دستگاه بیل مکانیکی که پایه ثابت انواع ساخت و سازهای عمرانی می باشد دارای مدل های مختلفی است. از تنوع برند گرفته تا تنوع کاربرد و ساختمان فیزیکی و سیستم هدایتی. این موضوع باعث شده تا کاربردهای مختلفی را از بیل مکانیکی شاهد باشیم و گسترده کاربردی آن روز به روز افزایش پیدا کند. این ماشین سنگین عمرانی دارای بازوی مفصلی، باکت و کابین گردان و زنجیر و چرخ لاستیکی می باشد.

برای دریافت انواع خدمات مربوط به دریل واگن حفاری با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

آشنایی با انواع دستگاه بیل مکانیکی

قابلیت هایی چون حفاری کانال و گودال، خاک برداری، گودبرداری، تخریب، تسطیح، لایروبی، جا به جا نمودن انواع مواد معدنی و تجهیزات سنگین در زمره قابلیت های بیل مکانیکی قرار می گیرد. معروف ترین برندهای این دستگاه شامل برند های لیبهر، کوماتسو، ولوو، هیوندا و دووسان می شود. در ادامه انواع مختلف از بیل مکانیکی را مورد بررسی قرار داده ایم بنابراین با ما همراه باشید.

انواع دستگاه بیل مکانیکی بر اساس نوع شاسی:

  • دستگاه بیل مکانیکی چرخ زنجیری
  • بیل مکانیکی چرخ لاستیک
  • دستگاه بیل مکانیکی کامیونی
  • بیل مکانیکی چرخ لاستیکی

این نوع از بیل مکانیکی در پروژه های شهرسازی استفاده می شود. از آنجایی که سرعت بیل مکانیکی چرخ لاستیکی بیش از بیل مکانیکی چرخ زنجیری می باشد در پروژه های عظیم که سرعت اجرای پروژه از اهمیت بالایی برخوردار است به کار برده می شود. این نوع از بیل مکانیکی دارای قیمت بیشتری بوده و سرعت های مختلفی را از ده تا چهل کیلومتر بر ساعت پوشش دهی می کند. نکته مهم استفاده از بیل مکانیکی چرخ لاستیکی این است که هیچ آسیبی به بدنه جاده وارد نمی کند و به سادگی به محل عملیات منتقل می شود.


  • بیل مکانیکی چرخ زنجیری

این نوع از بیل مکانیکی برای جابجا نمودن تجهیزات سنگین و حجیم استفاده می شود و در فرآیندهایی چون تراش و حفاری می تواند نقش کلیدی ایفا کند. چنانچه در محل پروژه بستر زمین متشکل از خاک های نرم و سست باشد به جای استفاده از بیل مکانیکی چرخ لاستیکی از بیل مکانیکی چرخ زنجیری استفاده خواهد شد. این نوع بیل مکانیکی دارای سطح تماس بیشتری با زمین است و به همین جهت در بسترهای سست بهتر عمل می کند و دلیل آن وجود شیارهایی است که بر سطح زنجیر چرخ وجود دارد.

اجزای گریدر با جزئیات کامل معرفی بخش های گریدر
ادامه مطلب

برای فروش دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

چنانچه محل پروژه دارای شیب تا سر حد چهل درصد باشد ترجیحا از بیل مکانیکی چرخ زنجیری استفاده خواهد شد. البته این را هم باید گفت که سرعت آن در حد بیل مکانیکی چرخ لاستیکی نیست و نهایتا با سرعتی بین پنج تا 7 کیلومتر بر ساعت حرکت می کند. به طور کلی کاربرد این نوع بیل مکانیکی در پروژه ها و عملیات خاکی بسیار موفقیت آمیز خواهد بود.


  • بیل مکانیکی کامیونی

نوع دیگری از بیل مکانیکی وجود دارد که در شمای کامیون ظاهر می شود. این نوع بیل مکانیکی نیز در پروژه های عمرانی و راهسازی کاربرد دارد و دارای یک کابین مخصوص است که راننده در آن قرار دارد و بیل و بازو را هدایت می کند. نکته مهم و جالب در مورد بیل مکانیکی کامیونی این است که کابین آن قابلیت چرخش دارد و می تواند انواع تجهیزات را حرکت دهد و عملیات خاکبرداری، حفاری، گودبرداری و سایر عملیات عمرانی را به سادگی انجام دهد.

بیل مکانیکی منقاری

بیل مکانیکی را با نام Clamshell grab نیز می شناسند. این نوع بیل مکانیکی می تواند عملیات لایروبی، حفاری های عمودی و انتقال بار به صورت قائم را انجام دهد. حمل انواع مصالح از جمله شن و ماسه و ذعال سنگ نیز توسط این نوع بیل مکانیکی انجام می شود. بیل مکانیکی منقاری دارای انواع مختلفی از نظر سیستم هدایتی می باشد که شامل کابلی، هیدرولیکی و تلسکوپی بوده و می تواند از چنگک های مختلفی استفاده کند.

