بیل معکوس یکی از ماشین های مکانیکی می باشد که در فرآیند حفاری نقشی پر رنگ دارد. شیوه های مختلفی برای حفاری معادن، تونل ها و چاه ها وجود دارد که در قالب شیوه های سنتی و مکانیزه می گنجند. مته زنی، آتشباری و چالزنی از جمله روش های سنتی و استفاده از دستگاه هایی چون ماشین TBM، دستگاه کله گاوی و چکش هدیرولیکی جزو شیوه های مکانیزه هستند. در روش های حفر سنتی باید راهی برای ترانشه برداری و خاکبرداری پی و خارج کردن خرده سنگ های حاصل از حفاری در پیش گرفت. در ادامه قصد داریم در ارتباط با ماشین بیل معکوس ، کاربرد و انواع آن به بحث و گفتگو بپردازیم پس تا انتها با ما همراه باشید.

برای خرید دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

بیل معکوس دارای دو نوع مکانیکی و هیدرولیکی می باشد. از بیل معکوس در مکان هایی که فضای حفاری محدود است استفاده می شود چرا که مواد استخراج شده باید دائما و به طور پیوسته از محل خارج شوند. بیل معکوس ها از نظر عرض جام به دو دسته جام پهن و جام با عرض کم دسته بندی می شوند. بیل معکوس با جام پهن عمدتا در فرآیندهای خاکبرداری از زمین هایی با سنگ های مقاومت متوسط استفاده می شود و از بیل معکوس با عرض کم در زمین هایی که دارای سنگ های مقاوم هستند استفاده می شود. در ادامه قصد داریم در ارتباط با بیل معکوس، کاربرد و انواع آن به بحث و گفتگو بپردازیم پس تا انتها با ما همراه باشید.

کاربرد ماشین بیل معکوس چیست؟

همانطور که گفته شد از ماشین بیل معکوس برای بارگیری موادی استفاده می شود که در فرآیند حفاری استخراج شده. بارگیری و خارج کردن این مواد از محل حفر به دو شیوه پیوسته و نا پیوسته صورت می گیرد. این ماشین تونلی یکی از ماشین هایی است که فرآیند بارگیری پیوسته توسط آن انجام می شود. همانطور که از اسمش پیداست یک بیل معکوس روی این ماشین تعبیه شده که مواد حفاری شده را از طریق این بیل و سیستم نوار نقاله و سیستم پشتیبان حمل می کند.

آشنایی با روش حفاری چاه آب با دستگاه ضربه ای
ادامه مطلب

در پروژه های تونل سازی و پروژه های شهرسازی و حفر معادن از این ماشین استفاده می شود. این ماشین دارای سرعت بالا، هزینه مقرون به صرفه و کمترین میزان آلودگی صوتی می باشد و برای سلامت محیط زیست و هوای محیط نیز هیچ گونه تهدیدی محسوب نمی شود. از دیگر کاربردهای این ماشین به غیر از بارگیری مواد حفر شده می توان به حفاری در خاک های نرم اشاره کرد.

برای اجاره دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

ویژگی های ماشین بیل معکوس

ماشین های بیل معکوس که در حفاری تونل ها از آن ها استفاده می شود دارای مشخصات خاص خود می باشند. ظرفیت بارگیری آن ها چیزی در حدود 2 تا 9 متر مکعب بر دقیقه می باشد بنابراین قادر به حمل مقدار قابل توجهی از مواد استخراج شده در واحد زمان می باشند. سرعت پیشروی آن ها نیز در بازه 15 تا 20 متر متغیر است که موجب شده بتوان از آن ها در پروژه هایی که دارای محدودیت های سنگین زمانی هستند استفاده کرد.

