گمانه زنی در سنگ و خاک یکی از واژه های متداول در دنیای حفاری می باشد و به معنا ایجاد مسیر، کانال و تونل برای رسیدن به منابع زیر زمینی می باشد. این دسترسی می تواند با اهداف مختلفی چون نمونه برداری از مصالح زیر زمینی در لایه های مختلف سنگ و خاک، دسترسی به سفره های آب زیر زمینی، ایجاد شبکه زهکشی و یا انجام آزمون و بررسی شرایط هیدرولوژیک صورت پذیرد. در ادامه قصد داریم پیرامون انواع مته چنگکی حفاری و کاربردهای آن ها به بحث و گفتگو بپردازیم.

برای سرویس نگهداری دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

انواع مته چنگکی حفاری و کاربردهای آن ها

در گمانه زنی چاه هایی عمودی، افقی یا شیب دار در زمین ایجاد می شود. و برای ایجاد این چاه ها از ابزارهای مختلف حفاری بهره گرفته می شود. وقتی صحبت از ابزارهای مختلف حفاری می شود. نمی توان کاربرد وسیع مته ها چه از نوع دستی و چه از نوع مکانیکی را نادیده گرفت. یکی از ابزارهای متداول در این راستا مته های چنگکی می باشد.

مته چنگکی حفاری چیست؟

همانطور که گفته شد از ابزارآلات و دستگاه های مختلفی برای حفاری گمانه و چاه استفاده می شود. این تجهیزات حفاری از لحاظ مکانیزم شامل دسته بندی های مختلفی می باشند؛ دستگاه های حفاری مته ای، دستگاه های حفاری شستشویی، دستگاه های حفاری ضربه ای و دستگاه های حفاری دورانی انواع مختلفی از دسته بندی های تجهیزات حفاری هستند. و مته های چنگکی در دسته بندی تجهیزات حفاری مته ای قرار دارند. و ساز و کار آن ها به صورت دستی می باشد.

برای خرید قطعات دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

پاراوان و نقش آن در دکوراسیون خانه
ادامه مطلب

همانطور که از نام مته چنگکی بر می آید. این مته ها دارای سر چنگه ای شکل بوده که عملیات حفاری توسط آن انجام می شود. مته های چنگکی در برندهای مختلفی در بازار به فروش می رسند. که عمده آن ها تولید کشورهایی چون آمریکا، ژاپن و ایتالیا و چین هستند.

انواع مته چنگکی حفاری در چه پروژه هایی کاربرد دارد؟

عمده کاربرد مته چنگکی با عنوان تخصصی Post Hole Auger در زمین های نرم و نیمه سخت می باشد. یکی از معروف ترین انواع مته چنگکی به Ivan Auger شناخته می شود که در مصارف نمونه برداری و پروژه های اکتشافی کاربرد دارد. عمده مصرف مته های چنگکی نیز برای حفاری ها و گمانه زنی های قائم می باشد. بنابراین برای حفاری شیب دار و افقی نمی توان از آن ها استفاده چندانی داشت.

کاربرد مته چنگکی در چه نوع زمین هایی می باشد؟

زمین هایی با خاک دانه ریز و به هم چسبیده بهترین گزینه برای استفاده از مته چنگکی می باشد. مته های چنگکی عمدتا توسط یک یا دو نفر از کارکنان گمانه زنی مورد استفاده قرار می گیرند و دارای ساختاری متشکل از سر مته، لوله، میله میانی و دستگیره می باشد. چنگک سر مته برای نمونه برداری از زمین نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد. میله میانی مته چنگکی دارای قطر حدودی 20 میلیمتر می باشد و عمق آن با توجه به عمق چاه یا گمانه می تواند متغیر باشد.

