور داد. فردی که وظیفه مدیریت و کنترل دستگاه جامبو دریل را به عهده دارد اپراتور جامبو دریل نامیده می شود. این فرد باید به تمامی زوایای کار با جامبو دریل آگاه باشد. در ادامه قصد داریم در مورد وظایف اپراتور جامبو دریل صحبت کنیم بنابراین اگر شما هم مایل به دانستن وظایف این فرد هستید تا انتها ما را همراهی کنید.

وظایف و عملکرد اپراتور جامبو دریل

اجرای اصول ایمنی پیش از کار توسط اپراتور جامبو دریل

اپراتورهای جامبو دریل باید پیش از شروع کار از بالا بودن سطح ایمنی مطمئن باشند در غیر اینصورت شروع حفاری به صلاح نیست. به عنوان مثال در مناطقی که طول نوار به طور کامل از محل سوئیچ مشخص می باشد اپراتورهای جامبو دریل وظیفه دارند پیش از شروع حفاری از ایمن بودن کامل مسیر نوار مطمئن شوند. در صورتی که در این راستا نتوان کاری انجام داد بایستی از علائم بصری در نزدیکی نوار استفاده کنند. رعایت موارد ایمنی پیش از شروع کار با جامبو دریل از مهمترین نکاتی ست که اپراتورها باید به آن دقت داشته باشند در غیر این صورت عواقب ناخوشایندی برای خود و سایرین رقم خواهند زد.

چکش حفاری DTH چه کاربردهایی دارد؟
ادامه مطلب

عدم ترک دستگاه در حین کار

اپراتورها وظیفه دارند در حین کار به طور تمام مدت در کابین مخصوص به خود حضور داشته باشند و به هیچ عنوان دستگاه را ترک نکنند. بنابراین تا زمانی که سوئیچ اصلی قطع نشده باشد امکان خروج از کابین اپراتور وجود نخواهد داشت.

پوشیدن لباس مخصوص در حین کار

اپراتورهای جامبو دریل وظیفه دارند به عنوان یکی از نیروهای اصلی در پروژه های حفاری یونیفرم مخصوص کار به تن داشته باشند. این یونیفرم ها عموما دارای ویژگی های مخصوصی هستند. استفاده از پوشش های مخصوص همچون کلاه ایمنی، کفش مخصوص، پوشش کار مخصوص و همراه داشتن ابزارهای حرفه ای در حین کار از وظایف اپراتورهای جامبو دریل می باشد.

خواندن نقشه های حفاری

یکی از وظایف مهمی که به عهده اپراتورهای جامبو دریل می باشد مطالعه دقیق نقشه ها و آشنایی با شیوه های نقشه خوانی می باشد. چنانچه اپراتورهای جامبو دریل تسلط کافی به خواندن نقشه های جامبو دریل نداشته باشند قادر نخواهند بود محل دقیق چاله و تنظیمات دستگاه را به درستی انجام دهند.

کنترل کامپیوتری جامبو دریل توسط اپراتور

نوع جدیدی از جامبو دریل به ویژه در کشورهای پیشرفته ظهور پیدا کرده است که دارای میکروکامپیوترهای کنترلی هستند. اپراتور در حین کار با این نوع جامبو دریل قادر است زمان بیشتری برای کنترل شیوه اجرای حفاری، تعیین محل بازوها و تعیین الگوی حفاری همچون تعیین چاله های حفاری شده و حفاری نشده و سرعت نفود مته داشته باشد که در واقع از جمله وظایف مهم او در حین کار با جامبو دریل می باشد. او می تواند تمامی این موارد را در صفحه نمایش کامپیوتری اطاقک اپراتور مشاهده کند و تنظیمات را به شیوه ای اصولی انجام دهد.

دستگاه TBM و حفاری تونل ها
ادامه مطلب

اتوماسیون جامبو دریل توسط اپراتور

دستگاه جامبو دریل دارای سه سطح مختلف اتوماسیون می باشد. یکی از سطوح آن به اپراتور این اجازه را می دهد که صفر تا صد عملیات حفاری و مدیریت بازو ها را به طور دستی کنترل نماید. سطح دیگری از اتوماسیون نیز وجود دارد که در آن اپراتور بایستی بازوها را به حرکت در آورد اما موازی بودن حرکت بازو و کنترل آن به عهده خود دستگاه می باشد و به طور سیستماتیک انجام می شود. در سطح سوم از اتوماسیون نیز اپراتور عملا وظیفه نظارت و مدیریت بر روند اجرای عملیات حفاری را دارد چرا که در این سطح از اتوماسیون بازوهای جامبو دریل به طور خودکار و طبق برنامه های تعریف شده به حرکت در می آیند و طول و زوایه و عمق حفاری نیز توسط برنامه های از پیش تعیین شده صورت می پذیرد.

بنابراین اپراتور جامبو دریل باید قادر به این باشد تا برای دستگاه جامبو دریل برنامه های لازم را تعریف کند و اتوماسیون جامبو دریل را به درستی اجرا نماید. در سطح سوم از اتوماسیون طبیعتا هزینه کمتری برای عملیات حفاری پروژه نیاز می باشد چرا که وجود تنها یک اپراتور برای حرکت دادن بازوهای مختلف کافی خواهد بود و بالطبع نیاز به پشتیبانی کمتری می باشد.

حفر چندین چال به طور همزمان توسط اپراتور

یکی از مهمترین وظایفی که اپراتور جامبو دریل دارد حفر چندین چال به طور همزمان می باشد. از آنجایی که در این دستگاه چندین بازو وجود دارد بنابراین امکان حفر چند چال به طور همزمان توسط دستگاه جامبو دریل وجود دارد. بنابراین اپراتور باید این توانایی را داشته باشد تا قادر به تنظیم دستگاه در حالتی باشد که حفر چند چاله به طور همزمان صورت پذیرد. چنانچه اپراتور قصد داشته باشد چند مته را به طور همزمان فعال کند باید از مکانیسم های خودکار استفاده کند.

عملیات حفاری و تزریق چیست و به چه منظوری انجام می شود؟
ادامه مطلب

نتیجه گیری

جامبو دریل یکی از پر کاربردترین دستگاه های دریل واگن می باشد که عمدتا برای حفر چند چال به طور همزمان استفاده می شود. برای حفاری توسط جامبو دریل و هدایت آن، به ازای هر دکل نیاز به یک اپراتور می باشد. اپراتورها در اطاقک اپراتور در جامبو دریل مستقر می شوند و وظایف مهمی را بر عهده دارند. اپراتورها باید قادر باشند تا اصول ایمنی را به درستی اجرا کنند و از نحوه تنظیم، راه اندازی، کنترل و برنامه ریزی جامبو دریل و اتوماسیون آن به خوبی آگاهی داشته باشند. آن ها باید مته های حفاری را به درستی بشناسند و در اندازه گیری و انتخاب آن ها به شکلی اصولی عمل کنند و آن ها را به موقع تعویض نمایند.