سرعت حرکت ماشین بیل معکوس به طور متوسط ما بین 9 تا 15 کیلومتر بر ساعت می باشد و قدرت موتور این ماشین ها از 45 تا 140 کیلووات متغیر است بنابراین توانایی بالایی در اجرای پروژه های حفاری در سطح گسترده دارند. این ماشین های حفاری برای حمل ترانشه های سنگین مناسب می باشند چرا که دارای وزن بالایی هستند. این وزن می تواند از یک تن تا سه تن متغیر باشد. این ماشین قادر به چرخش می باشد و می تواند در وضعیت خود شعاع چرخش مشخصی داشته باشد که منجر به سرعت اجرای فرآیند خاکبرداری خواهد شد.

آشنایی با کلامشل و کاربردهای آن
ادامه مطلب

انواع ماشین بیل معکوس و کاربرد آن ها

ماشین بیل معکوس را می توان بر اساس ساختار در سه دسته بندی کلی جای داد که هر کدام دارای کاربرد خاص خود می باشند. در ادامه به هر کدام به طور جداگانه خواهیم پرداخت.

برای فروش دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

  • ماشین بیل معکوس با چرخ لاستیکی

ماشین بیل معکوس با چرخ لاستیکی برای بارگیری مواد حفر شده در تونل ها مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع ماشین دارای قدرت کمتری می باشد و در پروژه های سنگین حفاری کاربرد ندارد. با این حال در قیاس با این ماشین چرخ زنجیری و ریلی می توان مانور بیشتری با استفاده از این بیل مکانیکی معکوس داد. سرعت و قابلیت چرخش این ماشین نسبت به نمونه های دیگر بسیار بیشتر است. سرعت بالای آن باعث شده تا سرعت اجرای پروژه نیز با استفاده از این ماشین  افزون شود.

کاربرد این ماشین چرخ لاستیکی در پروژه هایی که دارای شیب تند می باشد بیشتر از این ماشین  ریلی و چرخ زنجیری است. بنابراین می توان در شیب های تند هم از این ماشین چرخ لاستیکی استفاده کرد.

  • ماشین بیل معکوس چرخ زنجیری

نمونه ای از ماشین های بیل معکوس وجود دارد که چرخ های آن دارای ساختار زنجیری می باشد. این ماشین دارای قدرت و توانایی بیشتری در بارگیری مواد حفاری شده در پروژه های حفر تونل های سنگین می باشد. این ماشین قادر به مانور بالا نیست و امکان چرخش آن در جهات مختلف نسبت به این ماشین چرخ لاستیکی کمتر است اما به دلیل بهره مندی از چرخ های زنجیری قدرت بیشتری برای حفاری سنگ های نیمه سخت دارد. و این ماشین بیل معکوس نیز می تواند در شیب های تند کاربرد نسبتا خوبی داشته باشد.

  • ماشین بیل معکوس ریلی

از ماشین بیل معکوس ریلی در پروژه هایی که دارای درصد شیب کم می باشد می توان استفاده کرد. این ماشین دارای سرعت و قدرت فوق العاده ای می باشد با این حال قدرت مانور چندانی ندارد و در حفاری هایی با سطح مقطع کوچک می توان از آن استفاده نمود.

حفاری سنگ های سخت با چه تجهیزاتی انجام می شود
ادامه مطلب

برای اجاره جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

نتیجه گیری

ماشین بیل معکوس یکی از پر کاربردترین ماشین ها برای بارگیری مواد حفر شده در فرآیند حفاری می باشد. برای استفاده از این ماشین، در ابتدا سنگ های جبهه به وسیله روش های حفاری سنتی شکسته می شوند. سپس مدت زمانی برای تهویه و فروکش کردن گرد و خاک سپری می شود و در ادامه این ماشین وارد می شود تا مواد حفاری شده را بارگیری نماید. این ماشین مواد را به نوار نقاله منتقل می کند و مواد از طریق نوار نقاله به سیستم پشتیبانی حمل می شود. مواد حفاری شده توسط سیستم پشتیبانی به خارج از تونل رانده می شوند. در ادامه نیز روند انفجار و حفاری ادامه خواهد داشت.

برای خرید جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.