بررسی شغل حفاری در لیست مشاغل سخت
ادامه مطلب

برای اورهال جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

چنگک کاکتوسی، چنگک مخص حفاری های سنگین، چنگک شن و چنگک لجن از جمله این چنگک ها هستند.

بیل مکانیکی دراگلاین

چنانچه پروژه عمرانی مورد نظر شامل حفاری و گودبرداری از کانال ها، نهرها و خاکبرداری از فواصل دور و غیر قابل دسترس باشد از بیل مکانیکی دراگلاین استفاده می شود. نکته جالب این نوع بیل مکانیکی این است که بدون نیاز به ورود به گودال حفاری می تواند عملیات گودبرداری را از سطح زمین انجام دهد. از طرفی حفاری در زیر آب نیز از قابلیت های این بیل مکانیکی می باشد.

گودبرداری و حفاری در پروژه هایی با وسعت زمین بالا و سستی بستر، حفاری در خاکستر، حفاری زعال سنگ، حفاری زیر آب، گودبرداری کانال ها، حفاری در فواصل بسیار دور و حفاری در خاک های ناپایدار از مهمترین قابلت های بیل مکانیکی دراگلاین می باشد. این نوع بیل مکانیکی از لحاظ شاسی دارای انواع چرخ لاستیکی، چرخ زنجیری و کامیونی است که کاربردها و ویژگی های عمومی آن ها همانند مواردی ست که در بالا عنوان شد.

برای خرید دریل واگن با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

از لحاظ نوع جام نیز می توان بیل مکانیکی دراگلاین را به سه دسته بندی کلی تقسیم نمود که ارتباط مستقیم با درجه سختی کار دارد. این سه نوع می توانند به تفکیک کارهای سبک، کارهای متوسط و کارهای سنگین را انجام دهند.

بیل مکانیکی عنکبوتی

این نوع از بیل مکانیکی در قرن بیستم اختراع شد و اساس کار آن حفاری در زمین های صخره ای با سنگ های مقاوم بود. هزینه تولید بیل مکانیکی عنکبوتی بسیار بالاست و کنترل و هدایت آن ها نیاز به تخصص و مهارت فوق العاده بالایی دارد. از طرفی هزینه های نگهداری و تعمیرات آن ها نیز سر به فلک می کشد که به خودی خود استفاده از آن ها را کمرنگ نموده. با این حال برای اجرای پروژه های عمرانی در زمین های صخره ای و کوهستانی از بیل مکانیکی عنکبوتی استفاده می شود.

آشنایی با روش و تکنیک حفاری ضربه ای
ادامه مطلب

بیل مکانیکی شاول

این نوع از بیل مکانیکی شباهت زیادی به لودر دارد اما کارایی آن در حد لودر نیست. با استفاده از بیل مکانیکی شاول می توان بدون توجه به ارتفاع اقدام به حفاری نمود. حفاری زمین های سخت با سنگ های مقاوم را می توان با استفاده از بیل مکانیکی شاول انجام داد. این نوع بیل مکانیکی ها دارای دو دسته بندی چرخ زنجیری و چرخ لاستیکی هستند که طبیعتا نمونه چرخ زنجیری دارای سرعت کمتر می باشد.

برای سرویس جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.

نتیجه گیری

تنوع بیش از حد در پروژه های اجرایی ساخت و ساز و عمرانی موجب شده تا تنوع بالایی در دستگاه های بیل مکانیکی را شاهد باشیم. انواع بیل مکانیکی را می توان از لحاظ نوع جام، نوع شاسی، کاربرد، طول بوم و سیستم هدایتی دسته بندی نمود. بیل مکانیکی قادر به گودبرداری، خاک برداری، حفاری، حمل مصالح، معدن کاری، تخریب، تسطیح و برش زمین می باشد.

از جمله بهترین برندهای انواع بیل مکانیکی می توان به برندهایی چون کترپیلار، کوماتسو، هیتاچی، لیبهر، دووسان، زوملاین، متسو، تادانو، هیوندا، مانیتو و فوروکاوا اشاره کرد. شما می توانید برای دریافت هر نوع خدمات در راستای خرید، فروش، اجاره و تعمیر انواع تجهیزات عمرانی از جمله دریل واگن و جامبو دریل با مجموعه پارس راک در ارتباط باشید.

برای خرید قطعات جامبو دریل با کارشناسان ما در پارس راک در ارتباط باشید.