امروزه رشد تکنولوژی در ساخت ماشین آلات حفاری بسیار عالی بوده و انواع ماشین آلات حفاری برای انواع حفاری وجود دارد. وجود ماشین آلات حفاری پیشرفته سبب شده تا عملیات حفاری در همه جای دنیا به راحتی انجام شده و بسیار گسترش داشته باشد. به عنوان مثال ماشین آلاتی که در حفر تونل مورد استفاده قرار می گیرند در انجام پروژه های تونل سازی نقش عمده ای ایفا می کنند. در اینجا قصد داریم به انواع ماشین های حفاری بپردازیم:

انواع ماشین آلات حفاری

دریل واگن

دریل واگن یکی از انواع مختلف ماشین حفاری می باشد، دریل واگن ها در دو نوع پنوماتیکی یا بادی و هیدرولیکی یا روغنی وجود دارند که هرکدام به روش خاص خود به عمل حفاری می پردازند. اما همانطور که معلوم است دریل واگن های هیدرولیکی نوع پیشرفته تر از دریل واگن می باشد و کار کردن با آن آسانتر و دارای مزایای بیشتری است. بنابراین استفاده از دریل واگن های هیدرولیکی بسیار مقرون به صرفه تر از دریل واگن های دریل واگنهای پنوماتیکی می باشد. 

برای خرید دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

جامبو دریل

دستگاه حفاری جامبو دریل یکی از انواع دستگاه حفاری جامبو دریل می باشد، در این نوع از دریل واگن ها بیشتر از یک دستگاه چال زن استفاده شده است. در بدنه دستگاه حفاری جامبو دریل 2 یا 3 دکل حفاری و یک سقف متحرک عمودی که وجود دارد.

در چهار طرف دستگاه چهار جک وجود دارد و در هنگام انجام عملیات ثابت میشوند و از تغییرات زاویه در هنگام عملیات حفاری جلوگیری میکند. این دستگاه حفاری به دو صورت حرکت می کنند، یکی به وسیله چرخ  های لاستیکی و چرخ های زنجیری که در مکانهای صعب العبور از آنها استفاده می شود.

این دستگاه قابلیت حفاری در زوایای مختلف را دارد. استفاده از دستگاه حفاری جامبو دریل دارای مزایای بسیاری است:

برای سرویس نگهداری دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

 1. مقاومت چکش ها در برابر پیچش 
 2. مقاومت بالا در برابر سخت بودن تونل
 3. دارای عمری طولانی
 4. سرعت بالای مته و در عین حال سر و صدای کم
 5. مصرف پایین انرژی در زمان کار کردن
 6. وسعت جابجایی بازو ها و و قابلیت مانور بالای ماشین
 7. بااین تفاسیر جانبو ریل یکی از بهترین ابزاری های حفاری تونل می باشد. 

چکش های هیدرولیکی

در برخی موارد پیش آمده است که تونل را حال ریزش می باشد و یا خطر ریزش وجود دارد و حتی نمی توان از موارد آتشباری استفاده کرد، در این صورت بهترین گزینه استفاده از چکش های هیدرولیکی می باشد. گاهی نیز حفاران دسترسی لازم را به دیگر ماشین آلات حفاری ندارند، بنابراین استفاده از این مدل چکش های هیدرولیکی بسیار کمک کننده می باشد. 

برای فروش دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

حفاری کابلی به چه منظور انجام می‌شود؟ 
ادامه مطلب

ماشین حفاری کله گاوی

فرآیند کار در این ماشین حفاری به صورت ضربه ای می باشد، برای انجام این کار ماشین حفاری کله گاوی باید دارای این ویژگی ها باشد:

وزن چکش ، ارتفاع و فرکانس مناسب

سر ماشین حفاری کله گاوی به دو صورت به کار خود می پردازد یکی به صورت پودر کن و دیگری تراشه کنی. بر روی کله و یا سری این ماشین ناخن هایی وجود دارد که جنس آنها از کربور تنگستن می باشد. البته مزیت خوب این سری ها این است که قابلیت تعویض شدن دارند. بخش مهمی که برای این ماشین حفاری در نظر گرفته شده چکش هیدرولیکی و بیل مکانیکی آن می باشد. این دستگاه را می توانید در اندازه و سایز های متفاوت از بازار تهیه کنید. 

برای اجاره جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

ماشین حفاری حفار تونل یا (TBM)

  این ماشین حفاری یکی از پیشرفته ترین ماشین آلات حفاری به شمار می رود. TBM مخفف Tunnel Boring Machine  می باشد. بنابراین از این دستگاه منحصر به فرد برای انجام پروژه های سنگین و خاص استفاده می گردد. این ماشین حفاری به دو دسته تقسیم می شود: 

 • TBM مخصوص برای حفاری در سنگ
 • TBM مخصوص برای حفاری در زمین های سست

این دستگاه در انواع مختلف وجود دارد:

 • TBM سپردار در خاک های سست
 • TBM سپردار دوغابی
 • TBM سپردار ای پی بی
 • TBM اﻛﺴﻜﺎوﻳﺘﻮر
 • TBM صخره سخت
 • TBM صخره باز 
 • TBM های ترکیبی
 • این ماشین حفاری دارای مزیت هایی مانند:
 • سرعت پیشروی بالا
 • عملیات پیوسته
 • ایمنی 
 • توان عملیات مکانیزه و غیره … می باشد. 

در تمامی ماشین های حفاری از انواع مته استفاده می شود و این بستگی به نوع خاک و سنگی بودن تونل دارد. امروزه با آمدن ماشین های حفاری پیشرفته عملیات حفاری با سرعت بیشتری انجام می شود.