برای اجاره جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

این میله به قسمت T شکل دستگیره متصل است و می توان با وارد کردن نیروی مکانیکی عملیات گمانه زنی را صورت داد. خاک های رسی سخت و خاک های شنی نسبتا نرم از جمله خاک هایی هستند که مته چنگکی در آن ها کاربرد ویژه دارد و عمدتا هم برای نمونه گیری قابل استفاده است چرا که عمق حفاری توسط آن بالا نیست. در ادامه راجع به این مورد نیز بحث خواهیم کرد.

انواع چرخ های بیل مکانیکی چیست؟
ادامه مطلب

با استفاده از مته چنگکی چه عمقی از زمین را می توان حفاری کرد؟

مته های چنگکی می توانند در سطوح متفاوتی از زمین کاربرد داشته باشند اما عمدتا می توانند در عمق بین 3 تا 10 متر حفاری را صورت دهند. با این حال میزان عمق حفاری با توجه به پارامترهایی چون جنس زمین و سطح ایستایی آب های زیر زمینی کنترل می گردد. مته چنگکی عمدتا در پروژه های اکتشافی و نمونه برداری مورد استفاده قرار می گیرد.

برای خرید جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

با این حال می توان کاربردهای دیگری چون شناسایی تراز آب های زیر زمینی و ایجاد چاه های زهکشی را نیز در زمره کاربردهای آن قرار داد. از آنجایی که کاربرد مته چنگکی در زمین های نرم با خاک های دانه ریز و به هم چسبیده می باشد عمر مفید آن نیز بالاتر از سایر انواع مته ها می باشد.

کاربرد اصلی مته های چنگکی چیست؟

کاربرد اصلی مته چنگکی برای حفر گمانه و چاه در عمق زمین می باشد. مته چنگکی می تواند با نفوذ در خاک های نسبتا مقاوم رو به نرم کاربرد داشته باشد. از انواع مته چنگکی در پروژه های نمونه برداری، ایجاد مسیر زهکشی و پروژه های اکتشافی آن هم در خاک های نرم و ماسه های با دانه های ریز به هم چسبیده استفاده می شود.

برای دریافت انواع خدمات مربوط به جامبو دریل حفاری با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

مته چنگکی در زمین های سخت و مقاوم با سنگ های نفوذناپذیر دارای کاربرد نمی باشد چرا که اساسا قدرت نفوذ به سنگ های سخت را ندارد. انواع مته های چنگکی دارای زاویه های برش دهی متفاوتی هستند و زاویه بین لبه های چنگک در آن ها متفاوت می باشد. جنس چنگک استفاده شده در مته چنگکی می تواند در کیفیت و سرعت حفاری تاثیر ویژه ای داشته باشد. طبیعتا هر چه سرعت و کیفیت حفاری بیشتر شود قیمت مته چنگکی نیز افزایش خواهد داشت

مزایا و معایب خانه پیش ساخته چیست؟
ادامه مطلب

نتیجه گیری

مته چنگکی یکی از مهمترین تجهیزات حفاری ژئوتکنیک بوده و شناخت کاربردهای آن برای افرادی که در حوزه حفاری و عمران فعالیت دارند بسیار مهم است. برای گمانه زنی و حفاری باید هم از تجهیزات دستی و هم از تجهیزات مکانیکی استفاده نمود با این حال مته چنگکی در دسته ابزارآلات حفاری دستی قرار دارد و در زمین هایی با خاک نرم، دانه ریز و به هم چسبیده کاربرد دارد.

برای اورهال دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

قسمت مربوط به چنگک در انواع مته چنگکی از آلیاژهای مختلف ساخته می شوند. بنابراین با توجه به درجه سختی آلیاژ مورد استفاده در ساخت مته چنگکی می توان. از آن برای مصارف گوناگون استفاده کرد. این موضوع با درجه سختی زمین حفاری نیز ارتباط مستقیم دارد. طبیعتا هر چه آلیاژ مورد استفاده در ساخت چنگک قوی تر باشد. به همان تناسب می توان از مته چنگکی در زمین هایی با درجه سختی بالا تر نیز استفاده نمود. با پارس راک همراه باشید.